Imanuelio Kanto 300-mečio savaitė VU TSPMI

Imanuelio Kanto 300-mečio savaitė VU TSPMI

1724 metų balandžio 22 d. gimė Imamnuelis Kantas. Šiais metais pasaulis švenčia 300 metų jubiliejų. Kanto filosofinė revoliucija jį pastato į vieną gretą šalia Platono, Aristotelio, Augustino, Tomo Akviniečio ir Descarteso. Nei vienas iš didžiųjų Vakarų filosofų nėra taip artimai susijęs su Lietuva, kaip Kantas. Jo protėviai kilę iš Kantvainių kaimo, prosenelis gyveno šalia Priekulės, senelis buvo gerbiamas žmogus Klaipėdoje, jis pats mokytojavo Jučiuose, turėjo artimų kontaktų su Prūsijos lietuviais, parašė garsųjį „Draugo prierašą“ Milkaus vokiečių – lietuvių kalbos žodynui. Nėra abejonės dėl Kanto priklausomybės vokiečių kultūrai, tačiau po Vokietijos Lietuva tikriausiai yra labiausiai Kantą prisiminti ir gerbti turinti šalis. Kanto savaitė TSPMI yra pagarbos šiam vienam didžiausių visų laikų filosofų išraiška.

Savaitės programa:

2024-04-22 d. 17:00 val. VU TSPMI 402 auditorija

I.Kanto 300 metų forumas „I.Kanto filosofinė revoliucija“

Diskusijos dalyviai:  dr. doc. Nerija Putinaitė, dr. Brigita Gelžinytė, dr. Aistė Noreikaitė, doktorantas Lukas Ivanauskas.

Diskusiją veda prof. Alvydas Jokubaitis.

 2024-04-23 d. 17:00 val. VU TSPMI 304 auditorija

Kanto seminaras „I.Kanto didingumo samprata“

Kas yra didingumas? Grožio ir didingumo skirtumas. Visuomeninė ir politinė didingumo reikšmė.

Sunku rasti geresnę temą 300 metų jubiliejaus proga. Sėdint ant Kanto pečių verta mąstyti apie didingumą. Tai sunkiam klausimui skirtas, o ne tik šventinis seminaras. Seminarui reikia ruoštis, kaip įprasta. Gali dalyvauti ir nesiruošę, tačiau tai gali sutrukdyti suprasti Kanto minties didingumą. Kviečiami visi ankstesnių laikų Vilniaus universitete vykusių Kanto seminarų dalyviai. Turime gerą progą išsivaduoti nuo kasdienybės rūpesčių ir vėl susirinkti pusantros valandos trukmės seminarui.

Kantas I., Sprendimo galios kritika, Vilnius: Mintis, 1991; Vilnius: Margi raštai, 2019, § 29.

Seminarą veda prof. Alvydas Jokubaitis.

2024-04-24 d. 19:00 val. „In Vino“ (Aušros Vartų g. 7)

Studentų mokslinės draugijos seminaras

Antropologija pragmatiniu požiūriu yra plačiajai auditorijai skirta Kanto publikacija. Pragmatinės antropologijos tyrimo objektas yra žmogus apskritai, kaip laisvai veikianti būtybė, ką jis iš savęs padaro arba gali ir turėtų padaryti. Šis savo stiliumi visiems prieinama knyga analizuoja žmonių charakteristikas, jų sugebėjimą pažinti pasaulį, visuomenės ir kultūros poveikį, taip pasiūlydama vadinamąjį pragmatinį požiūrį į pasaulį ir žmogaus vietą jame. Seminaro metu bus aptariamos įdomiausios ištraukos iš kūrinio.

Kokios yra pagrindinės žmogaus charakterio savybės? Koks vaidmuo tenka kultūros pažangai?

Kantas I., Antropologija pragmatiniu požiūriu, Vilnius: Margi raštai, 2010.

Seminarą veda dr. Laurynas Peluritis.

 2024-04-25 d. 17:00 val. VU TSPMI 402 auditorija

Alvydo Jokubaičio paskaita “I. Kantas: politinis metafizikos sugrįžimas”

Paskaitos tikslas – įrodyti Immanuelio Kanto kritikuotos metafizikos sugrįžimą politikoje. Jo istorijos filosofija sugrąžina tai, ką jis atmetė kaip netikusią metafiziką. Pašalinta Grynojo proto kritikoje ir naujai išaiškinta Praktinio proto kritikoje, metafizika naujomis formomis, tačiau su senais prieštaravimais, sugrįžta Sprendimo galios kritikoje. Kantas neįvertina šioje knygoje aptariamų refleksijos ir teleologinio sprendinių padarinių. Atmesdamas metafizines spekuliacijas, jis atveria duris politinėms. Politika gali būti apibūdinta kaip jo kritikuotų metafizinių spekuliacijų vieta.

2024-04-26 d. 15:00 val. VU TSPMI 304 auditorija

Imanuelio Kanto auditorijos VU TSPMI atidarymas.