Nacionalinė konferencija „Lietuva po 2020 m. Seimo rinkimų“ (archyvas)

Apie konferenciją

Kiekvieni Seimo rinkimai yra reikšmingas politinis įvykis, atskleidžiantis politinius ir visuomenės pokyčius bei nubrėžiantis naujas valstybės raidos gaires. Permainas atnešė ir LR Seimo rinkimų rezultatai, lėmę parlamento ir vyriausybės sudėties kaitą. 2020 m. LR Seimo rinkimai vyko išskirtinėmis aplinkybėmis: artimiausius ketverius metus šalį valdysiančius politikus piliečiai rinko COVID-19 pandemijos nulemtų reikšmingų nacionalinių ir tarptautinių transformacijų kontekste.

Kokias naujas visuomenės politinių preferencijų tendencijas atskleidžia 2020 m. LR Seimo rinkimai? Kaip keičiasi Lietuvos partijų politinis diskursas ir komunikacijos strategijos? Kas lėmė tokį rinkėjų pasirinkimą? Kaip rinkimų rezultatus paveikė COVID-19 pandemija ir kaip rinkimai paveikė pandemijos krizės valdymą? Kokį poveikį LR Seimo rinkimų rezultatai turės tolimesnei šalies raidai?

2021 m. kovo 26 d. (penktadienį) nuotoliniu būdu vykusios konferencijos tikslas – pasitelkiant įvairių socialinių ir humanitarinių mokslo krypčių prieigas kompleksiškai išnagrinėti 2020 m. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimus ir jų kontekstą, rinkimų proceso bei jų rezultatų poveikį šalies vidaus ir užsienio politikai.

Konferencija yra projekto „Lietuvos nacionalinė rinkiminė studija 2020“ (sutarties nr. S-LIP-19-67), finansuojamo Lietuvos mokslo tarybos, dalis.

Konferencijos programa ir sesijų įrašai

9.30 – 11 val. Plenarinė sesija „2020-ųjų rinkimai ir politinė tapatybė: tarp vertybių ir pragmatikos“ (sesijos įrašas)

1. Ainė Ramonaitė (VU TSPMI), „Tik (ir vėl) nauja partija ar nauji rinkėjai? Laisvės partijos sėkmės fenomenas“
  2. Mažvydas Jastramskis (VU TSPMI), „Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos rinkėjų kaita – nuo visuotinės partijos iki socialdemokratų nišos?“
  3. Aušrinė Diržinskaitė, Rugilė Andrejevskytė, Miglė Palujanskaitė (VU TSPMI, „Žinau, ką renku“), „Seimo pažadų DNR: ką ir kodėl žadėjo vienmandatininkai ir kaip jiems seksis juos įgyvendinti?“

Sesijos moderatorius: Ainius Lašas (KTU).

11.15 – 12.45 val. „Lietuvos politinio diskurso tyrimai: 30-mečio tendencijos ir metodologinės inovacijos“ (sesijos įrašas)
  1. Vaidas Morkevičius (KTU), „LR Seimo politinė darbotvarkė ir jos įrėminimas 1990-2020: kodėl tai svarbu tirti?“
  2. Monika Briedienė (VDU), „LR Seimo debatai 1990-2020: naujas sistemingas duomenų šaltinis politikos tyrėjams“
  3. Jogilė Ulinskaitė (VU TSPMI) ir Lukas Pukelis (PPMI), „Populizmo Lietuvos politinių partijų diskurse paieška“

Sesijos moderatorė: Inga Vinogradnaitė (VU TSPMI).

11.15 – 12.45 val. „Lietuvos gyventojų politinės nuostatos ir priešrinkiminės nuotaikos: SMD lauko tyrimo rezultatai“ (sesijos įrašas)
  1. Benas Putrimas, Gabija Norgilaitė (VU TSPMI), „COVID-19: pandemija, jos valdymas ir iššūkiai Lietuvos gyventojų akimis“
  2. Marijonas Mikaitis, Roberta Stonkutė (VU TSPMI), „Visuomenė, politika, ekonomika – kur glūdi ryškiausios Lietuvos problemos? Lietuvos piliečių įžvalgos“
  3. Austėja Šataitė (VU TSPMI), „Arti, toli, nepasiekiama. Kas skiria G. Nausėdą ir tobulą prezidentą?“
  4. Nikita Ščiupakov (VU TSPMI), „Lukiškių aikštė ne vilniečių akimis. Istorinis ar praktinis požiūris?“
  5. Augustas Alekna, Ieva Venskutonytė (VU TSPMI), „Politinio kartėlio priežastys ir įtaka rinkėjų elgesiui“
  6. Adomas Traška, Paulius Vijeikis (VU TSPMI), „Nepasitenkinimas posovietinės Lietuvos raida kaip ikimodernaus gyvenimo sovietmečiu ilgesys“

Sesijos moderatorė: Ieva Petronytė – Urbonavičienė (VU TSPMI).

13.45 – 15.15 val. „Politikų sėkmės aiškinimai: nuo retorikos iki administracinių resursų“ (sesijos įrašas)
  1. Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili, Jaroslav Dvorak, Edita Stumbraitė-Vilkišienė, Remigijus Riekašius, Alvyda Obrikienė, Indrė Narbutienė (KU), „Kas davė Petrui Seimo raktus?“
  2. Giedrė Vaičekauskienė (VDU), „Politikų retorinė „tiesa“ medijų hibriduose“
  3. Audris Narbutas (KTU), „Savivalda kaip lieptas į parlamentą: esamojo atstovo pranašumas Seimo rinkimuose“

Sesijos moderatorė: Irmina Matonytė (Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija).

13.45 – 15.15 val. „Seimo rinkimų kampanija ,po m(i/a)kroskopu‘: tarpdisciplininiai eksperimentai“ (sesijos įrašas)
  1. Gintė Sprogytė (VU TSPMI), „Rinkimų vaizdo kampanijos geo-etnografija: miestas, medija, medžioklė“
  2. Mantas Bieliauskas (VU TSPMI), „Geo-erdvinis Vilniaus pjūvis Seimo rinkimų agitacijos kontekste“
  3. Titas Kumetaitis, Rugilė Andrejevskytė (VU TSPMI), „Post’ų karai: politinė kritika partijų vaizdinėje komunikacijoje Facebook’e
  4. Jūratė Kavaliauskaitė (VU TSPMI), „Vizualinis identitetas Seimo rinkimuose mašinos žvilgsniu“

Sesijos moderatorius: Justinas Dementavičius (VU TSPMI).

15.30 – 17 val. „COVID-19 pandemijos valdymas: iššūkiai ir sprendimai“ (sesijos įrašas)
  1. Vitalis Nakrošis, Ramūnas Vilpišauskas, Vytautas Kuokštis, Rasa Bortkevičiūtė (VU TSPMI), „Krizės valdymas politinių permainų metu: kaip COVID-19 valdymą Lietuvoje pakeitė Seimo rinkimai?“
  2. Vytautas Valentinavičius (KTU), „LR Seimo politinė darbotvarkė per COVID-19 pandemiją ir vyriausybių kaita“
  3. Romas Lazutka (VU EVAF ir FSF), „Socialinė politika po 2020 m.: reakcijos į COVID-19 ir ilgalaikiai siekiai“

Sesijos moderatorius: Liutauras Gudžinskas (VU TSPMI).

15.30 – 17 val. „Rinkimų kampanijos taisyklės ir žiniasklaidos vaidmuo“ (sesijos įrašas)
  1. Algis Krupavičius (MRU), „Seimo rinkimų kampanija 2020: taisyklės ir tikrovė“
  2. Algimantas Jankauskas (VU TSPMI), „Sociologinė demokratija – dar vienas demokratijos su būdvardžiais variantas?“
  3. Žygintas Pečiulis (VU KF), „Politiniai ciklai ir žiniasklaida. LRT atvejis“

Sesijos moderatorius: Virginijus Valentinavičius (MRU).