Deividas Šlekys: nežinau, ką Rusijos generolai skaito ar rūko, galvodami, kad tokie apšaudymai pakeis Ukrainos elgseną

Pirmadienį Ukrainoje išvydome seniai matytą rusų atakų intensyvumą. Prieš sostinę ir didžiuosius miestus surengta viena didžiausių raketų atakų nuo karo pradžios. Prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad išpuolių taikiniai du: energijos tiekimo infrastruktūra ir žmonės. Pranešama apie mažiausiai 11 aukų ir dešimtis sužeistųjų. Ką apie tokius veiksmus sako karo ekspertai?

VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas, karybos ekspertas Deividas Šlekys pastebi retą dalyką – aukščiausias vadovas bene pirmą kartą oficialiai pripažįsta, kad tokie smūgiai buvo sąmoninga, tyčinė operacija.

„Atrodo, kad Putino pasakyta kalba, kad tai buvo jo įsakymas šauti raketas į karinius, strateginius, energetinius taikinius, tai pirmas kartas, kai tokio tipo operacijos yra patvirtinamos aukščiausio valdžios atstovo, kad tai buvo jo sąmoninga, tyčinė operacija. <…> Šiuo atveju Putinas pasakė, kad <…> tai jo darbas. Tai toks įrašas į bylą dėl karo nusikaltimų, kad lieka apie tokius tik pasvajoti tiems, kurie renka įkalčius. Matoma, kad buvo atakuoti energetiniai objektai, aiški intencija, bet tuo pačiu šauta ir į judrias sankryžas, kai yra rytinis pikas, mašinų gatvėse pilna. Ir laikas atakai pasirinktas ne atsitiktinai“, – LRT TELEVIZIJAI komentuoja D. Šlekys.

Pašnekovas pastebi, kad kai Rusijai nesiseka fronte, ji pradeda „kapoti į gyvenamąsias vietas“. Anot D. Šlekio, Rusija matomai neturi daug atsargų, „nes būtų šaudžiusi ir visą vasarą, ir rugsėjį“, taigi kruvinos pirmadienio atakos rodo Maskvos desperaciją.

Tuo pačiu D. Šlekys stebisi Rusijos veiksmais – naujausia strategija užsiimti tokiais smūgiais yra galbūt siekiama pakeisti priešo kalkuliacijas mūšio lauke, tačiau abejotina, ar tai pakeis Ukrainos lyderių elgseną.