Tarptautinių santykių ir politikos mokslų disciplinos – lyg skaityti detektyvą – niekada nebūna nuobodu

Tarptautinių santykių ir politikos mokslų disciplinos – lyg skaityti detektyvą – niekada nebūna nuobodu

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (VU TSPMI) – viena ryškiausių socialinių mokslų įstaigų Vidurio ir Rytų Europoje ir Baltijos regione. Jo specializacija – socialiniai ir politikos mokslai. Jau daugiau nei 30 metų jis ugdo naująją Lietuvos intelektualinio elito kartą – universalaus išsilavinimo, plataus akiračio, smalsų, vertybiškai orientuotą ir visuomeniškai aktyvų jaunimą.

Instituto direktorė prof. dr. Margarita Šešelgytė sutiko duoti interviu, skirtą susipažinti su VU TSPMI siūlomomis studijų programomis, instituto bendruomenės gyvenimu ir ateities galimybėmis.

KOKYBIŠKOS STUDIJOS

– Margarita, trumpai apibūdinkite, kodėl pasirinkote studijuoti ir siekti karjeros politikos mokslų srityje? Kas jus žavi, „veža“ tarptautiniuose santykiuose ir politikos moksluose?

– Tarptautiniai santykiai ir politikos mokslai yra labai tarpdisciplininė, kompleksinė ir dinamiška sritis. Siekiant suprasti, kaip priimami sprendimai, kas vyksta, reikia labai gerai išmanyti procesus, tendencijas, vykstančias pasaulyje: ar tai būtų klimato kaita, ar ekonomikos ciklai, ar atskirose šalyse vykstantys rinkimai. Tai lyg dėlioti dėlionę ar skaityti detektyvą niekada nebūna nuobodu.

– Jūsų nuomone, kodėl verta stoti į VU TSPMI?

Be to, kad čia studijuoti įdomu ir vykdomos kokybiškos studijos, į kurias per tris instituto gyvavimo dešimtmečius investuojame labai daug, manau, kad viena instituto stiprybių yra aplinka. Turime stiprią bendruomenę ir ją puoselėjame. Bendraujant remiamės atvirumo ir pagarbos vienas kitam vertybėmis, individualizuotos studijos, akademiniai konsultantai ir institute dirbanti psichologė leidžia įgalinti kiekvieną motyvuotą studentą ar studentę.

– Kokias studijų programas siūlo VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas?

Turime dvi politikos mokslų bakalauro programas ir šešias magistro programas, padengiančias labai įvairias sritis: nuo politikos teorijos, viešosios politikos ir tarptautinių santykių iki medijų studijų. VU TSPMI programos yra pritaikytos įvairiems interesams. Praėjusiais metais patvirtinta nauja bakalauro programa „Globalių iššūkių politika“ yra didelė inovacija. Visi dalykai šioje programoje yra dėstomi angliškai, joje mokosi tarptautiniai studentai, dėsto dėstytojai iš užsienio. Vis dėlto, svarbiausia inovacija yra tarpdiscipliniškumas, problemų sprendimu grįstas mokymosi metodas. Auditorijose, bendradarbiaujant tarpdisciplininėms komandoms, bandoma spręsti praktines šiandieninės politikos problemas, kurios yra labai kompleksinės ir reikalauja kompleksinių sprendimo būdų, pavyzdžiui, kaip užtikrinti, kad lyties aspektas nebūtų pamirštas planuojant miestus.

STIPRI BENDRUOMENĖ

– Kokie įgūdžiai reikalingi, norint tapti ateities lyderiais ir lyderėmis?

Skirtingose situacijose gali reikštis skirtingos lyderystės formos. Stipri, krizių laikotarpio lyderystė, kurios imasi Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, puikiai tinka karo metui, tačiau kitokio pobūdžio lyderystės reikia spręsti, pavyzdžiui, klimato kaitos problemas, kuriose veikia labai daug suinteresuotų veikėjų, yra daug konfliktuojančių interesų, neaiškūs sprendimo tikslai ar terminai. Tokio pobūdžio lyderystei labai svarbu motyvacija, noras, kažką pakeisti, geras problemos išmanymas, sugebėjimas telkti įvairias suinteresuotas grupes, dirbti tarpdisciplininėse komandose.

– Ko gali tikėtis čia įstojusieji studentai ir studentės?

Įdomių studijų, profesionalaus požiūrio į dėstymą, atvirų diskusijų, inovatyvumo ir stiprios bendruomenės.

– VU TSPMI nėra tik mokymosi vieta, bet taip pat darni, saugi ir klestinti bendruomenė. Kaip apibūdintumėte bendrą atmosferą VU TSPMI?

Institutas yra vienas jauniausių Vilniaus universiteto kamieninių padalinių. Kai prieš trisdešimt metų institutas kūrėsi, jį bendromis pastangomis kūrė ir dėstytojai, ir administracija, ir studentai. Visiems tai buvo nauja patirtis, ir kartu visiems labai rūpėjo, kad institutas būtų pati geriausia vieta studijuoti. Nuo tų laikų ir formavosi glaudi bendruomenė, įtraukianti visus institute esančius žmones, taip pat alumnus ir, kaip vadiname, „instituto draugus“. Bendruomeniniai ryšiai yra labai svarbūs tiek studijuojant, taip pat ir vėlesnėje karjeroje.