Baltarusijos tyrimų grupė

Baltarusijos tyrimų grupė susibūrė reaguodama į 2020 m. Baltarusijoje prasidėjusį sąjūdį ir savo tyrimuose bando suprasti, kas paskatino šį beprecedentį pasipriešinimą autoritariniam režimui, kartu tiriant jo eigą bei padarinius. Atsižvelgiant į minėtųjų įvykių daugiasluoksniškumą grupė suvienijo įvairių politikos mokslų disciplinų ir metodologinių prieigų tyrėjus, kuriuos domina skirtingi šio proceso aspektai – socialinės ir istorinės Baltarusijos režimo kaitos prielaidos; lyginimas su kitomis posovietinėmis valstybėmis; įsitraukimo į protestus priežastys ir būdai; naujųjų medijų naudojimas organizuojant protestus; režimo reakcija į protestus ir įvairias pasipriešinimo akcijas; tarptautinių veikėjų svarba įvykių Baltarusijoje dinamikai ir kiti.

Grupė tęsia ilgametes Baltarusijos tyrimų VU TSPMI tradicijas ir siekia suburti bei ugdyti analitikus, besidominčius procesais Baltarusijoje ir Rytų kaimynystėje. Grupės nariai yra dalyvavę ir sėkmingai įgyvendinę įvairius su Baltarusijos problematika susijusius projektus, pavyzdžiui, „Baltarusijos režimo stabilumo veiksniai ir kaitos tendencijos“, „Lietuvių-baltarusių santykiai Lietuvos Respublikos ir Baltarusijos Respublikos istorijos politikoje“, svarbią vietą Baltarusijos klausimas užėmė tarptautiniame programos „Horizontas 2020“ projekte „Europos Sąjunga ir Rytų partnerystės šalys: vidaus ir išorės analizė bei strateginis įvertinimas“. Šių projektų metu parašyta ne viena mokslinė studija, skirta įvairiems Baltarusijos studijų aspektams, pradedant tarptautiniais santykiais ir baigiant istorinės atminties problematika. Pastarieji įvykiai į procesus Baltarusijoje skatina pažvelgti iš įvairių politikos mokslų perspektyvų, į kurias gilinasi skirtingi grupėje dalyvaujantys tyrėjai.

2021 m. spalio 6 – 8 d. vyks grupės narių organizuojama tarptautinė mokslo konferencija ,skirta aptarti Baltarusijoje vykusius procesus, kurie sudrebino ilgiausiai Europoje gyvuojančio autoritarinio režimo pamatus.

Grupė yra orientuota į visapusiškų duomenų (apklausų, giluminių interviu, sakytinės istorijos, įvairių medijų bei kitokio pobūdžio kiekybinių ir kokybinių duomenų), susijusių su procesais Baltarusijoje, rinkimu ir analize. Tokiu būdu siekiama tapti svarbiu moksliniu Baltarusijos tyrimų centru Lietuvoje, prisidedančiu prie gilesnių Baltarusijos ir lyginamųjų studijų. Todėl norima bendradarbiauti su kitomis institucijomis, siekiančiomis gilaus Baltarusijos ir kitų posovietinių visuomenių ir valstybių transformacijos supratimo.

Kontaktai