FinTech bandomosios finansinių inovacijų aplinkos plėtros Europoje samprata (FIRSA)

Projekto vadovas
Vytautas Kuokštis
Projekto trukmė
2024 m. spalio 1 d. – 2026 m. rugsėjo 30 d.
Finansuotojas

Projekto aprašymas

FinTech sektoriaus augimas ir plėtra sukėlė sudėtingų iššūkių, kurie tapo didele našta esamam teisiniam reguliavimui. Reaguojant į poreikį suderinti inovacijų skatinimą su finansinio stabilumo palaikymu ir vartotojų apsauga, FinTech bandomoji finansinių inovacijų aplinka (angl. regulatory sandbox) (FRSB) išplito kaip šiuos iššūkius spręsti galinti naujovė. Vis dėlto nors FRSB raidos trajektorijos ir jų išvystymo lygis ES šalyse labai skiriasi, tai lemiančios priežastys nėra pakankamai ištirtos. Projektas FIRSA siekia užpildyti šią spragą, siūlydamas daugiamatę FRSB ES vertinimo sistemą, leidžiančią geriau suprasti jų skirtumus, santykinius privalumus ir trūkumus bei taikymo mechanizmus. Esami FRSB lyginamieji tyrimai daugiausia dėmesio skiria jų de jure savybėms, tuo tarpu šis projektas analizuos de facto priemones ir bus įgyvendinamas trimis tarpusavyje susijusiais etapais. Pirmojo etapo metu bus parengta FRSB plėtros ES vertinimo sistema. Įgyvendinant antrąjį etapą bus sukurta FRSB tipologija, kuri bus patvirtinta atliekant kokybinius atvejų tyrimus. Galiausiai, trečiojo etapo metu bus taikoma kokybinė lyginamoji analizė, siekiant paaiškinti FRSB raidos trajektorijas ir jas lemiančius veiksnius. Visi projekto rezultatai bus paskelbti specialiai projektui skirtoje interneto svetainėje, kuri taip pat bus skirta talpinti visoms su projektu susijusioms veikloms ir medžiagai, pavyzdžiui, FinTech bandomųjų finansinių inovacijų aplinkų ES suvestinei, akademiniams leidiniams, internetinių seminarų ciklui ir politikos trumpraščiui. Inovatyvi svetainės sistema ir duomenų bazė bus prieinami politikos formuotojams, įmonėms ir tyrėjams bei padidins rinkos efektyvumą, kadangi svetainė veiks kaip informacijos apie bandomųjų finansinių inovacijų aplinkų praktikas ir ypatumus centras, kuriuo įmonės galės naudotis priimdamos sprendimus, ar, kur ir kaip dalyvauti šiose programose.