Linas Kojala. Ukrainos kova su oligarchija

Linas Kojala. Ukrainos kova su oligarchija

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis skelbia karą šalies oligarchams. Tokį įspūdį galima susidaryti žvelgiant į įstatymą, kurį prieš keletą dienų priėmė šalies parlamentas.

Teisės akto tikslas, anot rengėjų, konkretus: apriboti neskaidrią verslo įtaką politiniams procesams. Tam bus sudaromas vadinamasis Oligarchų sąrašas. Jame atsidurs veikėjai, atitinkantys keletą kriterijų. Pavyzdžiui, jie turėtų užimti dominuojančią rinkos poziciją savo verslo šakoje, disponuoti ženklia įtaka žiniasklaidos priemonėms bei politikams. Be to, tokių asmenų turtas privalės siekti bent 90 milijonų dolerių.

Oligarchų sąraše atsidūrę žmonės nebegalės finansiškai remti politinių kampanijų, dalyvauti dideliuose privatizacijos procesuose, taip pat viešai neskelbiant bendrauti su sprendimų priėmėjais.

Anot įstatymo šalininkų, tai – itin reikšmingas žingsnis, apsunkinsiantis per dešimtmečius plačiai išsikerojusį oligarchų veikimą. Ne veltui Ukraina iki šiol laikoma kone kontroliuojama šešėlinių asmenų. Tai kaip vieną pagrindinių iššūkių įvardija ir Vakarų šalių ekspertai.

Kritikai atkerta, kad įstatymas pozityvios įtakos neturės – priešingai, jis gali virsti prezidento politiniu įrankiu. Mat teoriškai asmenų, atitinkančių gana abstrakčiai aprašytus kriterijus, gali būti net keli tūkstančiai. Diskusija apie tai, kurie iš jų atsidurs sąraše, o kurie to išvengs, gali sukelti kontraversijų. Ypač jei susidarys įspūdis, jog Zelenskis taikosi į politinius oponentus.

Spręsti šiuos sisteminius iššūkius nėra lengva. Ukraina padarė nemažą pažangą nuo Orumo revoliucijos, įvykusios prieš septynerius metus, tačiau dar tikrai yra kur tobulėti. Tą, ko gero, pabrėš ir netrukus vyksiantis aukšto lygio Ukrainos ir Europos Sąjungos pareigūnų susitikimas. Vargu, ar Kijevas artimiausiu metu gali sulaukti kvietimo į bendriją, bet vienintelis būdas artėti to link yra sėkmingai įgyvendinti reformas.

Zelenskis, savo ruožtu, tikėsis, kad pastarieji žingsniai atneš politinių dividendų. Jis buvo išrinktas prezidentu kaip žmogus „iš šalies“, pramogų pasaulio, tikintis, kad tai leis laisviau manevruoti politiniuose kuluaruose. Kol kas jam sekasi palyginti neblogai – bent tą rodo nuomonių apklausos. Jose Zelenskį tinkamiausiu asmeniu į prezidentus įvardija beveik trečdalis ukrainiečių. Jis ženkliai lenkia buvusį prezidentą Petro Porošenko ir kitus. Be to, praėjus daugiau nei dvejiems metams nuo kadencijos pradžios, jo reitingas dvigubai aukštesnis, nei tuo pat metu turėjo Porošenko.

Kitaip tariant, Zelenskis šiandien turėtų neblogas galimybes būti perrinktas antrai kadencijai. Tiesa, jis pats kadaise sakė, kad neketina to siekti. Dabar Zelenskio atsakymai į šį klausimą – mįslingesni. Neatmestina, kad kova su oligarchija taps jo šūkiu ir dar vienai rinkimų kampanijai.

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.