Apklausa: „valstiečiai“ susigrąžino lyderio pozicijas. M. Jastramskio ir T. Janeliūno komentarai

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pagal populiarumą nežymiai aplenkė opozicinius konservatorius ir vėl atsidūrė reitingų viršūnėje, rodo naujienų agentūros BNS užsakymu rinkos tyrimų kompanijos RAIT atlikta apklausa.

Už „valstiečius“ tyrimo metu gruodį žadėjo balsuoti 19 proc. apklaustųjų – trimis procentiniais punktais daugiau nei mėnesiu anksčiau, už Tėvynės sąjungą – Lietuvos krikščionis demokratus – 18 proc. respondentų, jų reitingas smuko vienu punktu.

„Valstiečių“ rinkėjai daugiau gyvena kaimiškose vietovėse, konservatoriai populiaresni didžiuosiuose miestuose, rodo tyrimo ataskaita.

Trečioje vietoje tebėra įsitvirtinę socialdemokratai su stabilia 10 proc. parama.

Penkių procentų slenkstį taip pat peržengtų Liberalų sąjūdis (6 proc.), Lietuvos centro partija (6 proc.) bei partija „Tvarka ir teisingumas“ (5 proc.). Jų reitingas reikšmingai nepasikeitė.

Gruodžio 12–21 dienomis apklausti 1006 Lietuvos gyventojai nuo 15 iki 74 metų. Tyrimų rezultatų paklaida siekia 3,1 procento.

Vykstant apklausai, daugiausia viešai diskutuota apie 2018 metų biudžetą ir Seimo narių priekaištus Lietuvos radijo ir televizijos vadovybei. Prieš pat apklausą Liberalų sąjūdžio suvažiavimas vieno balso persvara partijos pirmininku išrinko Eugenijų Gentvilą.

M. Jastramskis: niekas nepirmauja

Politologas Mažvydas Jastramskis socialiniame tinkle „Facebook“ sukritikavo apklausos duomenis, ragindamas atsižvelgti ir į esamą apklausos paklaidą.

„Iš tikrųjų tai („valstiečiai“ – LRT) nepirmauja. Štai ką reiškia, kai ignoruojama paklaidos esmė: kurį laiką atrodė, kad „pirmauja“ konservatoriai, tačiau iš tiesų dviejų partijų reitingas persidengė. Kadangi persidengė, niekas nepirmavo, kaip ir dabar nepirmauja. Dviejų partijų palaikymas lygus“, – teigia M. Jastramskis.

Jo nuomone, nereikėtų daryti didelių išvadų ir dėl apklaustųjų skaičiaus.

„Reitinguose pateikiamas skaičius yra gana gruboka aproksimacija, jis apytikslis. Tai kaina, kurią mokam už tai, kad iš 1000 ar 1500 žmonių galėtume daryti išvadas apie populiaciją. Tos kainos ignoruoti negalima“, – socialiniame tinkle įžvalgomis dalinasi politologas.

T. Janeliūnas: prieš mėnesį nuomonė buvo kitokia

„Apibendrinus galima pasakyti, kad tie reitingai nerodo kažkokių ryškių pokyčių, jie rodo tam tikrus stabilizavimo ženklus“, – reitingus komentavo politologas Tomas Janeliūnas.

Taip pat, pasak jo, reikia nepamiršti, kad apklausa atlikta prieš mėnesį ir dabar viešajame diskurse vyrauja kitos temos.

„Tuo metu galbūt galėjo turėti įtakos ta bendroji politinė situacija – diskusijos apie biudžeto priėmimą, apie galimas algų kėlimo, nekėlimo galimybes ir tikriausiai tai kažkiek susiję su žmonių lūkesčiais, kuriuos jie turėjo prieš naujuosius, prieš Kalėdas“, – svarstė T. Janeliūnas.

Pasak jo, šiuo metu ryškėja naujos temos, susijusios su R. Karbauskio verslu

„Priklausomai nuo to, kiek ilgai šios temos išliks viešojoje erdvėje, tai irgi turės įtakos visuomenės nuomonei, lūkesčiams, pasitikėjimui ir nepasitikėjimui vienu ar kitu politiku“, – pabrėžė politologas.

Palankiausiai vertinama – D. Grybauskaitė

Tarp politikų geriausiai vertinama prezidentė Dalia Grybauskaitė – ją palankiai įvertino 60 proc. respondentų, nepalankiai – 16 procentų.

Premjeras Saulius Skvernelis sulaukė 42 proc. palankių ir 28 proc. nepalankių vertinimų, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis – atitinkamai 36 proc. ir 23 procentų.

Konservatorių lyderį Gabrielių Landsbergį palankiai įvertino 33 proc., nepalankiai – 29 proc. žmonių, „valstiečių“ lyderį Ramūną Karbauskį – atitinkamai 31 proc. ir 37 proc., socialdemokratų vadovą Gintautą Palucką – 24 proc. ir 25 procentai.

Apie Liberalų sąjūdžio pirmininką Eugenijų Gentvilą palankiai atsiliepė 27 proc. žmonių, nepalankiai – 22 proc., apie Centro partijos vadovą Naglį Puteikį – 38 proc. ir 18 proc., „tvarkiečių“ vedlį Remigijų Žemaitaitį – 34 ir 18 procentų.

Nepopuliariausiu politiku išlieka Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos vadovas Valdemaras Tomaševskis su 7 proc. palankių ir 50 proc. nepalankių vertinimų.

Perspausdinta iš LRT.lt

Šiame komentare pateikiama autorių nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.