Linas Kojala apie naują Kremliaus politikos viziją: ES narėms siūlo sekti Rusijos pavyzdžiu ir pasitikėti tik savimi

Linas Kojala apie naują Kremliaus politikos viziją: ES narėms siūlo sekti Rusijos pavyzdžiu ir pasitikėti tik savimi

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas išdėstė naują Kremliaus užsienio politikos viziją. Joje kiekviena valstybė skatinama remtis tik savimi, europiečiams siūloma nepasitikėti transatlantiniu ryšiu, tokiu būdu Rusijai kuriant sau palankius santykius su kiekviena šalimi, LRT TELEVIZIJAI sakė politologas Linas Kojala.

Kaip pažymėjo Rytų Europos studijų centro (RESC) vadovas L. Kojala, S. Lavrovo vizija buvo išdėstyta Kinijos komunistų partiją palaikančio „Global Times“ dienraščio publikacija. Čia, kaip ir anksčiau, Rusija skatina Europą būti mažiau priklausomais nuo JAV, bet yra ir naujų štrichų.

„Rusija bando labiau parodyti, kad yra saugumo eksportuotoja ir gali atlikti dar didesnį vaidmenį pasaulyje, kuriame apskritai nėra jokios dominuojančios valstybės“, – teigia L. Kojala.

Publikacijoje kritikuojama JAV, nors tai daroma netiesiogiai. Esą JAV lyderiai pamokslauja užsienio valstybėms apie tinkamą elgesį, žmogaus teises, vertybes, bet patys nesusitvarko su situacija šalies viduje. Veikiausiai taip vertinami JAV kilę masiniai protestai dėl juodaodžio George`o Floydo, kuris mirė policijos pareigūnų suėmimo metu.

S. Lavorvas taip pat teigia, „kad Rusija norėjo padėti Europos valstybėms, o JAV tai neva kėlė kaip saugumo problemą. Nors neva Kremliaus intencijos buvo tik geros.“

Kritikuoja ES ir NATO

S. Lavrovas taip pat siūlo valstybėms nepasitikėti tarptautinėmis organizacijomis, teigia, kad visi viršnacionaliniai valdymo organai yra neveiksmingi.

„Iš ties, jis kalba apie tai, kad nacionalinės valstybės yra vienintelis ir pagrindinis veikėjas tarptautiniuose santykiuose. (…) Nes pasaulis yra toks, kuriame dominuoja pasaulį išlaikyti galinčios, savo interesą gerai apibrėžiančios ir nebijančios jį ginti valstybės, – teigia L. Kojala, pabrėždamas, jog čia S. Lavrovas siūlo sekti Rusijos pavyzdžiu. – Jis ragina, kad ir kitos Europos valstybės sektų tuo pačiu keliu, pamirštų iliuzijas apie euroatlantinę integraciją, apie bendradarbiavimą ir suvoktų, kad tik nacionaliniai interesai dominuoja.“

Tokiu būdu, anot L. Kojalos, Rusija siekia suskaldyti valstybių vienybę, kad pati galėtų siekti sau palankių santykių su kiekviena šalimi.

„Rusija gali kalbėtis su Vokietija ir jausti savo galią, gali kalbėti su Prancūzija ir jausti savo galią. Bet kai kalbamasi su dayugiau kaip 500 mln., jei įskaitytume dar ir britus, ES piliečių, ir jie yra vieningi, tuomet Rusija atrodo ekonomiškai silpna ir taip pat ne tokia ir didelė valstybė. Tai aišku, kad Rusija ir toliau nori sakyti – skaldykitės, o mes jau su kiekvienu iš jūsų surasime būdą dialogui“, – apibendrina L. Kojala.

Todėl S. Lavrovas kelia abejonę ir dėl narystės NATO.

„Lavorvas sako, kad jeigu Europa nori būti tikrai nepriklausoma, iš esmės, privalo tuos (JAV – LRT.lt) karius išsiųsti atgal ir tada Europa galės atsigręžti į Euraziją. Tai yra, tą regioną, kurį jis sako, europiečiai turėtų prioritetizuoti savo ateičiai“, – sako L. Kojala.

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel atsisakymą vykti į JAV numatytą G-7 susitikimą, politologas vertina kaip skirtingo požiūrio pasekmę.

„Tai yra signalas, kad santykių būklė, ko gero, nėra pati tvirčiausia“, – teigia politologas.

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako