Visi VU TSPMI žmonės

Kevin Kotsak

Rytų Europos ir Rusijos studijų studentas

Papasakok šiek tiek apie save: kas esi, iš kur esi kilęs ir ką žmonės turėtų apie tave žinoti? Ką studijavai bakalauro studijų metu?

Aš esu Kevin Kotsak iš Naujojo Džersio Jungtinėse Valstijose. Fairleigh Dickinson universitete įgijau politikos mokslų bakalauro laipsnį. Mano interesai apima Vidurio ir Rytų Europos regioną bei posovietines šalis. Manau, kad man labai pasisekė, jog studijuoju Vilniuje.

Kaip sužinojai apie Rytų Europos ir Rusijos studijų magistro programą? Ar studijų vieta turėjo kokios nors įtakos tavo sprendimui?

Ieškojau magistrantūros programų, orientuotų į Rytų Europą ir Rusiją, ir buvau labai atviras studijoms už JAV ribų. Profesionali Vilniaus universiteto  svetainė ir paslaugūs darbuotojai leido jam išsiskirti iš kitų regiono universitetų.

Vilnius neabejotinai turėjo įtakos mano apsisprendimui čia atvykti. Mano nuomone, Lietuva yra labai unikali šalis. Ji turi stiprų tautinį identitetą, bet kartu yra daug žmonių, kurie neatsisako kalbėti angliškai ar rusiškai su turistais arba užsienio studentais. Šalis nėra labai nutolusi nuo kitų Europos ir Eurazijos valstybių. Dvi paskutinės mano kelionės gyvenant čia buvo į Jerevaną ir Frankfurtą. Daugelyje kitų vietų sunku gauti tokią galimybę.

Anksčiau dirbai JAV kariuomenėje. Ar gali papasakoti daugiau apie šią patirtį? Kokia buvo tavo profesija ir ko išmokai iš šios patirties?

JAV kariuomenėje dirbau Rusijos analitiku. Nors kariuomenėje vyrauja stresą kelianti aplinka, esu dėkingas už šią patirtį. Ten susipažinau su keliais artimiausiais savo draugais ir daug ko išmokau iš labai patyrusių žmonių.

Kaip tau sekasi  gyventi Vilniuje? Kuo jis skiriasi nuo Naujojo Džersio? Su kokiais iššūkiais teko susidurti persikėlus čia gyventi?

Man patinka gyventi Vilniuje. Tai puikus miestas. Jei nori ramybės ir tylos, labai lengva ją rasi, bet jei nori linksmybių, jas rasi irgi nesudėtingai. Vilniuje yra puiki pusiausvyra tarp ramybės ir pramogų. Jis kitoks nei mano gimtasis miestas, nes žmonės čia nėra tokie triukšmingi ir grubūs.

Vienintelis iššūkis, kurį įvardyčiau, yra prisitaikymas prie kitokių oro sąlygų. Čia lyja dažniau, nei esu įpratęs.

Ar galėtumei palyginti pagrindinius Lietuvos ir JAV švietimo sistemų bei mokymosi procesų skirtumus ir panašumus?

Abejoju, kad skirtumai tarp sistemų yra tokie dideli, kaip galima įsivaizduoti. Manau, kad daugumai amerikiečių perėjimas į Lietuvos švietimo sistemą būtų gana sklandus.

Kaip vertini Lietuvos įsitraukimą į Rusijos ir Ukrainos karą?

Akivaizdu, kad Lietuvos kaimynystė su Rusija kelia nerimą, tačiau su tuo lietuviai gyvena jaulabai ilgai. Manau, kad daugelis žmonių Vakaruose, tikriausiai net ir aš pats, nepakankamai įsiklausė į tokių šalių kaip Lietuva nuomonę apie Rusijos keliamą grėsmę. Panašu, kad dabar visi tai suprantame. Lietuva labai tvirtai palaiko Ukrainą ir, manau, jog Lietuvos žmonės turėtų tuo labai didžiuotis.