Agnijos Tumkevič disertacijos gynimas

Agnijos Tumkevič disertacijos gynimas

Dalyvauja

Darbo vadovas – prof. dr. Tomas Janeliūnas
Komisijos pirmininkė – prof. dr. Dovilė Jakniūnaitė
doc. dr. Asta Maskaliūnaitė
prof. dr. Arūnas Molis
doc. dr. Margarita Šešelgytė
prof. dr. Gediminas Vitkus

VU TSPMI kviečia į Agnijos Tumkevič disertacijos „Tarptautinio bendradarbiavimo ir konflikto potencialas kibernetinėje erdvėje”  viešą gynimą.

Disertacija rengta 2014 – 2018 metais Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute, Vilniaus universitete. Mokslinius tyrimus rėmė Lietuvos mokslo taryba.

Disertacijos tikslas yra išanalizuoti sąlygas ir motyvus, kurie veda į bendradarbiavimą ir saugumo režimo sukūrimą tarp didžiųjų valstybių – JAV, Kinijos ir Rusijos – kibernetinio saugumo srityje. Disertacijoje vadovaujamasi prielaida, kad augant konfrontacijai kibernetinėje erdvėje tarp didžiųjų valstybių, jos bus linkusios ieškoti „negatyvaus bendradarbiavimo“ galimybių, kuris leis sumažinti konflikto eskalacijos riziką. Disertacijoje pasitelkiamos teorinės gynybinio realizmo prielaidos ir išskiriami tris kintamieji a) motyvai; b) gynybinių ir puolamųjų pajėgumų atskyrimo galimybė; c) informacija, kurie leidžia įvertinti bendradarbiavimo potencialą tarp JAV, Kinijos ir Rusijos. Tyrimas atskleidė, kad auganti konfrontacija kibernetinėje erdvėje paskatino valstybes imtis bendradarbiavimo, tačiau ne visi precedentai buvo sėkmingi. Stiprėjanti konfrontacija kibernetinėje erdvėje, kuri pasireiškia per puolamojo kibernetinio pranašumo dominavimą valstybių kibernetinėje politikoje, kibernetinius išpuolius, sekinimo taktikos taikymą, gali būti vertinama kaip išorinis nusiginklavimą skatinantis veiksnys. Nepasitikėjimas tarp valstybių, kuris gilina saugumo dilemą kibernetinėje erdvėje, gali būti įvardintas kaip vidinis kintamasis, kuris verčia kalbėti apie kibernetinio nusiginklavimo režimo poreikį. Vertinant tokio režimo susiformavimo galimybes, daroma išvada, kad sąlygos, kurios veda į „negatyvų bendradarbiavimą“ iš esmės sukuria prielaidas kibernetinio nusiginklavimo režimui.

 

Naudingos nuorodos