Uždaryti

Tarptautinė konferencija „Baltarusija 2020 m. ir ateityje: priklausomybė nuo kelio ar atsiskyrimas nuo praeities?“

Apie konferenciją

2020 m. rugpjūčio 9 d. Baltarusijoje vykę šalies Prezidento rinkimai, pasirengimas jiems bei laikotarpis po rinkimų rezultatų paskelbimo pasižymėjo netikėto masto ir trukmės protestais. Šie politiniai įvykiai vėl įtraukė Baltarusijos režimo klausimus į Europos politikos ir akademinių tyrimų darbotvarkę. 26 metus trukęs A. Lukašenkos valdymas, šimtai tūkstančių protestuotojų ir itin žiaurus režimo atsakas paskatino tyrėjus ir praktikus atsigręžti į režimo stabilumo ir visuomenės mobilizacijos veiksnius bei išorės veikėjų poveikį režimo transformacijai posovietinėse valstybėse. Nors galutinis pastarojo laikotarpio įvykių Baltarusijoje rezultatas vis dar neaiškus, mokslininkai sutaria, kad santykiuose tarp valdžios institucijų ir Baltarusijos visuomenės, taip pat tarp Baltarusijos ir jos išorės partnerių (ypač Rusijos) grįžimas prie įprastų santykių nebeįmanomas.

Siekdamas sustiprinti mokslinius tyrimus ir akademinę diskusiją, susijusią su politiniais pokyčiais Baltarusijoje, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas kviečia tyrėjus teikti pranešimų santraukas tarptautinei mokslinei konferencijai apie politinius pokyčius po 2020 m. Baltarusijos prezidento rinkimų „Baltarusija 2020 m. ir ateityje: priklausomybė nuo kelio ar atsiskyrimas nuo praeities?“. Konferencija vyks 2021 m. spalio 6–8 d. Vilniuje arba, atsižvelgiant į tuometinę epidemiologinę situaciją, bus dalinai ar visiškai perkelta į interneto erdvę. Konferencijos tikslas – išanalizuoti 2020–2021 m. Baltarusijoje vykusius procesus, kurie sudrebino ilgiausiai Europoje gyvuojančio autoritarinio režimo pamatus.

Pagrindiniai pranešėjai

Karl Dieter Opp – sociologijos profesorius emeritas Leipcigo universiteto Sociologijos institute (Vokietija) bei profesorius Vašingtono universitete (JAV). Ekonomikos daktaro laipsnį įgijo Kelno universitete (Vokietija). K. D. Opp yra daugiau nei 140 mokslinių straipsnių autorius, parašęs ar redagavęs 25 knygas, kurių tarpe – The Rationality of Political Protest. A Comparative Analysis of Rational Choice Theory (su Peter ir Petra Hartmann); Social Institutions. Their Emergence, Maintenance and Effects (sudarytojas, kartu su Michael Hechter ir Reinhard Wippler); Origins of a Spontaneous Revolution (su Peter Voss ir Christiane Gern); Social Norms (sudarytojas, kartu su Michael Hechter); bei Political Protest and Social Movements. A Multidisciplinary Introduction, Critique and Synthesis.

Daniel Treisman – politikos mokslų profesorius Kalifornijos universitete (JAV) ir mokslo darbuotojas Nacionaliniame ekonomikos tyrimų biure (JAV). Jo knyga The Return: Russia’s Journey from Gorbachev to Medvedev leidinio Financial Times buvo išrinkta kaip viena geriausių 2011 m. politinių knygų. Nuo 2014 m. jis vadovauja projektui Russia Political Insight: tarptautiniam bendradarbiavimo tinklui, tiriančiam politinių sprendimų priėmimo procesą V. Putino Rusijoje. Profesorius taip pat yra 2018 m. išleistos knygos The New Autocracy: Information, Politics, and Policy in Putin’s Russia sudarytojas.

Kvietimas teikti pranešimus

Kvietimas skirtas tyrėjams, besidomintiems Baltarusija, jos vidaus ir užsienio politika ir dirbantiems regioninių studijų, lyginamosios politikos, tarptautinių santykių, ekonomikos, istorijos, sociologijos, antropologijos, kultūros studijų ir susijusių disciplinų akademinėse srityse. Organizatoriai kviečia teikti pranešimus toliau siūlomomis temomis:

Politinių neramumų 2020 m. priežastys. Šios temos tikslas – išanalizuoti protestų kilmę ir jų ilgalaikiškumą 2020 m. Kodėl Baltarusija, išgyvenusi protestus 2006 ir 2010 m. bei Vakarų sankcijas nuo 2004 m., susidūrė su protestų, prieštaravusių ilgalaikiams A. Lukašenkos bandymams stabilizuoti ir depolitizuoti šalies vidaus politiką, banga? Pranešimai gali apimti (tačiau neapsiriboja) besikeičiančių vidaus ir tarptautinių ekonominių sąlygų analizę, geopolitinės realybės regione transformaciją ir Baltarusijos visuomenės identitetą.

Masiniai (protesto) judėjimai. Pranešimai orientuoti į veiksnių, leidusių Baltarusijos protestuotojams mobilizuotis ir beprecedentį laikotarpį išlaikyti protestų gyvybingumą, analizę, nagrinėti socialinių tinklų vaidmenį, visuomenės nuoskaudas, naratyvų ir mikro-mobilizacijos mechanizmų reikšmę, naujai susiformavusios viduriniosios klasės iškilimą bei kitus svarbius kintamuosius.

Išorės veikėjų vaidmuo. Rusijos ilgalaikės paramos Baltarusijos režimui, santykių su Vakarais, bandymų diversifikuoti režimo priklausomybę po 2014 metų ir išorinių veiksnių poveikio padėties Baltarusijoje destabilizavimui analizė.

Režimo atsakas ir reakcijos. Ši tema skirta režimo reakcijos į protestus analizei. Pranešimai gali apimti režimo bandymų užkirsti kelią padidėjusiam Baltarusijos visuomenės politiniam aktyvumui pasekmių analizę. Konferencijos organizatoriai kelia klausimą, ar akivaizdus melas ir rinkimų klastojimas, precedento neturintis saugumo tarnybų smurtas bei dialogo atsisakymas galėtų būti traktuojami kaip „demokratizacijos per klaidą“ veiksniai.

Pranešimų pateikimo laikotarpis – baigtas. Nuoširdžiai dėkojame beveik 30-čiai tyrėjų, pateikusių naujausiais tyrimais bei įžvalgomis paremtų pranešimų siūlymus! Visi pranešimai bus vertinami konferencijos programos komiteto, dalyvavimo patvirtinimai atrinktiems pranešėjams bus išsiųsti iki birželio 11 d. Pranešėjų registracija į konferenciją vyks iki liepos 1 d.

Dalyvavimas konferencijoje yra nemokamas. Prireikus, organizatoriai išduos kvietimus, reikiamus gauti vizai. Jūsų klausimų ir pasiūlymų laukiame el. paštu: belarusconference2021@tspmi.vu.lt .

Kontaktai

Jūsų klausimų ir pasiūlymų laukiame el. paštu: belarusconference2021@tspmi.vu.lt .