Kodėl svarbu ugdyti kritinį mąstymą?

Kodėl svarbu ugdyti kritinį mąstymą?

Kritinis mąstymas – globaliai reikalinga kompetencija, naudinga ne tik šiuolaikinėje darbo rinkoje, bet ir kasdieniame gyvenime. Įgijus gebėjimą kritiškai mąstyti, turimas įgūdis gali tapti itin pravartus – prisidėti prie kūrybiško mąstymo, aiškių argumentų išsakymo, racionalumo ugdymo.

Šiame tekste trumpai aptarsime:

  • Kas yra kritinis mąstymas?
  • Kaip politikos mokslai padeda ugdyti gebėjimą mąstyti kritiškai?
  • Kaip kritinis mąstymas susijęs su socialinėmis medijomis?

Kas yra kritinis mąstymas?

Kritinis mąstymas parodo, jog visi veikiame tam tikromis netikrumo, riboto racionalumo sąlygomis – neturime pilnos informacijos, kuri leistų priimti iki galo objektyvius sprendimus. Tačiau žinant tai, atsiranda ir supratimas, kad negalime niekuo visiškai pasitikėti, niekas nėra visiškai teisus – visi esame veikiami vidinių ir išorinių aplinkybių, todėl tiesa yra labai sąlyginė – tik iš kažkieno situacijos ir požiūrio taško.

Taigi, kritinis mąstymas yra gebėjimas vertinti gaunamą informaciją, atskiriant, kas yra tiesa ir faktai, o kas – melas. Kritinis mąstymas leidžia objektyviai vertinti mus supančią aplinką bei tinkamai išspręsti net pačias sudėtingiausias problemas.

Mąstydami kritiškai gebame aiškiai ir suprantamai mąstyti bei išreikšti savo idėjas, priimti tinkamus sprendimus. Kritinis mąstymas ugdomas sisteminant, vertinant informaciją, turint platų požiūrio kampą. Kitaip tariant, kritinis mąstymas nėra įgijamas savaime, o yra ugdomas studijuojant ir mokantis. VU TSPMI siūlomos bakalauro bei magistro studijų programos suteikia įrankius kritinio mąstymo kompetencijai ugdyti.

Kaip politikos mokslai ugdo kritinį mąstymą?

Viena iš politikos mokslų studijų suteikiamų kompetencijų – kritinis mąstymas. Pabaigę politikos mokslus, programų absolventai ir absolventės įgyja universalų išsilavinimą, išmoksta kritiškai analizuoti informaciją.

Studijų metu dėstytojai įtraukia studentus/-es į politinių krizių sprendimo simuliacijas, aktualiems klausimams skirtus hackatonus, grupines analizes bei kūrybines užduotis. Turėdami praktines žinias, politikos mokslų absolventai/-ės geba įvertinti informaciją iš įvairių požiūrio taškų.

Politikos mokslų studijų metu įgytas kritinis mąstymas leidžia savarankiškai atlikti politinių reiškinių analizę ir vertinimą, lyginti ir istoriniame kontekste vertinti pasaulio politikos įvykius. Kitaip tariant – kritiškai įvertinti mus supančios aplinkos veiksnius.

Kaip kritinis mąstymas susijęs su socialinėmis medijomis?

Svarbus kritinio mąstymo elementas – informacinis raštingumas. Esant dideliam informacijos srautui gali kilti sunkumų atsirenkant tinkamą informaciją, dėl to tampa svarbu kokybiškai atsirinkti šaltinius.

Atsirenkant informaciją medijose rekomenduojame:

  • Tikrinti šaltinius;
  • Tikrinti informaciją;
  • Atkreipti dėmesį į resursą ir kelis kartus patikrinti informaciją.

Atsižvelgdami į Ukrainoje vykstantį karą dalinamės VU TSPMI tyrėjų rekomenduotais šaltiniais, kuriuose galite rasti patikimą naujausią informaciją.

Tačiau verta nepamiršti patikrinti šaltinių patiems/-čioms.

Vakarietiški portalai:

 Twitter paskyros:

 Ukrainietiški naujienų portalai:

  • rbc.ua

 Telegram kanalai:

 Rusiški ne valstybiniai portalai: