Studentų mokslinis tyrimas. Kas yra saugus Lietuvoje? Lietuvos saugių vienmandačių apygardų analizė

Projekto aprašymas

Pagrindinis projekto tikslas – stiprinti studentės mokslinius gebėjimus atliekant tyrimą, kuriuo siekiama išsiaiškinti, ar Lietuvoje yra saugios apygardos, kaip jos susiformuoja bei kodėl griūna. Nors dėl saugių apygardų apibrėžimo nėra sutariama, tačiau galima įvardinti, jog tai yra vienmandatės apygardos, kuriose nuolat laimi ta pati partija ar tas pats kandidatas. Nepaisant to, kad saugios apygardos buvo tirtos kitose šalyse (kaip JK ir JAV), Lietuvos kontekste jos labai menkai nagrinėtos. Atsižvelgiant į tai, šis tyrimas suteiks naujumo Lietuvos rinkimų sistemos akademiniame lauke, prisidės prie bendro supratimo apie saugių apygardų formavimosi veiksnius ir prielaidas ir leis geriau apibrėžti saugios apygardos sąvoką. Šiam tikslui pasiekti bus sudarytas teorinis pagrindas bei metodologija, kurie leis interpretuoti Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje skelbiamus duomenis (apie rinkimų laimėtojus vienmandatėse apygardose, jų lytį, apygardos dydžio ir ribų kaitą, aktyvumą bei kt.) ir daryti išvadas apie rinkimų žaidimo taisykles, rinkėjų nuostatas tam tikroje apygardoje, reprezentatyvumo problematiką. Pateikta analizė leis tolimesniuose tyrimuose palyginti, ar Lietuvos atvejis yra panašus į, pavyzdžiui, daugumos sistemą turinčių šalių, ar turi būti keičiama Lietuvos rinkimų sistema.