Visi VU TSPMI žmonės

Laura Prievelytė-Juknė

VU TSPMI alumnė, Urban Earth Lovers bendraįkūrėja

Laura, dabar esate žinoma kaip Urban Earth Lovers Lietuva bendraįkūrėja, tačiau labai įdomu sužinoti, kaip vis dėlto studijų metais atsidūrėte tarp TSPMI sienų? Kas nulėmė jūsų pasirinkimą čia studijuoti? 

Būdama 16 metų supratau, kad noriu studijuoti politikos mokslus. Tiesą sakant, tuo metu nelabai supratau, ką tai reiškia. Man patiko kurti naujas iniciatyvas, burti žmones ir prisidėti prie visuomenei ir mano gimtojo miesto bendruomenei naudingų veiklų. Tuo metu aktyviai dalyvavau jaunimo organizacijų atstovavimo veiklose, tarptautiniuose projektuose. Todėl politikos mokslai pasirodė ta studijų kryptis, kuri suteiks diplomatijos ir tarptautinių santykių žinių.

Kaip po studijų TSPMI toliau klostėsi gyvenimo kelias? Ar baigdama studijas įsivaizdavote, jog norite pasukti į aplinkai draugiško gyvenimo kūrimą, pradėti verslą šioje srityje? 

TSPMI baigiau politikos mokslų bakalaurą ir viešosios politikos analizės magistrą. Po studijų baigimo dirbau komunikacijos ir projektų valdymo srityse. Sulaukus 26 metų mane aplankė ketvirčio amžiaus krizė – atrodė, kad viskas sekasi puikiai, kopiau karjeros laiptais, tačiau jaučiausi, tarsi kažko trūksta, nepavyksta 100% išnaudoti savo potencialo. Į gyvenimą ir buitį įsileidau minimalizmo filosofiją. Sąmoningai sumažinau savo priklausomybę nuo materialinių daiktų, atsisakiau nerimo ir nuolatinio troškimo turėti daugiau, baimės kažką praleisti. Pradėjau daugiau domėtis, kas vyksta aplinkoje, pastebėti klimato krizės problemas ir padarinius.  Pirmiausiai pasikeitė mano vartojimo įpročiai, vėliau namai, o galiausiai vieną dieną supratau, kad pasikeitė ir mano vertybės. Iš siekiamybės tapti pasiturinčiu žmogumi, kai mano statusą apibrėžia automobilio, kurį vairuoji, metai ar dėvimų drabužių prekės ženklas, nusprendžiau siekti gerai besijaučiančio žmogaus statuso, kai savo sėkmę vertinu saviraiškos, savirealizacijos galimybėmis ir socialiniu kapitalu.

Tvaraus verslo kūrimas man yra įrankis prisidėti prie globalių problemų sprendimo, prisidėti prie visuomenės mąstymo pokyčio. Savo magistro darbe pasirinkau analizuoti ES skurdo mažinimo politiką – man visada buvo įdomu suprasti, kaip globalias problemas galima spręsti efektyviau, sukuriant naujas verslo galimybes ar tvaresnius modelius.

Kaip gimė idėja įkurti Urban Earth Lovers Lietuva? Kaip radote bendramintę Miglę ir nuo ko pradėjote? 

Su bendraminte Migle užsibrėžėme tikslą –  padėti kitiems žengti tvaresnio gyvenimo link. Abi visada norėjome sukurti prasmingą verslą, kuris prisideda prie globalių problemų sprendimo, atitiktų mūsų gyvenimo būdo vertybes. Prieš kelerius metus Lietuvoje buvo sunku rasti metalinių gėrimų šiaudelių, bambukinių dantų šepetėlių, kietųjų indų ploviklių – reikėdavo visa tai siųstis iš užsienio. Todėl įkūrėme Urban Earth Lovers parduotuvę, kurioje lietuviai gali įsigyti produktus, kurie padeda sumažinti plastiko namuose.

Kas jus įkvepia kurti? Galbūt tai kažkokie procesai, o galbūt žmonės?

Mane įkvepia lyderiai vizionieriai, tokia noriu būti ir aš. Tai nėra taip paprasta. Tam būtinas gebėjimas suprasti ir nuolat analizuoti save ir kitus, konceptualiai suvokti problemas ir nesitikėti rasti „vieną teisingą kelią,” reikalingas strateginis mąstymas, kai didesnis paveikslas kruopščiai sudedamas iš labai mažų dalelių. Viešosios politikos analizės magistro studijos TSPMI padėjo suformuoti analitinį mąstymą, prisidėjo prie suvokimo, kad mokymasis yra nenutrūkstantis procesas ir kad mūsų suvokimas apie „tiesą” susideda iš labai daug skirtingų dalių. Visa tai atrodo kaip bendrai žinoma tiesa, tačiau tik lavinant šiuos gebėjimus galima iš tikro išmokti juos valdyti.

Ar kada nors svarstėte išvykti ir panašią veiklą vykdyti užsienyje, kur tendencijos tvariam gyvenimui, atrodo, yra ryškesnės?

Šiuo metu vystome kelis verslo modelius: esame didžiausia Lietuvoje grožio, higienos ir laisvalaikio prekių be plastiko parduotuvė internete ir sparčiai augantis tvarių prekių distribucijos verslas. Matome augantį vartotojų ir verslo susidomėjimą tvaresniais produktais. Planuojame plėtrą Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse.

Nuo ko siūlytumėte pradėti žmonėms, turintiems drąsių idėjų ir norintiems jas pradėti įgyvendinti, pavyzdžiui, verslo ar iniciatyvos forma? 

Tiesiog pradėkite ir būkite kantrūs! Kiekvieną dieną skirkite bent 30 minučių savo mylimam projektui. Atsikelkite valanda anksčiau ryte, išnaudokite pietų pertrauką ar perskirstykite laiką, praleidžiamą socialiniuose tinkluose. Kūrybiškumas retai atneša rezultatų be disciplinos, todėl man padeda įprotis kiekvieną dieną skirti bent porą valandų koncentruotam darbui (angl. deep work), prieš paskęstant kasdieninėse operacijose, susitikimuose ir elektroninių laiškų atrašinėjime. Vertę kuriančios užduotys neįvyksta per vieną naktį, tačiau įvykdytos suteikia didžiausią pasitenkinimą ir grąžą.

Nuotrauka: (c) Dovaldė Butėnaitė