Tomas Janeliūnas: URM nebuvo pasiruošusi Rusijos reakcijai dėl Kaliningrado

Tomas Janeliūnas: URM nebuvo pasiruošusi Rusijos reakcijai dėl Kaliningrado

Užsienio reikalų ministerija (URM) nepasiruošė Rusijos reakcijai į dalies prekių tranzito iš Rusijos į Kaliningradą per Lietuvą apribojimą, teigia Vilniaus universiteto TSPMI profesorius Tomas Janeliūnas. Jis priduria, kad didžiausia žala, kurią Lietuva patyrė dėl Rusijos grasinimų, yra informacinė.

„Turint galvoje, kad šeštadienio komentarai iš užsienio reikalų viceministro buvo tokie, kad ministerija aiškinasi situaciją. Tai rodo, kad iš tikrųjų URM nebuvo pasiruošusi tokiai situacijai ir jeigu dar reikia aiškintis ir dabar tik ministras turi duomenis iš Susisiekimo ministerijos, kokie kroviniai patenka į tas sankcijas kokia apimtimi, tai reiškia, kad ministerija tiesiog šitos datos nevertino rimtai, visiškai neplanavo, kad galima sulaukti iš Rusijos tokio informacinio puolimo ir tiesiog pražiūrėjo šitą faktą“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Svarbi valanda“ komentavo T. Janeliūnas.

O, jis pabrėžia, tokios Rusijos reakcijos galima buvo tikėtis: „Kaliningradas yra ypatingai jautri Rusijai vieta ir įsivaizduoti, kad Rusija tiesiog ignoruos šitą faktą, yra, mano galva, neatsakinga“.

Pašnekovas įsitikinęs, kad didžiausia žala – informacinė, o skaudžiausia ji yra prieš Vakarų sąjungininkus.

„Aš manau, kad nieko ypatingo šiuo atveju nebus, bet informacinė žala Lietuvai yra padaryta, nes mes esame pačiuose Vakaruose vaizduojami kaip kažkokia labai pavojinga vieta, kur čia gali vos ne prasidėti karas, mes vos ne provokuojame Rusiją. Tai tos klaidingos žinutės tikrai nėra palankios Lietuvai ir čia mes, manau, turėtume dar kartą prisiminti, kad mūsų komunikacinis darbas turi vykti su Vakarų sąjungininkais taip pat. Jis turi būti labai nuoseklus, labai strategiškas ir negalime užleisti nė vienos informacinio karo prieigos Rusijos dezinformacijai“, – sako T. Janeliūnas.

LRT.lt primena, kaip numatyta 2022 metų kovo 15 dieną priimtame 4-ajame ES sankcijų pakete, 2022 metų birželio 17 dieną galutinai įsigaliojo ES ribojamosios priemonės rusiško plieno ir kitų juodųjų metalų produktų importui į ES ir pervežimui per ES teritoriją.

Kremlius Europos Sąjungos sankcijas, dėl kurių apribotas dalies prekių tranzitas iš Rusijos į Kaliningradą per Lietuvą, vadina nelegaliomis ir vėl teigia, kad ruošia atsaką.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad atsakas Lietuvai bus ne diplomatinis, o praktinis. Dūmos užsienio reikalų komiteto vadovas sako, kad gali būti uždraustas lietuviškų vilkikų tranzitas per Rusiją.

Tvirtą paramą Lietuvai išreiškė Jungtinės Valstijos. Vokietija irgi įspėjo Rusiją nesiimti atsakomųjų priemonių.

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.