Linas Kojala. Respublikonai skyla, kalbėdami apie Ukrainą

Linas Kojala. Respublikonai skyla, kalbėdami apie Ukrainą

Iki Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento rinkimų – daugiau nei vieneri metai, bet aistros kaista.

Respublikonų gretose jau prasidėjo įnirtinga vidinė kova dėl nominacijos siekti šalies vadovo posto. Norinčiųjų gauti partijos palaiminimą – apie dešimt, o favorito statusą išlaiko Donaldas Trumpas. Nacionalinio lygmens apklausose jis artimiausius konkurentus lenkia dešimtimis procentų.

Turėdamas tokį pranašumą buvęs prezidentas net nedalyvavo praėjusią savaitę vykusiose televiziniuose debatuose. Jose pasisakė septyni minimalius kriterijus atitikę politikai, dalis kurių vargu, ar turi bent teorinių šansų laimėti.

Kol kas vienareikšmiškos alternatyvos eksprezidentui nematyti. Antroje vietoje apklausose žengia Floridos gubernatorius Ronas DeSantisas, tačiau jo rėmėjų gretos per pusmetį ženkliai susitraukė. Nors į viršų stiebiasi patyrusi diplomatė Nikki Haley, jai dar reikia įrodyti gebėjimą sutelkti rinkėjus. Populistiniais šūkiais Trumpą pranokti siekiantis verslininkas Vivekas Ramaswamy patraukė dėmesį, bet atrodo kiek išsisėmęs.

Ar tai reiškia, kad Trumpas gali ruoštis kovai prieš Demokratų keliamą Joe Bideną? Akivaizdu, jog jo pozicijos atrodo tvirtai. Ypač dabar, kai prieš Trumpą nusiteikusių partiečių balsai išsiskaido keliolikai kitų kandidatų.

Visgi pirminių partijos rinkimų baigtis dar nėra nulemta. Tą lemia kelios priežastys.

Pirma, balsavimas prasidės tik sausio mėnesį. Tad esami apklausų rodikliai tėra indikacija.

Antra, Ajovoje ir Naujajame Hempšyre – valstijose, kurios iškart po naujųjų balsuos pirmos – tik apie penktadalis rinkėjų yra tvirtai apsisprendę palaikyti Trumpą. Daugiau nei 40 proc. svarstytų ir kitus pretendentus.

Trečia, prieš Trumpą prasidėję teisiniai procesai kol kas augino politiko populiarumą. Visgi po kelių mėnesių prasidėsiantys teisminiai posėdžiai gali tapti kliūtimi kampanijai. Tad kontraversijų ir emocijų dar tikrai bus.

Kampanijoje dėmesio sulaukia ir Ukraina. Apklausos rodo, kad Respublikonų simpatikai yra skeptiškiau nusiteikę dėl tolesnio palaikymo ukrainiečiams. Tai atsispindėjo ir debatų metu. Vedėjai uždavė klausimą, ar reikėtų toliau skirti lėšas Ukrainai, atsižvelgiant į tai, jog ligšiolinės paramos apimtys tesudarė apie 5 proc. metinio Jungtinių Valstijų gynybos biudžeto.

Respublikonai skilo į dvi stovyklas. Haley, buvęs viceprezidentas Mike‘as Pence’as ir dar keli išsakė tvirtą palaikymą. Jie akcentavo, kad brutaliam diktatoriui negalima leisti griauti tarptautinės politikos taisyklių, antraip tuo ims naudotis ir kiti.

Tuo metu Ramaswamy ir DeSantisas pabrėžė, jog amerikiečių mokesčių mokėtojų pinigus reikia skirti vidaus problemoms spręsti, o ne ukrainiečiams remti. Dažniausiai panašiai susitikimų su rinkėjais metu kalba ir Trumpas.

Sunku pasakyti, kiek tai sąlygoja nenoras padėti Ukrainai, o kiek – motyvacija prieštarauti bet kam, ką daro Bideno administracija. Bet Respublikonų partija išgyvena permąstymų etapą dėl šalies vaidmens tarptautinėje politikoje.

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.