Tarp ūkininko ir piliečio: modernėjančios Lietuvos politinės minties istorija

Išleidimo metai: 2015

Leidykla: Lietuvos istorijos instituto leidykla

Kalba: Lietuvių

Puslapiai: 352

 

Aprašymas:

Ši knyga – tai ambicingas bandymas parodyti, kad lietuvių politinis mąstymas yra intriguojantis ir kol kas menkai pažintas studijų laukas. Atsispiriant nuo klausimo, kodėl apie politiką lietuviai galvoja taip, kaip galvoja, prisiliečiama prie modernių lietuvių politinių idėjų ir sąvokų ištakų, parodomos jų intelektualinės prielaidos, raidos trajektorijos ir įtampos. Pasakojimo vektorius brėžiamas nuo Daukanto, kuris bene pirmasis bandė kryptingai kurti lietuviškas politines sąvokas ir taip mokyti lietuvius mąstyti politiškai, iki Sąjūdžio laikotarpio, ant kurio politinės žinijos pamatų kuriama šiuolaikinė Lietuva.

Pagrindinis monografijos leitmotyvas – tezė, kad klaidinga kalbėti tik apie vienaplanę (tautišką ar antitautišką, kairę ar dešinę, katalikišką ar pasaulietišką) įtampą lietuvių politiniame mąstyme. Jis daugiabriaunis ir įvairiopas, jame atsispindi bandymai ne tik kitaip apibūdinti Lietuvos dabartį ir ateitį, bet ir iš esmės skirtingi supratimai apie žmogų bei jo santykį su aplinka – tauta, visuomene, valdžia, politinėmis institucijomis. Ši analizė nesiūlo geriausių Lietuvai raidos kelių ar teisingiausios mąstymo perspektyvos, bet kviečia kritiškai pažvelgti į turimas politines nuostatas ir tapti sąmoningesniu politinės tikrovės kūrėju.

 

Cituoti kaip: Dementavičius, J. (2015) Tarp ūkininko ir piliečio: modernėjančios Lietuvos politinės minties istorija. Vilnius: Lietuvos istorijos instituto leidykla.