ES plėtros strategijų kūrimo grupėje – ir Lietuvos mokslininkai

ES plėtros strategijų kūrimo grupėje – ir Lietuvos mokslininkai

Naujų geopolitinių iššūkių metu, ES plėtra ir vėl tampa pagrindiniu įrankiu, padedančiu užtikrinti didesnį stabilumą ir gerovę visoje Europoje. Prisidėjus Ukrainai, Moldovos Respublikai ir
Sakartvelui, oficialius šalių kandidačių skaičius į Europos Sąjungą išaugo iki dešimties. Kaip ES gali sustiprinti plėtros ir kaimynystės politiką, kuri užtikrintų Europos saugumą už bendrijos sienų? Atsakyti į šį ir kitus šiuolaikinei Europai aktualius klausimus bus siekiama įgyvendinant Horizon Europe projektą InvigoratEU, kuriame dalyvauja daugiau kaip 50 tyrėjų iš įvairių ES ir ne bendrijos šalių. Tarp šių tyrėjų – ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) mokslininkai.

„Projektas prasideda kaip tik tuo metu, kai ES įsibėgėja diskusijos apie būsimą plėtrą, kurią į politinę darbotvarkę sugrąžino geopolitinė krizė Rytuose. Tai suteikia puikią progą VU TSPMI ir kitų konsorciumo partnerių tyrėjams teikti analize pagrįstus siūlymus, kaip ES galėtų prisidėti prie pokyčių šalyse kandidatėse – Ukrainoje, Moldovoje, Sakartvele, Vakarų Balkanų šalyse – kad jų vykdomos reformos ir integracija į ES prisidėtų prie Europos saugumo ir klestėjimo“, – projekto svarbą pabrėžia jo vadovas Vilniaus universitete prof. Ramūnas Vilpišauskas. Mokslininkas pažymi, kad projekto tikslai – išties ambicingi.

Pirmasis jų – naujų strategijų stipriai Europai kūrimas. Atsižvelgiant į dabartinį geopolitinį lūžį, tyrėjai aiškinsis, kaip reikėtų reformuoti ES plėtros ir kaimynystės politiką, kaip reaguoti į Rusijos, Kinijos, JAV ir Turkijos politines, karines bei ekonomines ambicijas Rytų kaimynystėje ir Vakarų Balkanuose. Bus sprendžiama, kaip reikėtų pertvarkyti ES užsienio politikos arsenalą, kad būtų pasirengta naujai karinių intervencijų erai.

Antrasis InvigoratEU tikslas bus orientuotas į bendros Europos ateities vizijos kūrimą įtraukiant politikus ir jaunimą – moksleivius, studentus. Šioms auditorijoms tinkamais būdais bus organizuojamos jaunimo laboratorijos, seminarai jauniems specialistams, politinės diskusijos visoje Europoje. Bus siekiama, kad jaunieji europiečiai, padedant mokslininkams, parengtų politines rekomendacijas Europos ir nacionaliniams politiniams veikėjams. Besibaigiant projektui, sukurta ir apibendrinta medžiaga bus pristatyta ne tik Briuselyje, bet ir kitose Europos sostinėse.

Visi projekto rezultatai ir moksliniais tyrimais paremtos rekomendacijos bus nuolat plačiai viešinamos. 2024 m. sausio 1 d. pradėtas vykdyti Horizon Europe projektas InvigoratEU nagrinėja, kaip ES galėtų formuoti būsimus santykius su rytinėmis kaimynėmis ir Vakarų Balkanų šalimis. Projektą koordinuoja Duisburgo-Eseno universiteto (UDE) ES katedra kartu su Berlyno Europos politikos institutu (IEP).

7 iš 18 projekto narių yra iš Sakartvelo, Moldovos, Ukrainos ir Vakarų Balkanų (Šiaurės Makedonijos, Juodkalnijos, Serbijos). Juos papildo pilietinės visuomenės veikėjų tinklas, kuriame yra 9 atstovai iš visų Vakarų Balkanų šalių, Sakartvelo, Moldovos ir Ukrainos. Konsorciumui per ateinančius trejus metus ES skirs apie tris milijonus eurų, o projekto įžanginė konferencija vyksta 2024 m. vasario 20-21 d. Tbilisyje.