Linas Kojala. NATO šalių kariai Ukrainoje?

Linas Kojala. NATO šalių kariai Ukrainoje?

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas – ir vėl dėmesio centre. Praėjusią savaitę jis pareiškė, kad „negalima atmesti galimybės“ siųsti NATO šalių karių į Ukrainą, nes svarbiausia padaryti viską, jog „Rusija nelaimėtų šio karo“.

Kilus aistringai diskusijai, politikas po kelių dienų patikino, jog buvo gerai apgalvojęs, ką sako, ir tai nebuvo atsitiktinumas. Nors greitai atlikta reprezentatyvi prancūzų apklausa rodo, kad prezidento teiginių nepalaiko net 68 proc. respondentų.

Tokia retorika gali būti suprasta kaip tikslingai dviprasmiška. Iki šiol NATO valstybės tiesiai kartodavo, ko tikrai nedarys. Pavyzdžiui, dar iki prasidedant didelio masto Rusijos invazijai Vakarų lyderiai teigė, jog nenaudos karinės jėgos prieš Rusiją ir negins Ukrainos tiesiogiai. Tokia nuostata sulaukė kritikos, mat Rusija buvo iš anksto informuojama, kur Vakarų šalių raudonosios linijos.

Macrono teiginiai apie platų galimų priemonių spektrą Kremliui yra mažiau patogūs. Net jei faktiškai nėra pagrindo manyti, kad reikšmingas NATO pajėgų kontingentas galėtų atsidurti Ukrainos teritorijoje. Ką jau kalbėti apie dalyvavimą mūšiuose. Tad Prancūzijos vadovo svarstymai sietini su intensyvesniu žvalgybos pareigūnų, ukrainiečiams padedančių instruktorių darbu, nors ir jų buvimo Ukrainos teritorijoje tema itin jautri.

Ir visgi dviprasmybės Vakarai ilgai neišlaikė. Vokietijos kancleris Olafas Scholzas iškart pareiškė, jog NATO valstybių pajėgų Ukrainoje nebuvo ir nebus. Panašiai pasisakė ir Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas.