Linas Kojala. Ar DeSantisas gali mesti pirštinę Trumpui?

Linas Kojala. Ar DeSantisas gali mesti pirštinę Trumpui?

Įvyko tai, ko Jungtinių Amerikos Valstijų politikos stebėtojai laukė jau seniai; Ronas DeSantisas paskelbė sieksiantis šalies prezidento posto. Tiesa, žinia nebuvo paskelbta sklandžiai – tam specialiai numatyta diskusija „Twitter“ socialiniame tinkle vis strigo dėl techninių kliūčių.

Nepaisant to, panašu, kad Floridos gubernatorius bus pagrindinis Donaldo Trumpo konkurentas siekiant Respublikonų partijos nominacijos. Bet į kovą jis kyla tuo metu, kai Trumpo kaip favorito statusas nebekelia abejonių.

Praėjusių metų pabaigoje Trumpo pozicijos buvo susvyravusios. Jo veiksmai remiant Respublikonų kandidatus rinkimų į Atstovų rūmus ir Senatą metu neatnešė gerų rezultatų. Netilo svarstymai, kad eksprezidento politinės galios laikas jau praėjo.

Visgi jis ir vėl sugebėjo atsitiesti. Prieš keletą savaičių vykusių debatų CNN televizijoje metu Trumpas atrodė užtikrintas; kaip ir anksčiau, faktų tikslumas nebuvo jo siekiamybė, tačiau pasiųsti žinią apie neblėstantį entuziazmą sugrįžti į Baltuosius rūmus pavyko.

Respublikonų elektoratas su tuo sutinka. Apklausos rodo, kad šalies mastu Trumpą geriausiu kandidatu siekti prezidento posto įvardija daugiau nei 50 proc. DeSantisas – antroje vietoje, tačiau jį renkasi tik kas penktas partijos rėmėjas. Kiti kandidatai apskritai neperžengia vienženklio skaičiaus ribų.

Juolab, kad šį sykį Trumpas rinkimams ruošiasi net rimčiau, nei pergalingais 2016-aisiais. Jei tuo metu jį supo šeimos nariai, tai dabar eksprezidentas subūrė didelę komandą, kuri padeda išryškinti kandidato stipriąsias puses, ir bent kažkiek užglaistyti silpnąsias.

Tiesa, nurašyti DeSantisą dar anksti. Jo karjera Floridoje yra geriausia iliustracija; jei anksčiau ši valstija buvo Respublikonų ir Demokratų lygiavertės kovos laukas, tai dabartinis gubernatorius ją aiškiai nudažė raudona spalva. Praėjusių metų gubernatoriaus rinkimus jis laimėjo beveik 20 proc. persvara; iki šiol jį teigiamai vertina du trečdaliai valstijos gyventojų.

Tad kampanijos metu DeSantisas tikriausiai bandys pademonstruoti, jog yra geriausių Trumpo konservatyvių idėjų tesėjas, tačiau tuo pačiu mažiau dramos, skandalų ir bereikalingų rietenų sukeliantis politikas. Jis net bando teigti, kad Trumpas išdavė kai kuriuos konservatyvius principus, dėl savo sąlyginai liberalesnės laikysenos abortų atžvilgiu ir pritarimo pandemijos ribojimams. Trumpas atkerta, jog DeSantisas sugriautų sveikatos ir socialinio draudimo sistemas.

Nei vieno, nei kito politiko retorikoje nėra skiriama daug dėmesio užsienio politikai. Panašu, jog jie sutars dėl to, kad reikia sugrėsminti Kiniją. Tačiau abiejų laikysena Rusijos atžvilgiu kur kas dviprasmiškesnė. Komentuodamas Kremliaus agresiją prieš Ukrainą, Trumpas atsisakė įvardyti, kad svarbu siekti Kyjivo pergalės. Jo manymu, svarbiausia nutraukti smurtą. Tuo metu DeSantisas yra užsiminęs, kad laiko karą teritoriniu konfliktu, nors vėliau šią tezę bandė tikslinti.

Tad Respublikonų partijos lyderių geopolitiniai pasirinkimai ir toliau kels nuogąstavimą Ukrainoje ir Europoje.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.