Jastramskis apie būsimus prezidento rinkimus: pamatęs Vėgėlės rezultatus apklausose, prisimenu Pakso pergalę

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docentas Mažvydas Jastramskis pasidalino savo įžvalgomis apie už poros metų vyksiančius Lietuvos prezidento rinkimus. Jis ragina dar neskubėti prognozuoti kandidatų bei rezultatų. Anot jo, per du metus daug kas gali nutikti, tad nemažų šansų laimėti, jei dalyvautų, turėtų net politikoje mažiau žinomi kandidatai, tokie kaip teisininkas Ignas Vėgėlė.

VU TSPMI dėstytojas mano, jog Dalia Grybauskaitė buvo vienintelė kandidatė, kuri, atsižvelgus į reitingus, galėjo konkuruoti su Gitanu Nausėda. Buvusiai prezidentei pranešus, jog ji nedalyvaus artėjančiuose rinkimuose, M. Jastramskis mano, jog greičiausiai G. Nausėda bus perrinktas antrai kadencijai.

Politologas Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderio Sauliaus Skvernelio kandidatūrą vertina atsargiai.

„Tie kandidatai, kuriuos žmonės mato apklausose, nebūtinai kandidatuos. S. Skvernelio prezidentinės ambicijos buvo labai aiškios 2019 m., bet jis atsimušė į antro turo sieną. Kyla klausimas, ar žmogus, bandęs vieną kartą, bandys dar kartą? Nes aš kiek suprantu, nėra malonu antrą kartą bandyti po tokios nesėkmės“, – mano M. Jastramskis.

Žiūrint į statistines paklaidas, anot politologo, S. Skvernelis su premjere Ingrida Šimonyte šiuo metu konkuruoja labai panašiai, tačiau jis nesitiki, kad buvęs premjeras kandidatuos dar kartą.

„Nėra rinkimų laimėjimo recepto, tačiau kas labiausiai kerta per prezidento populiarumą – kai jie pradeda pernelyg kištis į Vyriausybės sudarymą, ministrų parinkimą. Tai buvo nutikę V. Adamkui, tai buvo nutikę ir D. Grybauskaitei. G. Nausėda yra prieš dešiniųjų Vyriausybę, kuri yra dominuojama konservatorių. Jei jis gilintų įtampas, kurių yra nemažai, galbūt jam tai net padėtų. (…) Manau, jog tai būtų geriausias kelias“, – LRT TELEVIZIJAI sako M. Jastramskis.

Paklausus apie kontroversiškais pasisakymais dėl karantino ribojimų bei vakcinacijos pasižymėjusio teisininko Igno Vėgėlės kandidatūrą, VU TSPMI docentas prisimena laikus, kuomet kandidatavo Rolandas Paksas. Anot jo, nederėtų nuvertinti šio kandidato.

„Jis – aiškus šių rinkimų juodasis arkliukas, manau, jog yra akivaizdu, jog jis ambicijų turi. Vien jo renkami procentai apklausose yra nemaži, kaip žmogui, kuris politikoje anksčiau aktyviai nesireiškė, daugiausiai pasisakydavo asmeninėje „Facebook“ paskyroje“, – kalba docentas.

„Šioje vietoje aš visą laiką prisimenu R. Pakso istoriją. Paksas, likus šiek tiek daugiau nei pusei metų iki laimėtų rinkimų, turėjo labai panašų reitingą, kaip dabar turi Ignas Vėgėlė. (…) Jeigu sumažės kandidatų skaičius, pavyzdžiui, nedalyvaus S. Skvernelis, aš nenurašyčiau Igno Vėgėlės“, – pasakoja dėstytojas.

Tačiau jis ragina neskubėti prognozuoti rinkimus bei sako, kad per du metus daug kas gali nutikti.

„Reikėtų palaukti, bent metams likus iki rinkimų, gal atsiras naujų veidų. (…) Gal D. Grybauskaitė visgi persigalvos ir nuspręs kandidatuoti“, – svarsto M. Jastramskis.

Perspausdinta iš lrt.lt