Linas Kojala. Skandalinga knyga apie Trumpą. Bet ar tikrai?

Linas Kojala. Skandalinga knyga apie Trumpą. Bet ar tikrai?

Jis nežino, kad Suomija yra suvereni valstybė, o ne Rusijos dalis; nustebo išgirdęs, kad Jungtinė Karalystė turi branduolinį ginklą; desperatiškai siekė padovanoti Šiaurės Korėjos diktatoriui Kim Jong–unui Eltono Johno dainų kompaktinį diską, nes plokštelės pavadinimas sutampa su Šiaurės Korėjos vadui suteikta pravarde – „Žmogus raketa“.

Šie ir kiti aštrūs pasisakymai yra apie Jungtinių Valstijų prezidentą Donaldą Trumpą. Jie atsidūrė Johno Boltono knygoje, kuri pasaulio knygynuose turėtų pasirodyti jau rytoj. Knygos ištraukos pateikia Trumpą kaip neatsakingą, sunkiai besigaudantį, susirūpinusį vieninteliu tikslu – savo perrinkimu antrai kadencijai. Pagalbos siekiant šio tikslo jis esą net prašė Kinijos lyderio Xi.

Šis leidinys pernelyg niekuo neišsiskirtų, jei ne autoriaus pavardė – Boltonas visai neseniai buvo pagrindinis Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais.

Trumpo sprendimas skirti Boltoną svarbiu komandos nariu 2018 metų pavasarį buvo kiek netikėtas. Jungtinių Valstijų prezidentas žadėjo supurtyti Vašingtono elitą, bet Boltonas revoliucionieriaus nepriminė; nors garsėjo karingomis nuostatomis, jis buvo įtakingas Respublikonas, užėmęs ambasadoriaus Jungtinėse Tautose pareigas. Daug mažiau nustebino tai, jog po kiek daugiau nei metų, 2019-ųjų rudenį, Trumpas Boltoną atleido.

Politinių lyderių – ir jų patarėjų – memuarai yra apskritai įdomus reiškinys. Viena vertus, niekas neabejoja Boltono galimybėmis surinkti jo skelbiamą informaciją – juk jis buvo greta Prezidento svarbiausių susitikimų metu; be to, yra žinomas dėl įpročio viską užsirašinėti.

Tiesa, nors atskleidžiamos įvairios subtilybės, pagrindinės Boltono tezės apie siaurai į viską žvelgiantį prezidentą jau ne kartą girdėtos. Be to, kritikai iškart užsipuolė Boltoną, kad šis dar šių metų pradžioje faktiškai atsisakė viešai liudyti Trumpo apkaltos proceso metu. Jei tuo metu būtų patvirtinęs Prezidento prašymus užsienio lyderiams padėti jam rinkimuose, apkaltos eiga galėjo pakrypti kiek kita linkme.

Tai rodo, jog Boltono knygos motyvai gali būti ir gana paprasti – dėmesys ir pajamos. Vien honoraras už knygą, panašu, sieks 2 milijonus dolerių; be to, neabejojama, kad jis taps geidžiamu pranešėju brangiai apmokamuose privačiuose renginiuose. Taigi, knyga, net ir gerai informuota, vargiai pretenduos į nešališką objektyvumą; tai apskritai nėra politinių memuarų bruožas.

Trumpas jau iškeikė savo buvusį patikėtinį, pavadindamas knygą „melų rinkiniu“, o autorių – „sergančiu šunyčiu“. Jam ir anksčiau nepatiko išraiškingi Boltono ūsai, tad taikinyje veikiausiai atsidurs ir jie. Prezidento administracija paskutinę akimirką bandė sustabdyti knygos platinimą dėl joje esą atskleidžiamų valstybės paslapčių. Visgi teisėjas šeštadienį pripažino, kad tą daryti per vėlu: leidinys jau supakuotas bei iškeliavo po visą pasaulį. Kaip ir iš butelio paleisto Džino, sugrąžinti knygos atgal nebepavyks.

Trumpo kritikams knyga taps dar vienu įrodymu apie prezidento keliamą pavojų, oportunizmą, grįstą išskirtinai asmeninės naudos motyvais Trumpo gerbėjams, priešingai, ji bus dar vienas argumentas teigti, kad senasis elitas, kuriam Boltonas priklauso, visais įmanomais būdais bando kliudyti prezidentui.

O pats Trumpas šį epizodą galbūt traktuos kaip pamoką. Galime neabejoti, kad, jei lapkritį vėl laimės rinkimus, antrosios kadencijos metu jis save apsuptų kitokiais nei Boltonas žmonėmis. Tų, kurie amortizavo Trumpo retoriką bei subalansuodavo galutinius sprendimus, nebeliks; tų, kurie bus akli Trumpo rėmėjai, skaičius išaugs. Toks pokytis paverstų prezidento užsienio politiką dar mažiau nuspėjama – ir labiau autentiškai trumpiška nei pirmosios kadencijos metu.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.