Linas Kojala – dėl rusiškų prekių tranzito atnaujinimo: tai yra nuolatinis debatas, dabar jis perėjo į naują etapą

Linas Kojala – dėl rusiškų prekių tranzito atnaujinimo: tai yra nuolatinis debatas, dabar jis perėjo į naują etapą

Europos Komisijai trečiadienį paskelbus, kad Europos Sąjungos sankcijos neturėtų būti taikomos per Lietuvą geležinkeliu gabenamoms prekėms tarp Kaliningrado srities ir pagrindinės Rusijos dalies, politologas Linas Kojala sako, kad turėtume suvokti, jog sankcijų taikymas yra nuolatos į priekį judantis procesas ir Lietuva dar turės progų pateikti savo argumentus.

„Žinių radijo“ laidoje „Aktualusis interviu“ Rytų Europos Studijų centro vadovas Linas Kojala sakė, kad kol kas sudėtinga vertinti situaciją, tam reikėtų žinoti daugiau detalių. Tačiau, jo teigimu, tai, kas dabar vyksta, yra normalus procesas. Jis pabrėžė, kad Europos lyderiai buvo sutarę dėl sankcijų ir jų krypčių, o tai, kaip jos vykdomos, yra nuolatinis debatas tarp Europos Komisijos ir valstybių-narių, ir trečiadienį šis procesas perėjo į naują etapą.

Tačiau jis sakė, kad dabar svarbu, jog vykstantys procesai netaptų galimybe Kremliui primesti savąsias interpretacijas. „Mes neturėtume atsidurti situacijoje, kurioje Kremlius formuoja naratyvą. Prisiminkime, kai Kremlius pirmiausia pradėjo kalbėti apie Kaliningradą ir sankcijų klausimą, buvo artikuliuojama, kad taikoma Kaliningrado blokada, kad Lietuva imasi vienašališkų veiksmų, kad tai nėra suderinta su Europos Sąjunga. Kitaip tariant, tai buvo aiškiai į dezinformaciją nukreiptas naratyvas, kuris atitiko Kremliaus lūkestį skaldyti Vakarų šalis pirmiausia tarpusavyje, o ne komentuoti situaciją. Tad ir šiame kontekste tikrai ne Kremlius turėtų komentuoti Europos Sąjungos taikomas sankcijas – tą daro Europos Komisija, tą daro, be abejo, valstybės-narės, kaip Lietuva“, – sakė jis.

Komentuodamas jau pasigirdusias opozicijos kalbas apie galimą interpeliaciją ir reikalavimą Lietuvos politikų atsakomybės, L.Kojala sakė, kad tokia diskusija yra natūrali ir politiniame lygmenyje turėtų būti vertinama, kaip sekasi apginti ir atstovauti nacionalinius interesus.

„Bet suprantant, kad tai yra vykstantis procesas, – kai priimamas sprendimas dėl sankcijų, apibrėžiama bendra kryptis, jų įgyvendinimas yra tolimesnių diskusijų klausimas tarp institucijų, o vėliau gi visa tai vėlgi gali sugrįžti į aukščiausią lygmenį ES vadovams, nes tai, kas buvo pritaikyta iki šiol – šeši sankcijų paketai, o netrukus bus ir septintasis sankcijų paketas – yra nuolatos į priekį judantis procesas. Tad Lietuva tikrai dar galės kartoti argumentus, dėl kurių galbūt reikėtų vieną ar kitą aspektą, susijusį su Kaliningrado tranzitu griežtinti labiau“, – sakė L.Kojala.

Perspausdinta iš 15min.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.