Visi VU TSPMI žmonės

Vytenis Fuks

VU TSPMI doktorantas

Institute baigei politikos mokslų bakalauro bei viešosios politikos analizės magistro programas. Kaip nusprendei pradėti savo akademinę kelionę VU TSPMI?

Tai buvo greitas ir gana lengvas sprendimas. Apsisprendžiau dar vienuoliktoje gimnazijos klasėje. Mokykloje vyko TSPMI pristatymas ir tada pirmą kartą sužinojau apie TSPMI ir iš karto nusprendžiau, kad studijuosiu ten. Buvau jaunimo organizacijų, mokyklos bendruomenės aktyvus narys, domėjausi politika, tad atrodė, kad tai natūralus kelias. Nesigailėjau šio sprendimo. Kartais pagalvodavau, gal savo jėgas reikėjo išbandyti kitoje srityje, bet dažniausiai mąstymai pasibaigdavo su išvada, kad nelabai savęs kitur įsivaizduočiau.

Instituto duris pravėrei 2017 metais, koks įsimintiniausias įvykis iš studijų metų VU TSPMI?

Turbūt įsimintiniausias įvykis įvyko pirmame kurse – teko prisidėti organizuojant TSPMI palaikymo mitingą (kaip mes patys sakėm – antimitingo) po instituto langais kuomet viena politinė grupė kėlė keistus reikalavimus TSPMI ir universitetui apskritai ir lipdė mums komunistuojančio universiteto etiketes. Buvo ir daugiau šio įvykio niuansų, bet palikime tai istorijai. O šiaip tai smagu prisiminti kaip piešėme šmaikščius plakatus, o per renginį karštai diskutavome su kito mitingo dalyviais.

Šiuo metu esi doktorantas institute bei rengi disertaciją apie daugialypių krizių įtaką viešajam valdymui ir jų horizontalųjį valdymą. Kodėl būtent tokią temą pasirinkai? Gal jau turi kokių įžvalgų šia tema?

Studijų metais dažniausiai dėmesį patraukusios temos buvo nukreiptos į Lietuvos skaudulių nagrinėjimą, gana dažnai į švietimą. Teko domėtis apie politinių jaunimo organizacijų pasirinkimo ypatumus, bandyti atlikti Lietuvos švietimo sistemos analizę, nagrinėti mokyklų tinklo optimizavimo problematiką, tirti sveikatos apsaugos sistemos reformos peripetijas. Kitaip tariant, imdavausi temų, kurios, mano supratimu, yra ne tik įdomios, bet ir jų nagrinėjimas gali duoti praktinių rezultatų gerinant viešąjį valdymą. Tai yra pagrindinė priežastis, kodėl nutariau siekti tęsti akademinę veiklą doktorantūroje ir pasirinkti viešojo valdymo daugialypių krizių akistatoje nagrinėjimą – tikiuosi, kad darbo rezultatai ne tik prisidės prie jau esančios žinių bazės, bet ir suteiks papildomų įrankių sprendimų priėmėjams valdant krizes ateityje.

Tai nauja tyrimų kryptis, kol kas dažniausiai sąvoka „daugialypė krizė“ taikoma kalbant apie globalias krizes, tad bus įdomus akademinis iššūkis paaiškinti, kodėl tai aktualu ir nacionaliniu lygmeniu. Daug įžvalgų dar negaliu pateikti, tačiau su profesoriumi Vitaliu Nakrošiu EGPA konferencijai nagrinėjome Lietuvos atsaką į Covid-19 ir nelegalios migracijos iš Baltarusijos krizes. Preliminarūs tyrimo rezultatai rodo, kad vienu metu vykstančios krizės verčia institucijas keisti krizių valdymo mechanizmus, vyksta krizių valdymo centralizavimas.

Esi vienas iš teminės vasaros stovyklos vaikams „Svajonė“ steigėjų, gal gali daugiau apie ją papasakoti? Kaip tau kilo tokia idėja? Kaip darbas su moksleiviais tau padeda atsiskleisti, kaip žmogui?

Vaikystėje ir ankstyvoje paauglystėje pats stovyklaudavau, o ši patirtis išliko vienu maloniausių mano vasaros prisiminimų. Stovyklos patirtis pranoko paprastą draugų kompaniją; čia susikūrė unikalus pasaulis su savo legendomis, žaidimais ir tradicijomis – atitrūksti nuo pasaulio ir tiesiog mėgaujiesi poilsiu. Norėjau sukurti šitą magiją ir kitiems. Todėl kelis metus esu dirbęs ir prisidėjęs organizuojant kitas stovyklas, o pernai startavome su mūsų pačių stovykla. Man tai vis dar yra kaip pabėgimas nuo kasdienybės rūpesčių iš išorės pasaulio. Tokia poilsio, gamtos ir gerų prisiminimų erdvė, visiškai atskirta nuo darbo ir studijos.

Kaip atrodo Vytenio laisvalaikis pasibaigus darbams, studijoms bei kitoms iniciatyvoms?

Daug laisvo laiko nėra, bet kai tik yra galimybė, su sužadėtine ir mūsų šunimi vykstame į gamtą, mėgstame žygius. Taip pat, kiekvieną savaitę stengiamės nueiti į šokių pamokas – iš pradžių pabandėme, nes pasirodė tiesiog įdomu, bet pakliuvome į labai draugišką kolektyvą, tai jau virš metų laiko kartas nuo karto vis pašokame klasikinius ir Lotynų Amerikos šokius.

Ko norėtum palinkėti VU TSPMI bendruomenei?

Surasti tobulą atsakymą į populiariausią giminaičių klausimą – „Tai kuo visgi būsi, kai baigsi universitetą?“.