Linas Kojala. Kada Ukraina taps NATO nare?

Linas Kojala. Kada Ukraina taps NATO nare?

„Susitikimas praėjo puikiai. Vienintelė problema – mums nepasakė datos, kada įstosime į NATO. Nors tiesiogiai uždavėme šį klausimą.“ Taip susitikimą su NATO Generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu prieš kelias dienas apibūdino Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

Ši tezė puikiai apibūdina situaciją, kurioje yra Ukraina. Viena vertus, Aljansas laikosi „atvirų durų“ principo, reiškiančio, kad kiekviena valstybė gali siekti tapti nare. Žinoma, praktiškai įstojimas įmanomas tik atitikus techninius kriterijus bei sulaukus visų trisdešimties esamų narių pritarimo. Bet dirbtinių kliūčių negali būti sudaroma.

Kita vertus, sunku paneigti, jog procesas komplikuotas. Ukrainai net oficialiuose NATO dokumentuose žadama, kad kažkada įstoti į klubą pavyks. Tokį tikslą tiesiai šviesiai kelia ir šios šalies konstitucija. Tačiau kada, ir ar apskritai tai bus realizuota, jokių garantijų nėra. Ir niekas, net NATO Generalinis sekretorius, negali jų duoti.

Dabar šis skaičius – beveik triskart didesnis, o didžiausias augimas fiksuojamas po Krymo aneksijos ir dalies Donbaso okupacijos. Tik po to Ukrainos konstitucijoje atsirado ir minėta nuostata siekti įstoti į euroatlantinę bendruomenę. Rusiją kaip nedraugišką valstybę Ukrainai šiandien įvardija rekordiškai daug, kone trys iš keturių apklaustų ukrainiečių. Tuo metu Lietuva – tarp keturių draugiškiausių valstybių, greta Lenkijos, Jungtinių Valstijų ir Jungtinės Karalystės.

Vien to gali nepakakti. Rusijos grūmojimas kumščiu turi potencialą išgąsdinti ir pristabdyti procesus. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje tokie veiksmai tik dar labiau stumia Ukrainą rinktis vakarietiškos integracijos kelią. Nes Rusija siūlo tik plieno alternatyvą.

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.