Kojala apie galima okupuotų Ukrainos teritorijų aneksiją: tai jau buvo išmėginta Kryme

Kojala apie galima okupuotų Ukrainos teritorijų aneksiją: tai jau buvo išmėginta Kryme

Prasidėjo šeštasis Rusijos karo prieš Ukrainą mėnuo. Ukrainos kariuomenei pradėjus kontratakuoti Rusijos užimtą Chersono regioną ir žadant jį atsiimti, okupacinė administracija rudenį planuoja „referendumu“ dėl prisijungimo prie Rusijos. Apie tai LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalba Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala.

Kalbėdamas apie Maskvos planus inkorporuoti į Rusiją užimtą Ukrainos teritoriją, kuri sudaro penktadalį Ukrainos ploto, L. Kojala įsitikinęs, kad šie procesai vyks pagal jau išbandytą schemą. Vis dėlto, šis scenarijus paneigtų ir vieną iš Rusijos oficialiai deklaruotų siekių Ukrainoje.

„Tai tarsi atkartotas scenarijus, kurį matėme Donbase, Kryme. Tai nebūtų nieko naujo, bet tuo pačiu tai paneigtų pačios Rusijos bandytą skleisti naratyvą, kad (invazija į Ukrainą – LRT.lt) yra tik bandymas apginti rusakalbius, kad Rusija neketina užimti visos Ukrainos teritorijos, tik nori padėti vietos gyventojams apimti jų pačių teises“, – aiškina politologas.

Kaip pažymi politologas, dabartinė Rusijos politika Ukrainoje yra imperialistinė ir neokolonialistinė, o laikinai okupuotose teritorijose bandoma sukurti terpę neva „teisiniams“ sprendimams, pavyzdžiui, „referendumams“. Tas sprendimas, anot politologo, tada yra paverčiamas status quo.

LRT.lt primena, kad laikinai okupuotas Ukrainos teritorijas administruojantys Maskvos statytiniai užsimena apie „referendumus“ dėl Chersono, Zaporižės ir Luhansko sričių prisijungimo prie Rusijos. Anksčiau buvo kalbama apie šių metų pabaigą, tačiau dabar, baiminantis Ukrainos kontratakų, „referendumus“ norima rengti rugsėjį.

„Galbūt tuo pačiu prašant ir paliaubų, bet iš esmės sudarant prielaidas manyti, kad po dviejų metų scenarijus pasikartos, tik (Rusijos veiksmai – LRT.lt) apims dar didesnes teritorijas Ukrainoje, o galbūt išsiplės ir į užsienio šalis“, – aiškina politologas, pakartodamas, kad toks tokiu principu teritorijų Ukrainoje užėmimas jau vyko ir anksčiau.

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.