Linas Kojala. Lūžio taškas: ar JAV suteiks gyvybiškai svarbią paramą Ukrainai

Linas Kojala. Lūžio taškas: ar JAV suteiks gyvybiškai svarbią paramą Ukrainai

Jungtinių Valstijų parama yra žūtbūt reikalinga Ukrainai. Yra vilčių, kad aštuonis mėnesius stringantis jos patvirtinimo procesas pagaliau baigsis sėkmingai jau artimiausiomis savaitėmis.

Pagrindinė kliūtis šiuo metu yra Atstovų Rūmai. Prezidento palaikomas ir Senate patvirtintas paramos paketas negali būti realizuojamas, kol jam nepritars žemesnieji Kongreso rūmai. Juose dominuojantys respublikonai iki šiol neprileido šio klausimo net svarstyti.

Galimybių langas proveržiui atsiveria kitą savaitę, kai Atstovų Rūmų nariai sugrįžta po pertraukos, – ir dirbs iki dar vienos pauzės balandžio pabaigoje. Peną optimizmui, kad pavyks susitarti, žadina kelios aplinkybės.

Visų pirma, situacija fronte apčiuopiamai komplikavosi, tą suvokia net paramos Ukrainai skeptikai. Jei anksčiau kalbėta, kad karas pasiekė pato situaciją, tai pastarosiomis savaitėmis agresorius ruošiasi ir vykdo naujas atakų bangas, siekdamas išplėsti okupuotą teritoriją. Neturėdama pakankamai ginklų ir amunicijos, Ukrainos kariuomenė turi ribotą potencialą visas jas atremti.

Antra, didžioji dalis Atstovų Rūmų narių, yra pagrindo manyti, palaiko Ukrainą. Tad įstatymas būtų priimtas, jei tik įvyktų balsavimas. Tačiau balsavimo iki šiol neleido tokią teisę turintis Atstovų Rūmų pirmininkas Mike`as Johnsonas. Jį neabejotinai galėtų paskatinti Respublikonų faktinis lyderis Donaldas Trumpas, bet jis neišreiškia palaikymo.

Visgi Johnsonas prieš kelias dienas pažadėjo teikti prioritetą Ukrainos klausimui. Dėl to gali kilti iššūkių, mat Ukrainos neremiantis radikalusis Respublikonų sparnas grasina tokiu atveju jį atstatydinti. Kadangi nepasitikėjimo procesui inicijuoti pakanka vos vieno Atstovų Rūmų nario valios, o respublikonų dauguma itin trapi, pirmininkas netektų posto, jei už tai balsuotų pora respublikonų ir visi demokratai. Tai jau nutiko prieš kelis mėnesius, kai buvo išspirtas tuometis pirmininkas Kevinas McCarthy. Visgi šį sykį mažumoje esantys demokratai signalizuoja, kad palaikytų Johnsoną ir padėtų jam išsaugoti postą nuo savo paties partijos narių atakos.

Žinoma, techninių kliūčių dar gali iškilti. Pavyzdžiui, jei Atstovų Rūmai pritars kitokiam paketui, nei jau patvirtino Senatas, įstatymas nebus priimtas be dar vieno Senato balsavimo. Tai kainuotų brangų laiką. Be to, dalis respublikonų, įskaitant Trumpą, yra kalbėję apie paramos Ukrainai formato pakeitimą, atsisakant dotacijų ir vietoje jų teikiant paskolas. Visgi stipri politinė valia šiuos iššūkius padėtų įveikti. O Ukrainai šiuo metu to reikia labiausiai.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.