Įvertino Matijošaičio pasisakymus apie Rusiją [T. Janeliūno komentaras]

„Aš už tai, kad santykiai tarp visų valstybių, ypač kaimynų, pasaulyje būtų kuo geriausi; už tai, kad kiekvienas vienas kitam sakytų „labas rytas“, – apie santykius su Rusija interviu žiniasklaidai teigė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis. Politologo Tomo Janeliūno teigimu, Kauno meras vengia užsienio politikos temų, nes greičiausiai neturi pasitikėjimo savimi jomis kalbėti.

„Aš ne politikas“, – taip LNK televizijos laidoje „Alfa“ savaitė“ atsakė V. Matijošaitis, paklaustas apie Lietuvos santykius su Rusija.

Pasak Kauno miesto vadovo, laikinosios sostinės partneris yra Sankt Peterburgas, todėl jis esą gali kalbėti kaip miesto vadovas ar buvęs verslininkas, bet nenori kalbėti apie užsienio politiką.

„Šitie santykiai – tikrai ne mano tema. Aš už tai, kad santykiai tarp visų valstybių, ypač kaimynų, pasaulyje būtų kuo geriausi; už tai, kad kiekvienas vienas kitam sakytų „labas rytas“. Tikrai nesu tas, kuris [pasisako] už santykių bloginimą. Aš už tai, kad santykiai gerėtų“, – tikino V. Matijošaitis.

Kauno meras tame pačiame interviu negailėjo pagyrų dabartinei šalies vadovei Daliai Grybauskaitei – teigė ją gerbiąs ir kaip žmogų, ir kaip šalies vadovę: „Kiek teko bendrauti, labai šiltas žmogus. […] Kadencijos yra kadencijos – tai rimtas ir atsakingas dalykas. Duok Dieve, kad kitas žmogus, kuris ją pakeis, bus vertas jos pradėtų darbų.“

Anot V. Matijošaičio, D. Grybauskaitę vertina Europos Sąjungos vadovai ir esą naujasis Lietuvos prezidentas turėtų „neužleisti pozicijų ir palipti dar aukščiau.“

V. Matijošaitis interviu metu pakartojo, kad su premjeru Sauliumi Skverneliu dažnai bendrauja ir, jei šis pasiryžtų dalyvauti prezidento rinkimuose, Kauno meras esą jį paremtų.

„Bet dar neaišku, kas eis į šitą postą. Netgi ir Gitanas Nausėda, kuris galbūt daugiausia savo elgesiu rodo, kad jis planuoja. Jei žmogus turi laiko užsiimti tokiais dalykais, gal gali pradėti [ruoštis rinkimams]. Bet man atrodo, kad visi rimti kandidatai pasirodys šiek tiek vėliau, likus mažiau laiko iki rinkimų“, – laidoje „Alfa“ savaitė“ kalbėjo V. Matijošaitis.

Žurnalisto paklaustas, ar kuris nors kitas kandidatas dar galėtų tikėtis Kauno mero paramos per prezidento rinkimus, išskyrus S. Skvernelį, atsakė, kad tai priklausys nuo kandidatų.

Leidžia suprasti, kad nekandidatuos į prezidentus?

V. Matijošaitį minėtame interviu kalbinęs žurnalistas Tomas Dapkus teigė, jog Rusijos klausimas yra labai aitrus visiems politikams, todėl Kauno meras ir nesiėmė kalbėti ta tema.

„Kaunas – labai patriotiškas miestas, skeptiškai žiūrintis į suartėjimą su Rusija. […] Apskritai, duodamas interviu V. Matijošaitis buvo abstraktus tais atvejais, kai reikėjo pasirinkti kokią nors poziciją. Kadangi šis politikas dabar labai populiarus ir nėra paskelbęs, ar sieks antros kadencijos kaip Kauno meras, o gal kurs politinę partiją ar užsiims kažkuo kitu, turbūt jam ir nevertėjo atskleisti kažkokių požiūrių“, – kalbėdamas su LRT.lt svarstė T. Dapkus.

Pasak T. Dapkaus, V. Matijošaitis tarsi leidžia suprasti, kad jis nekandidatuos į prezidento rinkimus, nes kalba apie paramą S. Skverneliui – galimam kandidatui į prezidentus. „Jis tarsi sako, kad nekandidatuos, ir tuo pačiu pabrėžia save kaip Kauno merą; jis atsiriboja nuo nacionalinių dalykų, galbūt nenorėdamas įsivelti į diskusiją. Tarkime, pasisakymas apie Rusiją vieniems patiktų, bet susilauktų ir daug kritikos. Siekdamas išvengti galimos kritikos lavinos, jis nėjo giliau į tas temas“, – aiškino žurnalistas.

Tuo metu vertindamas Kauno mero kalbas, kad jis esą ne politikas, T. Dapkus LRT.lt teigė supratęs, kad V. Matijošaitis save pozicionuoja kaip miesto administratorių, šeimininką. „Maždaug kaip Algirdas Brazauskas, kai buvo premjeru. Nepaisant politinių pažiūrų arba priklausomybių, yra žmonių, kurie tvarko miestą, ūkį, kurie nesivelia į politikų rietenas, bet siekia rezultatų. Tai yra V. Matijošaičio įvaizdžio dalis. Juk nėra diskusijų, kad miesto tarybos narys ar meras yra politikas, bet V. Matijošaitis yra pasirinkęs kitą kalbėjimo stilių ir save pristato kaip miesto šeimininką, bet ne kaip politiką“, – dėstė T. Dapkus.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesorius politologas Tomas Janeliūnas teigia, kad V. Matijošaičio atsakymas, kad jis nėra politikas, ir vengimas kalbėti užsienio temomis rodo, jog Kauno meras greičiausiai neturi pasitikėjimo savimi jomis kalbėti.

„Matyt, jam patarta arba jis pats nusprendė kol kas vengti tokių jautresnių temų, nesakyti savo asmeninio požiūrio. Tai, kad jis neturi patirties tarptautinėje politikoje, turbūt niekam ne paslaptis. Jis nenori veltis į diskusijas, prisimindamas ir tai, kokią reakciją sukėlė S. Skvernelio pasisakymai, kad reikia gerinti santykius su Rusija“, – LRT.lt kalbėjo T. Janeliūnas.

Vis dėlto, pasak politologo, jei ateityje V. Matijošaitis nuspręstų kandidatuoti prezidento rinkimuose, jam nepavyktų išsisukti nuo konkrečių klausimų ir pozicijos išreiškimo. „Galbūt dabar jis nenori konkrečiai atsakinėti į klausimus, susijusius su užsienio politika. Bet ateityje bet kuris potencialus kandidatas gali sulaukti klausimų įvairiomis temomis“, – teigė T. Janeliūnas.

Dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu atlikta „Vilmorus“ apklausa rodo, kad Kauno merą V. Matijošaitį palankiai vertina 55,8 proc. respondentų (55,5 proc. gruodį ir 52,7 proc. lapkritį), o nepalankių vertinimų jis sulaukė iš 13,5 proc. apklaustųjų (14,3 proc. gruodį).

Prezidento rinkimai Lietuvoje vyks 2019 m. gegužę.

Perspausdinta iš DELFI.lt