Vilniaus universitete viešėjusi Ispanijos Karalystės užsienio reikalų ministrė Arancha González Laya akcentavo lyčių lygybės svarbą

Balandžio 7 dieną Vilniaus universitete (VU) lankėsi Ispanijos Karalystės užsienio reikalų ministrė Arancha González Laya. Vizito metu politikė apsilankė VU Gyvybės mokslų centre bei dalyvavo pokalbyje, kuriame su VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesore Dovile Jakniūnaite diskutavo apie moterų lyderystę užsienio politikoje.

Aptartos Lietuvos ir Ispanijos mokslininkų bendradarbiavimo perspektyvos

Lankydamasi Saulėtekyje įsikūrusiame VU Gyvybės mokslų centre, A. González Laya susitiko su centro direktoriumi dr. Gintaru Valinčiumi, studentų atstovais ir mokslininkais. Vizito metu diplomatė apžiūrėjo VU GMC infrastuktūrą, susipažino su Centro istorija.

„Ispanijos Karalystės ministrės vizitas – dar vienas puikus įrodymas, jog VU GMC turi didelį tarptautinį pasitikėjimą. Didžiuojamės, jog Centro tyrėjų pasiekimai globaliai vertinami aukščiausiu lygiu“, – teigė dr. G. Valinčius.

Lietuvoje vizituojanti A. González Laya teigiamai įvertino VU GMC siekį tapti vedančiu tarptautiniu centru, besispecializuojančiu genų redagavimo srityje. Diplomatė taip pat pabrėžė, kad investicijos į Gyvybės mokslų infrastruktūrą yra vienos sėkmingiausių, o modernios Centro laboratorijos atitinka pačius aukščiausius standartus: „A. González Laya nuomone, VU GMC yra puikus pavyzdys, kaip tinkamu laiku padarytos svarbios investicijos leidžia Lietuvai auginti intelektualinį kapitalą, kuriantį pridėtinę vertę visame pasaulyje“, – apibendrintai teigė dr. G. Valinčius.

Vizito VU GMC iniciatyva buvo aptartas dvišalis Lietuvos ir Europos Sąjungos susitarimas, kuriuo būtų siekiama skatinti mokslinį bendradarbiavimą ir ryšių palaikymą. Taip pat, bendradarbiavimas apimtų bendrą doktorantūros rengimo schemą, galimybes Lietuvos tyrėjams naudotis Ispanijos stambiąja mokslinių tyrimų infrastruktūra.

Lyčių lygybė – užsienio politikos darbotvarkės dalis

Išskirtinėje diskusijoje „Moterų lyderystė užsienio politikoje“ (angl. „Women’s Leadership in Foreign Policy“) su VU studentais ir bendruomenės nariais, kurią moderavo VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorė Dovilė Jakniūnaitė,  Ispanijos Karalystės užsienio reikalų ministrė diskutavo apie moterų svarbą globalioje politikoje bei feministinį užsienio politikos formavimą. Pokalbio metu A. González Laya pabrėžė, jog įvairovė visose srityse, taip pat ir lyčių, kuria tvaresnę visuomenę.

„Įsitraukdamos į tarptautinę politiką, moterys prisideda prie globalios bendruomenės įvairovės. Lygi visuomenė tampa XXI amžiaus stiprybė ir norma. Lyčių lygybė yra tai, kas mus daro stipresnius kuriant visapusišką gerovę. Jei tarptautiniuose santykiuose nebus dalies visuomenės, globali bendruomenė negali būti stipri ir tinkamai atstovaujama. Todėl privalome demonstruoti įvairovę ir balansą, į politiką įtraukti kuo daugiau moterų“, – teigė A. González Laya.

Politikė atkreipė dėmesį, jog feminizmo judėjimas nėra kova prieš – anaiptol, pasak politikės, feminizmas kovoja už stiprią, lygias ekonomines, socialines galimybes ir teises bei vienodą išsilavinimą galinčią įgyti visuomenę.

„Feministinė užsienio politika nėra apie rožinius dokumentus. Priešingai, lygybe grįstas globalus požiūris įtraukia moterų problemas į tarptautinę darbotvarkę, užtikrina moterų įtraukimą į užsienio politikos formavimą, dalinasi ekspertine patirtimi su kitomis šalimis“,- privalumus vardino ministrė.

Ispanijos Karalystės užsienio reikalų ministrė asmeniškai prisidėjo prie lygių galimybių plėtros iniciatyvų. Viena iš jų – 2015 metais įkurta „SheTrades“ organizacija, vienijanti 25 šalių moteris verslininkes.

„Idėja įkurti iniciatyvą kilo supratus, jog tik viena iš penkių moterų verslininkių savo produkciją eksportuoja į kitas šalis – nors net 45 procentai pasaulyje vystomo verslo priklauso moterims. Tada retoriškai paklausiau: ar visa tai dėl to, jog moterys nenori eksportuoti produkcijos? O galbūt dėl to, jog norinčios eksportuoti verslininkės susiduria su dideliais iššūkiais? Šios aplinkybės paskatino imtis iniciatyvos ir prisidėti prie moterų įgalinimo ekonomikoje, kuris visapusiškai naudingas visiems“,- išskirtinėje diskusijoje pasakojo diplomatė.

Visą prof. Dovilės Jakniūnaitės moderuotą diskusiją su A. González Laya galite išgirsti čia