Prezidentė „miegančiąja gražuole“ netaps. K. Girniaus komentaras

Prezidentė „miegančiąja gražuole“ netaps. K. Girniaus komentaras

Politikai ir ekspertai skirtingai regi, kokie bus paskutiniai prezidentės Dalios Grybauskaitės veiklos metai.

Dalia Grybauskaitė pradėjo paskutinius savo prezidentavimo metus, tačiau „šluba antimi“ (angl. lame duck ), t. y. politike, kadencijos pabaigoje prarandančia įtaką ir dėl jaučiamos stiprios opozicijos negalėsiančia reikšmingai pakeisti situacijos, ji nesijaus. Tiesa, prikabinti girnapusių valstybės vadovei bus mėginama.

D. Grybauskaitės antroji ir paskutinė kadencija – finišo tiesiojoje. Devynerius metus šalį valdanti prezidentė kitą liepą Simono Daukanto aikštės rūmus užleis naujam šeimininkui. Kokie bus paskutiniai jos veiklos metai, politikai ir ekspertai regi skirtingai.

<…>

Stengsis išlaikyti pozicijas

Vilniaus universiteto (VU) Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) docento Kęstučio Girniaus nuomone, tai, kad šie metai einant prezidento pareigas D. Grybauskaitei yra paskutiniai, neturės įtakos jos aktyvumui. „Ji gana energinga. Manau, prezidentė mėgins ginti savo pozicijas, tęsti anksčiau pradėtą politiką. Kita vertus, jos bendravimas su Vyriausybėmis buvo ne itin nuoseklus ir glaudus.

Vidaus politikoje, kur labai daug reikalų, prezidentė dažnai laikydavosi nuošaliai, ir kai jau įstatymai būdavo priimami, pareikšdavo savo nuomonę – juos pasirašydavo arba vetuodavo.

Manau, toks procesas tęsis. Tai, kad D. Grybauskaitė niekada nebuvo labai aktyvi vidaus politikoje, reiškia, jog jai bus lengviau vykdyti tą politiką. O tai, kad dabar paskutinė kadencija, neturės esminės reikšmės. Jei prezidentė iš dalies būtų buvusi vidaus politikos varomoji jėga, pasitraukimas nuo scenos galbūt ir sumažintų jos galias. Tačiau tokio vaidmens ji sau neprisiskyrė“, – įsitikinęs politologas.

Pastaruoju metu šalies politinėje padangėje, K. Girniaus teigimu, matomas naujas reiškinys. Anksčiau D. Grybauskaitė buvo atviroje opozicijoje valdžioje buvusiems konservatoriams, vėliau – socialdemokratų, darbiečių ir „tvarkiečių“ koalicijai, daug juos kritikavo. „Šiuo atveju R. Karbauskis yra nutaręs nenusileisti ir už kiekvieną prezidentės priekaištą atsakyti vienu ar net ir dviem. Tai gali turėti šiokios tokios įtakos. Tačiau jei bus bandoma prezidentę kritikuoti, manau, nebus taip lengva jai ką nors prikišti. Juk laiškų buvusiam Liberalų sąjūdžio pirmininkui E. Masiuliui tema žmonėms ilgainiui nusibos. Be to, prezidentė turi veto teisę, o kiekvienu klausimu atvirai stoti į dvikovą, nemanau, kad yra protinga. Jeigu būtų koks nors puolimas, ji pasirinktų, kur konfliktuoti su „valstiečiais“, ir rinktųsi tas sritis, kuriose tikėtųsi, kad galėtų laimėti“, – sakė VU TSPMI docentas.

Pokyčių, anot K. Girniaus, nebus ir užsienio politikos bei gynybos srityse, už kurias tiesiogiai atsakinga prezidentė. Baigiantis kadencijai, D. Grybauskaitė toliau grieš pirmuoju smuiku. Politologas pažymi, kad per visus vadovavimo šaliai metus prezidentė per mažai bendravo su Lietuvos žmonėmis, per daug laiko praleido Simono Daukanto aikštės rūmuose ir rezidencijoje Turniškėse. Jeigu paskutinius darbo metus ji daugiau keliautų po šalį, susitikinėtų su visuomene, būtų labai naudinga. Vis dėlto, kaip pakartojo K. Girnius, D. Grybauskaitė stengsis išlaikyti savo vietą tarptautinėje arenoje. „Reikia prisiminti, kad prezidentė turi vilčių gauti kokias nors atsakingas pareigas Europos Sąjungoje arba kokioje nors pagrindinėje tarptautinėje organizacijoje. Todėl jai bus labai svarbu „išlaikyti savo viešąjį profilį“, – dėstė jis.

<…>

 

Tai yra straipsnio ištrauka. Visą straipsnį galite skaityti lzinios.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.