Metinė politologų konferencija: „Rinkimų metai: išbandymas valdžiai ar demokratijai?”

temp

Lietuvos politologų asociacija (LPA) ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (VU TSPMI) kviečia į metinę politologų konferenciją „Rinkimų metai: išbandymas valdžiai ar demokratijai?“.

Renginys vyks lapkričio 25 dieną (penktadienį), pradžia – 9.30 val.; konferencijos vieta – VU TSPMI, Vokiečių g. 10, 402 auditorija. Renginys atviras.

Rinkimai yra kertinė šiuolaikinės demokratijos institucija. Tačiau pastaruoju metu vis dažniau prabylama apie tai, kad atstovaujamoji demokratija neveikia, o rinkimai, jų eiga ir jų rezultatai tik parodo demokratijos patologijas. 2016-ieji metai yra „rinkimų metai“: svarbių ir kartais netikėtų piliečių sprendimų metai ne vienoje pasaulio valstybėje.

Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos šalininkų pergalė per referendumą, prezidento rinkimų Jungtinėse Amerikos Valstijose rezultatai, patiriamas vis stipresnis kraštutinių jėgų spaudimas vyraujančioms dešinės ir kairės centro partijoms daugumoje Vakarų Europos valstybių kelia esminius klausimus dėl atstovaujamosios demokratijos ir politinės konkurencijos padėties. Lietuvoje šie metai – taip pat rinkimų. Nors esame įpratę prie gana didelių svyravimų per kiekvienus Seimo rinkimus, pasaulinės tendencijos skatina naujai pažvelgti į susiklosčiusius santykius tarp rinkėjų ir politinės valdžios Lietuvoje bei rinkimų rezultatus.
Ką rodo Seimo rinkimų rezultatai ir kuo pasižymi 2016 metų Seimo rinkimų rinkėjo portretas? Kur link suka rinkėjai? Ar gresia rinkiminėms apygardoms tapti monopolijomis? Ar Lietuvos rinkėjai balsuoja strategiškai? Ar ir kokį iššūkį kelia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga Lietuvos partinei sistemai? Iš ko kyla rinkėjų nusivylimą? Galiausiai, ar pagrįsta būtų teigti, kad atstovaujamosios demokratijos institucijos šiandien paprasčiausiai nebeveikia?

Konferencijos pranešimai ir diskusijos vyks keturiose sesijose, skirtose šioms temoms aptarti:

– Kaip rinkosi seimo rinkėjai 2016 metais? (pranešimus skaitys Ieva Petronytė, Ainė Ramonaitė, Mažvydas Jastramskis, Laura Matjošaitytė);
– Rinkiminių kovų geografija: konkurencija ar monopolijų įsitvirtinimas? (pranešimus skaitys Rolandas Tučas, Adelė Vaiginytė, Vaidas Morkevičius, Jonas Bačelis ir Lina Kadžiulytė)
– Atstovaujamoji demokratija Lietuvoje ir pasaulyje (pranešimus skaitys Alvydas Jokubaitis ir Jogilė Stašienė, diskutuos Alvidas Lukošaitis, Gintautas Paluckas, Vykintas Pugačiauskas, Jonas Survila, Tomas Tomilinas, Ramūnas Vilpišauskas)
– Rinkėjų pasitikėjimo krizė ir institucinės jos prielaidos (pranešimus skaitys Liutauras Gudžinskas, Vitalis Nakrošis, Irmina Matonytė ir Vaidas Morkevičius, Vytautas Kuokštis ir Romualdas Bakutis ).

Pilną konferencijos programą galite rasti čia.

Konferenciją organizuoja: Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas ir Lietuvos politologų asociacija. Renginį remia Konrado Adenauerio Fondas.

Susijusi informacija

Konferencijos programa