D. Grybauskaitė ir D. Trumpas sėda prie bendro stalo: ko laukti Lietuvai?

D. Grybauskaitė ir D. Trumpas sėda prie bendro stalo: ko laukti Lietuvai?

Pirmasis Baltijos šalių prezidentų ir Donaldo Trumpo susitikimas – reikšmingas Lietuvai, prašančiai JAV didesnių saugumo garantijų regione. Tačiau analitikai mano, kad bet koks konkretus JAV pažadas Lietuvai jau būtų stebuklas, o patį vizitą, nepaisant aukšto jo statuso, laiko greičiau simboliniu.

Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentai antradienį Vašingtone susitinka su JAV vadovu D. Trumpu. Sutikimo metu daugiausiai dėmesio turėtų sulaukti saugumo klausimai.

 

Prašymas – atsakas į įgyvendintus uždavinius

 

Lietuva, Latvija ir Estija įgyvendino įsipareigojimą NATO gynybai skirti bent 2 proc. savo bendrojo vidaus produkto. Įgyvendinus tikslą, Lietuva siekia didesnių saugumo garantijų ir prašo, kad JAV pratyboms dažniau atsiųstų karių ir oro gynybos sistemų.

Tačiau Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentė Dovilė Jakniūnaitė neskuba prognozuoti, ko galime laukti po susitikimo. Jos manymu, verta tikėtis pakankamai bendrų deklaracijų.

„Mano prielaida – visada tokie susitikimai būna labai deklaratyvūs. Bus staigmena, jeigu bus pažadėtas aktyvus, nuolatinis Amerikos buvimas čia. Aišku, tai susiję su pačių amerikiečių įsipareigojimais ir mūsų teisine baze, kiek galimos nuolatinės karinės bazės čia“, – tv3.lt kalbėjo D. Jakniūnaitė.

Tuo tarpu Rytų Europos studijų centro analitikas Vytautas Keršanskas mano, kad JAV administracijai 2 proc. gynybai nėra tiek svarbūs, kiek juos teigiamai įvertins pats D. Trumpas.

„Kalbant apie prezidentą D. Trumpą, tie 2 proc. ne tik simboliškai, bet ir apčiuopiamai svarbūs, nes jis apie tai kalbėjo nuolat tiek rinkiminės kampanijos metu, tiek po to. Jo viešiesiems ryšiams tai bus svarbu parodyti, kad štai Baltijos valstybės vykdo įsipareigojimus, tai pavyzdys sekti ir kitoms“, – tv3.lt sakė V. Keršanskas.

Jis skeptiškai vertina galimybę, kad JAV sutiks nuolat Lietuvoje dislokuoti savo karius, bet mano, kad D. Trumpas išgirs prašymą dėl oro gynybos, nes jis svarbus NATO ir amerikiečių gynybiniams planams.

 

Pokalbio apie Rusiją greičiausiai neišvengs

 

Baltijos šalių vadovų vizitui pas D. Trumpą suteiktas aukštas viršūnių susitikimo statusas, todėl numatoma, kad susitikimui bus skiriama daugiau laiko, prezidentai kartu pietaus ir surengs bendrą spaudos konferenciją.

Lietuvos diplomatai mano, kad šis vizitas – puiki proga Baltijos šalims pasistatyti savo požiūrį į Maskvos užsienio politiką. Tačiau, anot D. Jakniūnaitės, mažai tikėtina, kad D. Trumpas leisis diskutuoti Rusijos klausimais.

„Nevertėtų tikėtis didelių diskusijų. Mūsų prezidentė galbūt ras progą išsakyti savo poziciją, savo susirūpinimą dėl saugumo situacijos regione, bet, matyt, tai bus simbolinis sutikimas. Juo labiau, kad Trumpas garsus tuo, jog į tokius formalius susitikimus labai pro formą žiūri“, – prognozavo D. Jakniūnaitė.

V. Keršanskas taip pat neatmeta galimybės, kad vizito metu Baltijos šalys išsakys susirūpinimą grėsmėmis iš Rusijos. Tarp kitų klausimų, anot analitiko, galėtų atsidurti energetika, kuri plačiąja prasme įeina į saugumą.

 

Ko iš susitikimo laukia JAV?

 

Nepaisant to, kad Baltijos šalyse vizitas pas JAV lyderį aptarinėjamas jau seniai ir skambiai, JAV – tai paprasčiausias sutikimas, iš kurio šalis nesulauks naudos, mano D. Jakniūnaitė.

„Šis vizitas labai simbolinis – trijų mažų valstybių vadovai susitinka su pačios didžiausios, galingiausios valstybės vadovu. Iš amerikiečių pusės man atrodo, kad tai yra rutininiai dalykai, rutininio pobūdžio susitikimai. Jiems tai susitikimas su NATO sąjungininkais, kurie nori papildomų garantijų. Bendrai aš nepervertinčiau Amerikai mūsų reikšmės“, – sakė D. Jakniūnaitė.

Tačiau V. Keršanskas laikosi pozityvesnės nuomonės ir mano, kad net tokios mažos šalys kaip Lietuva, turi ką parodyti JAV.

„Tas pats galimas bendradarbiavimas karinėje industrijoje. Lietuva čia turi ką parodyti aukštųjų technologijų srityje, lazerių srityje. Mes turime tokių inovacijų, kurios netgi lenkia ir JAV mokslininkus. Tai vardinant tokius dalykus, kur mes turime siaurą, bet stiprią specializaciją, aš manau, kad dėmesį gali atkreipti ir prezidentas D. Trumpas“, – kalbėjo V. Keršanskas.

Tuo tarpu pati Dalia Grybauskaitė LRT sakė, jog tikisi „trumpo, labai tikslaus, rezultatyvaus“ pokalbio.

Perspausdinta iš TV3.lt