Visi VU TSPMI žmonės

Raigirdas Boruta

VU TSPMI doktorantas, Rytų Europos studijų centro Kinijos ekspertas

Papasakok šiek tiek apie save, ką VU TSPMI bendruomenė turėtų apie tave žinoti? 

Esu Raigirdas Boruta, VU TSPMI doktorantas rengiantis disertaciją Kinijos ir Rytų ir Vidurio Europos santykių tematika. Tuo pačiu metu esu Rytų Europos studijų centro Kinijos ekspertas, prisidedu prie Kinijos tyrimo programos vystymo, rengiu įvairias apžvalgas ir komentarus. Trumpai tariant, visos mano veiklos sukasi aplink Kiniją, kuria domėtis pradėjau prieš dešimt metų.   

Bakalauro studijas baigei Centrinio Lankašyro universitete (Jungtinėje Karalystėje), o magistro laipsnį įgijai Sičuanio universitete (Kinijoje). Kaip tau sekėsi studijuoti, kokie ryškiausi prisiminimai iš studijų laikų ir kuo skiriasi studijos Lietuvoje? 

Studijų Anglijoje pradžia buvo gana sunki, teko adaptuotis prie angliškosios akademinės aplinkos, iššūkių buvo išties daugybė, ypač su šiaurietiškuoju akcentu… Studijos Lankašyro universitete ypač patiko, mano universitetas garsėjo Rytų Azijos regiono studijų programa, kuri orientuota į tarptautinių santykių discipliną, tad tikrai džiaugiuosi, jog gyvenimas atvedė studijuoti būtent čia. Žinių sėmiausi iš garsių savo srities specialistų, kadangi pasirinkau Kinijos studijų kryptį, tad kalbos, kultūros, istorijos subtilybių mokė itin patyrę dėstytojai iš Kinijos, kurie kėlė itin aukštus reikalavimus, pavyzdžiui, nuo antrų akademinių metų dalį dalykų pradėjo dėstyti tik kinų kalba. Studijuoti sekėsi puikiai, nes atvykau su didele motyvacija mokytis apie Kiniją. Trečiuosius mokslų metus praleidau studijuodamas Kinijoje, manau, kad tai buvo tas lūžio momentas, kuris man leido suprasti, kad esu norimame kelyje.  

Baigęs bakalauro studijas jaučiausi keistai… Tikrai nesijaučiau, kad dabar galiu save vadinti Kinijos specialistu. Nors įgijau tvirtus pagrindus tarptautinių santykių srityje ir „Vakarietišką mąstymą“ (kuris buvo itin naudingas studijuojant Kinijoje, kurioje teko susipažinti su kiniškuoju), tačiau supratau, kad geru specialistu negalėsiu savęs vadinti, jei nesuprasiu, kaip būtent mąsto patys kinai, koks jų požiūris į mus ir įvairias problemas tarptautinėje politikoje. Nusprendžiau, jog reikia negaišti laiko ir tęsti studijas būtent Kinijoje. Buvo sunku, tačiau patirtis neįkainojama! Pasirinkau tarptautinių santykių magistro programą, dėstomą kinų kalba, teko kaip reikiant pavargti, ypač pačioje pradžioje, kai teko sėdėti paskaitoje ir klausytis visiškai nesuprantamo vietinio dialekto! Bet buvo verta – dabar suprantu ne tik bendrinę kinų kalbą, bet ir Sičuanio dialektą ?. Per beveik penkis metus, praleistus Kinijoje, turėjau išskirtinę galimybę įsilieti į kiniškąją kasdienybę, kultūrą, bet svarbiausia – galėjau savo akimis stebėti kaip sparčiai keičiasi Kinija, tiek ekonomiškai, tiek politiškai.  

Palyginti, kuo studijos Lietuvoje skiriasi nuo studijų Kinijoje ir Anglijoje būtų sunku, nes Lietuvoje nėra tekę studijuoti. Tačiau pradėjus studijuoti doktorantūrą, turėjau galimybę susipažinti su TSPMI akademine bendruomene, kuri paliko labai gerą įspūdį. Visiškai neabejoju, kad bakalauro ir magistro studentai įgyja itin aukšto lygio išsilavinimą.  

Kodėl pasirinkai doktorantūros studijas VU TSPMI? 

Dar prieš nuspręsdamas stoti į VU TSPMI doktorantūros studijas, aktyviai domėjausi instituto veikla. Bendradarbiaudamas su Rytų Europos studijų centru susipažinau su keletu TSPMI dėstytojų, kurių veikla ir turima patirtis išties sužavėjo. Kadangi siekiau doktorantūros studijų Kinijos tematika, VU TSPMI buvo neabejotinai geriausias pasirinkimas tokiai domėjimosi krypčiai. Tikrai nesigailiu ir džiaugiuosi savo studijomis. 

Rengi disertaciją apie Kinijos užsienio politiką Vidurio ir Rytų Europos regione. Kaip sekasi disertacijos rengimo procesas? 

Su savo tyrimu stengiuosi užčiuopti aktualius pasikeitimus, vykstančius tarp Kinijos ir mūsų regiono, tad nuo pat studijų pradžios teko kelis kartus pergalvoti pagrindinį tyrimo objektą, kuris geriau atspindėtų tyrimo aktualumą ir originalumą. Disertacijos rengimas yra išties didelis iššūkis, bet mažais žingsneliais judu pirmyn.  

Esi  Rytų Europos studijų centro (RESC) Kinijos tyrimų programos asocijuotas ekspertas. Kokios tavo pagrindinės veiklos? 

Su RESC bendradarbiauju jau dvejus metus. Kaip Kinijos tyrimų programos asocijuotas ekspertas rengiu įvairias publikacijas, apimančias ne tik Kiniją, bet ir Taivaną bei Pietryčių Azijos regioną. Taip pat dalyvauju įvairiuose renginiuose ir diskusijose. Rytų Europos studijų centre prisidedu prie Kinijos programos vystymo, kuri užtikrintai juda pirmyn ir pamažu plečia geografines tyrimų ribas.   

Ką veiki ne studijų metu? Kaip atrodo tavo laisvalaikis? 

Ne studijų metu užsiimu RESC publikacijų rengimu… ? Suderinti studijas su darbu, ypač pirmaisiais mokslo metais, nėra taip lengva, tad to laisvalaikio ne itin daug telieka. O šiaip laisvalaikiu (jei pavyksta rasti to laiko) mėgstu užsiimti istorinių laivų modelių konstravimu – labai įdomi veikla, kuri ypatingai ramina ir leidžia pabėgti nuo kasdienių rūpesčių. Taip pat labai mėgstu keliauti, ypač po Rytų ir Pietryčių Aziją. Bet mano kelionės nelabai primena poilsines – mėgstu labai aktyviai keliauti ir domėtis istorija, vietine kultūra ir papročiais, tad dažniausiai iš kelionių grįžtu dar labiau pavargęs, tačiau su neišdildomais įspūdžiais ir naujomis žiniomis, kurios tikrai praverčia mano profesinėje veikloje.