Gražina Bielousova. Kur yra kairė?

Gražina Bielousova. Kur yra kairė?

Kai dar mokiausi pradinėje mokykloje, niekaip negalėjau atskirti kairės nuo dešinės. Ypač per fizinio lavinimo pamokas. Tai nuolat sukeldavo problemų. Mokytoja vis grasindavo man pririšti šieno prie kairės ir šiaudų prie dešinės rankos, kad galų gale imčiau skirti puses.

Tačiau aš buvau tikras miesto vaikas ir po eilinio tokio pasiūlymo galiausiai per vakarienę paklausiau tėvų, kuo visgi skiriasi tas šienas nuo šiaudų, kad jei jau tikrai mokytoja pririš jų man prie rankų, galėčiau atskirti.

Panašią situaciją dažnai matau ir lietuviškame viešajame, o ypač socialinių medijų diskurse, tik skirtumas toks, kad kalbame apie gebėjimą atskirti ne kairę ir dešinę puses, bet kairę ir dešinę politines kryptis. Ir tas negebėjimas teisingai įvardyti, kurios tendencijos, reiškiniai ar netgi politikai yra kairieji ar dešinieji, yra toks gilus, kad turbūt šienas ir šiaudai nepadėtų ir čia.

Būtent todėl ir norėčiau atsakyti į neseniai išspausdintą Vaivos Rykštaitės tekstą „Į dešinę“. Nors autorė labai aiškiai pasako, kad aptaria JAV vykstančius kultūros karus, tačiau net ir Jungtinių Valstijų kontekste ji suplaka kairumą su liberalumu ir dešinumą su konservatyvumu. Būtent šis kritiškai svarbus neišskyrimas ir yra pagrindinė lietuviškojo viešojo diskurso klaida.

Tad atsakydama į V. Rykštaitės tekstą aš pirmiausia aptarsiu, kas pagal klasikinę politinę teoriją yra kairė ir dešinė ir kaip šios sąvokos koreliuoja su liberalumu ir konservatyvumu, tada apžvelgsiu JAV politinę areną, kuri leidžia suprasti, kodėl šios sąvokos painiojamos, ir galiausiai pabaigsiu diskusija apie konservatizmą ir baltosios moters saugumo privilegiją.

Kas yra kas: kairė, dešinė, liberalumas ir konservatyvumas

Kadangi V. Rykštaitė savo tekstą pavadino „Į dešinę“, norėčiau pradėti nuo apibrėžimų, kad galėtume geriau išsiaiškinti, kurgi vis tik pastaruoju metu pasislinko autorė.

Dešinysis politinis spektras dažniausiai tapatinamas su tokiomis tezėmis kaip kapitalizmo viršenybė, privati nuosavybė, maži mokesčiai verslui, tarptautinė konkurencija rinkoje, asmeninė atsakomybė už savo gerovę, t. y. mažesnis valstybės indėlis į socialinę apsaugą. O štai kairiosios politikos pagrindas, kad ir kaip bepasuktume, yra kapitalizmo, ypač neoliberalizmo, kritika. Neoliberalizmas – tai ta kapitalizmo atmaina, kuri tapo vyraujančia dabartiniame pasaulyje JAV prezidento Ronaldo Reagano ir Didžiosios Britanijos premjerės Margaret Thatcher valdymo metu. Ji pasižymi tokiais bruožais kaip laisvos rinkos globalizavimas, rinkos ribojimų panaikinimas (dereguliacija), valstybės išlaidų mažinimas ir radikalios individo atsakomybės skatinimas. Kitaip tariant, tai dešiniosios minties užaštrinimas pasaulinių korporacijų kontekste.

Tad kairiąsias partijas nuo dešiniųjų dabartiniame kontekste skiria tai, kad jos siekia grąžinti tam tikrus ribojimus korporacijoms ir siekia ne tiek individo, kiek verslo atsakomybės siūlydamos progresinius mokesčius, aplinką tausojančias priemones ir suvaržymus, įstatymus, ginančius vietinius gamintojus ir augintojus nuo globalizacijos pasekmių. Būtent todėl jos dažnai kritikuojamos dėl per didelės mokestinės naštos, didelio ir brangaus valstybės aparato ir priklausomybės nuo pašalpų ir subsidijų skatinimo. Kairiųjų partijų santykis su neoliberalizmu priklauso nuo jų radikalumo: centro kairiosios partijos siekia kapitalizmą ne sugriauti, o greičiau jį sužmoginti, tuo tarpu radikalios partijos siekia visiškos kapitalizmo griūties.

Tačiau paaiškinti politinei kairei ir dešinei neužtenka vien tik ekonomikos. Kitaip tariant, politinių partijų pasiskirstymo negalime suprasti tik pagal jų išsidėliojimą tiesėje; tam daug geriau tinka plokštuma, kurioje x ašis nurodo ekonominę orientaciją – kairė ar dešinė, o y ašis – socialinį liberalumą ar konservatyvumą. Kitaip tariant, tiek kairiosios, tiek dešiniosios partijos gali būti konservatyvios arba liberalios. Lietuvos kontekste konservatyvi dešinė – tai Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai; liberali dešinė – Laisvės partija ir Lietuvos liberalų sąjūdis. Čia gali kilti klausimas, o kaip atrodo konservatyvi kairė. Juk kairiosios partijos viešajame diskurse (taip pat ir V. Rykštaitės straipsnyje) tapatinamos su liberalumu?

Geriausias konservatyvios kairės pavyzdys būtų Sovietų Sąjunga. Nors planinė ekonomika ir privačios nuosavybės panaikinimas yra radikalios kairės bruožai, socialiai partinė politika buvo labai konservatyvi. Net ir tokie moterų teises praplečiantys įstatymai kaip abortų įteisinimas nebuvo nepajudinami, pavyzdžiui, Stalino valdymo metais būtent dėl jo konservatyvumo ir pronatalistinės politikos abortai buvo draudžiami. Apie LGBT asmenų teises nėra nė ko kalbėti.

Įdomu, kad po Lietuvos demokratinės darbo partijos (LDDP) ir Socialdemokratų partijos susijungimo 2001 m. Lietuvoje tikrosios liberalios kairės politiniame lauke nebeliko, o gal tiksliau, ji nebeturėjo sąlygų susiformuoti. Nors dabartinė Socialdemokratų partija į savo programas ir įtraukia socialiai progresyvius siekius, tačiau praktiškai, kai priimami įstatymai Seime, kartais net konservatorių partija nubalsuoja „liberaliau“. Čia galime prisiminti balsavimą dėl tos pačios lyties asmenų partnerystės. Tiesa, dabar kuriasi Kairiųjų aljansas, jei įsitvirtins, jis gali tapti Lietuvos liberalia kaire.