Padėtis Čilėje: norime naujos Konstitucijos, bet ne šitos

Padėtis Čilėje: norime naujos Konstitucijos, bet ne šitos

Šiuo metu Čilės politinis gyvenimas išgyvena sukrėtimą – praėjusią savaitę daugiau nei 60 proc. Čilės rinkėjų atmetė naujos šalies Konstitucijos projektą, turėjusį pakeisti dabartinę, patvirtintą dar valdant diktatoriui Augusto Pinochetui.

Šalies prezidentas Gabriel Boric itin stipriai palaikęs Konstitucijos kūrimo procesą atsidūrė itin sunkioje padėtyje – jis turi koordinuoti naujo Konstitucijos rengimo proceso pradžią su galią pajutusiais opozicijos atstovais, įvykdyti pokyčius savo komandoje ir spręsti šalį kamuojančias vidines ir išorines problemas.

(Ne visai) sėkmės istorija?

2019 metais ilgą laiką Lotynų Amerikos sėkmės istorija laikytą Čilę sukrėtė masiniai protestai. Nors jų pirminė priežastis buvo transporto kainų augimas, iš tiesų jie atspindėjo ilgalaikį nepasitenkinimą šalies socialiniu ir ekonominiu modeliu: nelygybe, prieinamų socialinių paslaugų nebuvimu, menku socialiniu mobilumu.

Palyginus su kaimynėmis Čilė pasižymi ekonominiu ir politiniu stabilumu, tačiau nepasitenkinimas socialine ir ekonomine politika augo jau seniai. Periodiški protestai, šalį drebino nuo XXI a. pirmojo dešimtmečio pradžios. Čilės gyventojai yra labiausiai prasiskolinę visoje Lotynų Amerikoje – privati socialinė, sveikatos apsauga ir švietimas suryja didžiąją dalį gyventojų pajamų ir, neretai, reikalauja skolintis. Nuolatinis nerimas dėl skolų ir finansų skatino ir vidurinės klasės gyventojus prisidėti prie protestų. Reformų pažadai susidurdavo su mokestine realybę – „minimali“ Čilės valstybė daugiau pareigų prisiimti negalėjo.