Kaip giliai įsišaknijusios kultūrinės pažiūros formuoja piliečių požiūrį į imigraciją Europoje? Tautinės tapatybės sampratų vaidmuo

Projekto vadovas
Ainė Ramonaitė
Projekto trukmė
2022 m. gruodžio 1 d. – 2024 m. lapkričio 30 d.

Projekto aprašymas

Kadangi viešos diskusijos dėl imigracijos gali paskatinti stiprų visuomenės susiskaldymą ir etnines įtampas, gilesnės žinios apie visuomenės požiūrio į imigraciją veiksnius yra labai svarbios siekiant pasiūlyti būdus, kaip galima išvengti šių neigiamų pasekmių. Ankstesniuose akademiniuose tyrimuose ne kartą išryškėjo išvada, kad priešiškumą imigracijai pirmiausia lemia žmonių susirūpinimas kultūriniu imigracijos poveikiu, taip pat tariama grėsme nacionaliniam išskirtinumui. Tačiau konkretūs būdai, kaip kultūriniai veiksniai daro įtaką požiūriui į imigraciją, dar nenustatyti. Šiuo projektu bus siekiama atsakyti į šį platų tyrimo klausimą: kaip individualios tautinės tapatybės sampratos formuoja žmonių požiūrį į imigraciją Europoje? Projektas vyks trimis etapais, kiekviename iš jų siekiant užpildyti esamos literatūros spragas. Pirmajame etape bus koncentruojamasi į Vidurio ir Rytų Europos šalis ir siekiama įvertinti , kokiu mastu nuostatos dėl imigracijos priklauso nuo individualių tautinės tapatybės sampratų ir ar šio ryšio stiprumas priklauso nuo šalies konteksto. Antrojoje projekto dalyje bus nagrinėjamas pačių imigrantų požiūris į imigraciją ir tiriama, kiek šias nuostatas formuoja tautinės tapatybės sampratos bei laikotarpio, praleisto imigracijos šalyje, ilgis. Šiame etape bus analizuojamos visos Europos šalys, apie kurias turima duomenų. Abiejuose etapuose Europos vertybių tyrimo 2017 duomenims analizuoti bus naudojama latentinių klasių analizė ir daugialygis modeliavimas. Galiausiai bus atlikta jau paskelbtų kiekybinių tyrimų meta analizė, kurios objektas bus įvairių tautinio tapatumo kintamųjų (pvz., tautinės saviidentifikacijos stiprumo, nacionalinio pasididžiavimo, tautinio tapatumo turinio ir kt.) įtaka požiūriui į imigraciją.

Pranešimai konferencijose:

ECPR metinė konferencija, 2023 m. rugsėjo 4-8 d. Pranešimas – “Outsiders not worth trusting? Accounting for immigration attitudes in CEE”. Daugiau informacijos.