Visi VU TSPMI žmonės

Thomas Peak

VU TSPMI dėstytojas, mokslo darbuotojas

Papasakok šiek tiek apie save: kas esi, iš kur esi kilęs ir ką žmonės turėtų apie tave žinoti?

Aš esu Thomas, esu britas ir airis, kilęs iš Bedfordšyro pietų Anglijoje. Ką žmonės turėtų apie mane žinoti? Esu vedęs, turime podukrą Emą, kuri yra nuostabi menininkė, ir beveik vienerių metų sūnų Markusą, kuris puikiai valgo ir miega! Mėgstu literatūrą, filosofiją ir olandų aukso amžiaus tapybą. Mano skonis visose šiose srityse yra barokinis.

Studijavai Vidurio Europos universitete ir Oksfordo universitete; kokia buvo tavo patirtis ten?

Abi šios vietos ypatingos ir man labai brangios. Studijuodamas istoriją Oksforde ir TS Vidurio Europos universitete susipažinau su įvairiomis perspektyvomis, kurios ir toliau yra mano mokslinių tyrimų ir dėstymo pagrindas. Man būnant Vengrijoje buvo priimtas vadinamasis „lex CEU” įstatymas. Jis iš esmės išstūmė Centrinės Europos universitetą iš šalies, o tai buvo dalis platesnės Fidezo vyriausybės kampanijos, kuria buvo siekiama užgniaužti akademinę laisvę ir politinės nesantaikos vietas. Toks svarbus įvykis man priminė, kad vertybių ir laisvių, kurias puoselėjame, negalime laikyti savaime suprantamu dalyku net Europos Sąjungoje. Tačiau džiaugiuosi galėdamas pasakyti, kad CEU ir toliau klesti, dabar jau Vienoje, o CEU bendruomenė vis dar prisimena, kad Vilniaus meras pasiūlė mums namus būtent šiame mieste!

Kaip nusprendėte prisijungti prie VU TSPMI kaip tyrėjas? Kodėl nusprendei pasirinkti Lietuvą?

Mokymo ir mokslinių tyrimų kokybė TSPMI iš karto akivaizdi, ir tai mane labai patraukė. Kai su šeima atvykau į Lietuvą, buvo -28 laipsniai šalčio, toks šaltis, kad sniego snaigės stingdė orą ir blizgėjo tarsi maži deimančiukai, krintantys iš dangaus: tai nepaprastai gražus vaizdas, kurio dar niekada nebuvau matęs! Vilnius ir apskritai Lietuva yra tikrai labai jauki vieta, ir aš niekada nesidairiau atgal.

Kembridžo universitete buvai mokslo darbuotojas, o dabar esi instituto tyrėjas; kokius pagrindinius skirtumus pastebėjai tarp šių institucijų?

Institutas yra labai įdomi vieta. Ypač džiaugiuosi, kad esu čia, pradėdamas vykdyti visiškai naują bakalauro studijų programą „Globalių iššūkių politika”. Dėstyti studentams, kurie yra tokie įsitraukę, veržlūs ir kupini optimizmo, ypač tokiais sunkiais ir neaiškiais laikais, yra tikra garbė. Žinoma, Institutas yra mažesnis ir daug jaunesnis, tačiau tai atveria daug galimybių Institutui toliau augant.

Kaip tau patinka Lietuva? Kokia tavo mėgstamiausia vieta Vilniuje?

Man labai patinka Lietuva. Gilios žiemos grožis čia yra kažkas nuostabaus. Vilniaus mieste yra tiek daug mėgstamų vietų – be Vokiečių gatvės, žinoma! Tačiau vieta, kurioje tikrai mėgstu leisti laiką, yra Paupys.

Kaip atrodo tavo laisvalaikis?

Laisvalaikis! Tai yra tai, ką turėjau prieš gimstant vaikui, ir tai labai noriu vėl patirti kada nors ateityje. Bet jei rimtai, man patinka leisti laiką su šeima, pažinti naujas Lietuvos vietas, o ypač turtingą Lietuvos kultūrinį palikimą, kuris likusioje Europoje nėra labai gerai žinomas. Mikalojų Konstantiną Čiurlionį laikau viena iš kertinių Europos asmenybių. Jo galeriją Kaune būtina aplankyti.

Ko norėtumėte palinkėti VU TSPMI bendruomenei?

Norėčiau palinkėti, kad visi galėtume tęsti šią įdomią kelionę, kurioje esame. Nuolat vyksta daug naujų ir įdomių dalykų, mūsų bendruomenė yra draugiška, atvira ir svetinga, tad tegul taip ir toliau!