Nevakarietiški migracijos režimai globalioje perspektyvoje (MARS)

Projekto vadovas
Irma Budginaitė-Mačkinė
Projekto trukmė
2024 m. vasario 1 d. – 2028 m. sausio 31 d.
Finansuotojas

Projekto aprašymas

Remiantis naujausia Migracijos situacijos pasaulyje ataskaita, 2020 m. 12 iš 20 populiariausių tarptautinės migracijos krypčių buvo šalys, nepriklausančios tradicinėmis laikomoms (Vakarų) migrantus priimančioms šalims Šiaurės Amerikos, Vakarų Europos ir Australijos regionuose. Vis dėlto nepaisant šių nuolat augančių migracijos srautų ne Vakarų šalyse, didžioji dalis literatūros tebėra orientuota į migrantų patirčių ir imigracijos politikos tyrimus tradicinių Vakarų liberaliųjų demokratijų kontekste. Todėl pagrindinės ne Vakarų šalių migracijos kryptys kitose pasaulio šalyse lieka nepakankamai įtrauktos į esamas migracijos studijų teorijas ir lyginamuosius tyrimus.

Pagrindinis projekto MARS tikslas – didinti mokslinį supratimą apie pasaulinį, regioninį ir nacionalinį migracijos ir mobilumo valdymą bei tokiu būdu prisidėti prie pasaulinių ir nacionalinių pastangų sudaryti palankesnes sąlygas saugiai, reguliariai ir sklandžiai migracijai. Šio tikslo bus siekiama vykdant mokslinius tyrimus ir personalo mainų programą, susijusius su nevakarietiškais migracijos režimais. Konkrečiau, MARS projektas yra grindžiamas trimis tarpusavyje susijusiais uždaviniais: 1) surinkti originalius empirinius duomenis apie migracijos valdymo procesų ir migrantų patirčių sąveiką nevakarietiškose migracijos vietovėse; 2) įsitraukti į aktualius teorinius ir lyginamuosius migracijos tyrimų debatus ir taip skatinti mokslines diskusijas apie šiuolaikinius migracijos režimus (lyginamąsias migracijos studijas), plėtojant naujas konceptualias ir metodologines prieigas migracijos procesams nevakarietiškose vietovėse suprasti; 3) tyrimų rezultatus pritaikyti praktiškai, pavyzdžiui, rengiant pranešimus ir politikos dokumentus, kad tarptautinėms organizacijos, plėtros agentūroms, sprendimų priėmėjams bei praktikams ES ir už jos ribų būtų pateikta strateginė informacija ir politinės rekomendacijos apie galimus migracijos valdymo praktikos tobulinimo būdus.

Dalyvaujančios institucijos

Lundo universitetas (koordinuojanti institucija, Švedija); Marmaros universitetas (Turkija); Zalcburgo universitetas (Austrija); Olborgo universitetas (Danija); Helsinkio universitetas (Suomija); Leideno universitetas (Nyderlandai); Rytų Suomijos universitetas (Suomija); Vilniaus universitetas (Lietuva).