Visi VU TSPMI žmonės

Marija Kozlovskaja

VU TSPMI ketvirto kurso studentė

Kaip pasirinkai studijas institute? Ką labiausiai vertini studijų VU TSPMI kasdienybėje?

Studijomis TSPMI domėjausi pakankamai anksti. Jau nuo 10–11  klasės buvau maždaug apsisprendusi, kad norėčiau studijuoti socialinių mokslų srityje, todėl atsakingai nagrinėjau įvairias studijų programas Vilniaus universitete. TSPMI mane patraukė savo įdomiu studijų programos turiniu bei gerais atsiliepimais iš buvusių (ar esamų) studentų. Tikriausiai pagrindinis dalykas, kurį labiausiai vertinu studijuojant TSPMI yra tai, kad čia yra didelis pasirinkimais dėstomų dalykų, o tai suteikia galimybę nagrinėti ir tyrinėti tave dominančią sritį (ar tai bebūtų filosofija, tarptautiniai santykiai ar komunikacijos sfera).

Dalį savo studijų praleidai mainuose Pietų Korėjoje, kaip vertini šią patirtį? Kokie didžiausi skirtumai tarp studijų Lietuvoje ir Pietų Korėjoje?

Universitetai Pietų Korėjoje yra labiau panašesni į vadinamąjį „amerikietišką“ modelį – didelė teritorija (campus’as), kurioje yra begalė įvairių būrelių (klubų) ir asociacijų, stadionų, kur kiekvieną semestrą yra organizuojami įvairūs festivaliai su garsiausiais Pietų Korėjos atlikėjais. Universitete yra organizuojamos įvairios nemokamos (arba beveik nemokamos) ekskursijos po Pietų Korėją, kas suteikia galimybę giliau pažinti šalį bei jos kultūrą. Teko galimybė nuvažiuoti ir prie Šiaurės Korėjos pasienio, kur galėjau bent iš tolo pažiūrėti, kaip gyvena žmonės vienoje uždariausių valstybių žemėje bei įsigilinti į „žmogiškąją“ Korėjos karo istorijos pusę. Ekskursijos metu išgirdau ne vieną istoriją apie tai, kaip milijonai šeimų buvo paveiktos karinių veiksmų ir kaip jau daugiau nei 70 metų žmonės negali susitikti su savo artimaisiais, esančiais šiaurinėje Korėjos pusiasalio dalyje. Tokios istorijos padeda geriau suvokti kokią įtaką istorinės tragedijos daro šiuolaikiniams politiniams procesams.. Taigi, mainų metu turėjau daug galimybių artimiau susipažinti su šalies pagrindinėmis kultūrinėmis ir istorinėmis ypatybėmis.

Ar rekomenduotum kitiems studentams pasinaudoti mainų galimybėmis? Kokios buvo tavo įsimintiniausios studijų kitoje pasaulio pusėje patirtys?

Studijų patirtis tokioje tolimoje valstybėje tapo viena reikšmingiausių ir vertingiausių patirčių mano gyvenime . Turėjau galimybę ne tik susipažinti su išskirtine ir unikalia Pietų Korėjos kultūra, bet ir tam tikra prasme susivokti, jog ilgą laiką mano vertybių sistema bei bendras pasaulio pažinimas buvo paremtas iš esmės „eurocentristine“ perspektyva. Tiek studijų patirtis, tiek praktinė patirtis Tolimųjų Rytų valstybėje, smarkiai praplėtė mano mąstymą apie atskirų regionų svarbą bei leido įsigilinti į būtent šio regiono politinės sistemos ypatybes. Savo universitete turėjau kelis dalykus, kuriuose buvo analizuojama Tolimųjų Rytų tarptautinių santykių sistema. Tai suteikė man daug naujų žinių apie regiono saugumo bei ekonominių ryšių klausimus. Paskaitose dalyvaudavo studentai iš įvairių pasaulio regionų, todėl diskusijos tapdavo itin įdomios ir turiningos. Tikrai rekomenduočiau pasinaudoti galimybe sudalyvauti mainuose, kad būtų galima praplėsti savo pasaulėžiūrą ir suvokti, koks iš tikrųjų pasaulis yra įvarus (ypač kai yra galimybė pasinaudoti ERASMUS+ stipendija ir išvykti už Europos ribų).

Šiuo metu rengi bakalauro baigiamąjį darbą kokią temą nagrinėji? Kaip sekasi? Kaip per visą studijų laikotarpį keitėsi ir formavosi tavo domėjimasis skirtingomis politikos mokslų sritimis?

Rašau bakalaurinį darbą apie džihadizmo sklaidos priežastis Nigerijoje ir Malyje. Norą rašyti šia tema mane paskatino siekis išnagrinėti bei parodyti kaip yra svarbu praplėsti konvencines valstybių saugumo normas. Sieksiu labiau gilintis į socialines problemas, su kuriomis susiduria įvairios visuomenės, ir kaip tai gali daryti įtaką radikalių judėjimų atsiradimui. Taip pat antro ir trečio kurso metu buvau pasirinkusi dalykus, susietus su islamo bei tarptautinių santykių Vidurio Rytuose ypatybėmis. Tai suteikė teorinių žinių apie įvairius islamistinius judėjimus ir jų susikūrimo priežastis.

Ko norėtum palinkėti VU TSPMI bendruomenei?

Norėčiau palinkėti VU TSPMI bendruomenei toliau augti bei tapti vis žinomesnei tarptautiniu mastu, kadangi tikiu, jog mūsų dėstytojai bei tyrėjai tikrai verti būti girdimi visame pasaulyje.