Raimundas Lopata. Kodėl Paluckas nori pirkti baltarusišką elektrą?

Raimundas Lopata. Kodėl Paluckas nori pirkti baltarusišką elektrą?

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas nuosekliai ragina glaudžiau bendradarbiauti su Baltarusija ir atkakliai siūlo pirkti būsimą, neva pigesnę, Astravo AE elektrą. Jeigu rusų atominė elektrinė Baltarusijos Astrave nekeltų grėsmės Lietuvos nacionaliniam interesui, galima būtų ir nekreipti dėmesio į G. Palucko atkaklumą. Dabar tenka.

Klausimas būtų, ar tai tik G. Palucko pozicija, konkuruojant su Vyteniu Andriukaičiu, kuris iš jų yra prorusiškesnis, ar visos LSDP? Kitaip tariant, ar tik G. Paluckas ragina nevykdyti Seimo 2017 m. priimtų įstatymų dėl nešvarios ir brangios elektros nepatekimo į Lietuvos ir ES rinką, ar tai ragina daryti ir visa socialdemokratų partija, jos parlamentinė frakcija su Juliumi Sabatausku, Rasa Budbergyte ir kt., bei socialdemokratų europarlamentarai Juozas Olekas, Vilija Blinkevičiūtė?

O juk dar 2016 m. tuo metu valdančioji LSDP paskelbė pareiškimą, kuriame siūlė bendromis Baltijos šalių pastangomis riboti Astravo AE jėgainėje pagamintos elektros pateikimą į biržą, Kruonio HAE ir dujines kogeneracines elektrines panaudoti ne galimos Astravo AE aptarnavimui, o naujų savo gamybos pajėgumų išnaudojimui, gamybos iš atsinaujinančių išteklių nestabilumams subalansuoti.

Tuometiniai socialdemokratai puikiai suvokė, kad Kruonis gali tapti iš esmės Baltarusijos Astravo atominės jėgainės infrastruktūros dalimi. Ir su jo pagalba Minskas, ruošdamasis grąžinti milijardines paskolas Maskvai, galvoja „pralaužti“ kelią savo energijai į Baltijos rinką ir išstumti iš čia skandinavišką elektrą. Todėl ir 2017 m. balandžio 20 d., ir birželio 15 d. už antiastravinius įstatymus balsavo visi Seimo posėdžiuose dalyvavę socialdemokratų frakcijos nariai (tame tarpe ir J. Sabatauskas, ir R. Budbergytė, ir J. Olekas ir kt.).

Prisiminkime, kad G. Paluckas savo laiku buvo europarlamentaro Justo Paleckio patarėju, dirbdamas Vilniaus miesto administracijoje buvo patrauktas baudžiamajai atsakomybei, iki šiol niekada neišrinktas, išskyrus LSDP pirmininko postą, kuriame būdamas atsisakė pasirašyti tarppartinį susitarimą dėl šalies gynybos finansavimo. Jam tapus LSDP pirmininku partija skilo. Ir yra gerai informuotas gandas, kad tikroji skilimo priežastis yra tikrai nemažos lėšos, kurios galimai buvo pervestos iš partijos sąskaitos į asmeninę, o paaiškėjus, iš karto grąžintos. Keista, kad iki šiol ši istorija, jei tai tiesa, nutylima.

Dabar gi G. Paluckas sako, kad „kitoje kadencijoje šis Astravo „blokados“ farsas turės būti užbaigtas, nes jis nepasiekė jokių tikslų – elektrinė stovi, pradeda veikti, o Lietuva dėl politinių motyvų atsisako galimybės įsigyti galimai pigesnės elektros savo žmonėms ir verslams“.

Yra energetikų suskaičiuota, kad baltarusiškos elektros pigumas yra tik mitas G. Palucko galvoje ir kad šiandien elektros kaina Baltijos rinkoje yra 4,5 cento, nes esame su skandinavais. O Astravo kaina bus ne mažiau 7 centų. Beje, net Aleksandras Lukašenka yra perspėjęs Baltarusijos gyventojus, kad elektra brangs, nes pernelyg ilgai nesirūpinta šalies energijos gamybos objektų modernizavimu, o dėl vadinamojo karštojo rezervo užtikrinimo Baltarusijos šiluminėse elektrinėse reikia įrengti papildomus pajėgumus.

Todėl ir kyla klausimas, kodėl G. Paluckas siekia mūsų rinkoje prekiauti brangesne baltarusiška elektra ir išstumti skandinavišką? Ar jis tikisi, kad Rusija privers Baltarusiją dempinguoti elektros kainą, o rusai su baltarusiais draugiškai išsiaiškins, kas mokės už dempingą. O gal tai, G. Palucko nuomone, turės padaryti lietuviai.

Štai kodėl G. Palucko proastraviniai pasisakymai, raginimai ignoruoti įstatymą verčia suklusti. Net jeigu tai tik partijos lyderio noras išsiskirti, jis labai žalingas Lietuvai ir valstybiška save laikančiai LSDP.

Perspausdinta iš delfi.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako