Visi VU TSPMI žmonės

Justas Valantinas

VU TSPMI Rytų Europos ir Rusijos studijų magistro programos pirmo kurso studentas

Institute pradėjai mokytis 2016 metais. Kodėl būtent pasirinkai studijas VU TSPMI?  

Mano kelias į VU TSPMI buvo itin tiesus. Mokykloje man itin gerai sekėsi istorija ir geografija, kiek save pamenu visada domėjausi įvykiais Lietuvoje bei pasaulyje, o šią informaciją gana lengvai įsisavindavau. Vėlyvosiose klasėse jutau ir didesnį susidomėjimą politika, norėjau giliau nagrinėti ir suprasti šiuos procesus, įgyti tam tikrų žinių su mintimi ateityje vienokiu ar kitokiu lygmeniu įsitraukiant į politiką. Studijoms užsienyje nesijaučiau subrendęs, o Lietuvoje mačiau tik vieną alternatyvą siekti savo tikslų. Pati studijų programa sužavėjo tuo, jog ši universali, suteikianti galimybę išsigryninti interesus, o institutas sudarė itin dinamiškos bei inovatyvios mokslo įstaigos įvaizdį, kuo aš ir įsitikinau. 

Vieną studijų semestrą praleidai Karaliaus Juan Carlos universitete Madride pagal Erasmus+ programą. Kodėl pasirinkai būtent šį universitetą? Kuo skiriasi studijos Lietuvoje ir Ispanijoje? 

Šį universitetą pasirinkau dėl elementarios priežasties. Mane domina ispanų kultūra, sportas, taipogi, itin norėjosi patirti gyvenimą dideliame mieste kur atsiveria begalė galimybių, kiekvieną savaitę vyksta svarbūs sporto ar kultūriniai renginiai. Neslėpsiu, pusmetį norėjosi pasimėgauti kiek švelnesnėmis klimato sąlygomis nei jos įprastos mūsų šalyje. Madrido variantas buvo labai logiškas, kadangi tai Ispanijos širdis, su gilia istorija ir gausybe kultūrinio paveldo. Svarbia priežastimi tapo tai, jog skirtingai nei kai kurie Ispanijos miestai/regionai, Madridas pernelyg turistine kryptimi netapo ir kiek įmanoma yra išlaikęs autentiškumą. Žinojau, jog paslaugų bei apgyvendinimo kainos bus įkandamos, o kasdienybė kiek įmanoma ispaniška.  

Kaip pagrindinį savo studijų patirties skirtumą įvardinčiau tai, jog mūsų institute studentai yra labiau skatinami reikšti mintis, atsakymo ieškoti per diskusiją. Tuo tarpu, neskaitant kelių išimčių, visi užsiėmimai Ispanijoje vyko paskaitų principu, tad akademinė veikla tapo ganėtinai rutiniška. Taip pat turiu paminėti, jog mūsų administracija itin operatyviai bei sklandžiai sprendžia iškilusias problemas, bei atsako į visus rūpimus klausimus, kai tuo tarpu bendravimas su administracija Ispanijoje buvo gana chaotiškas. 

Dalyvavai LKL (Lietuvos krepšinio lygos) Akademijos projekte. Kokių patirčių iš projekto pasiėmei?  

Krepšinį žaidžiu ir stebiu nuo mažumės, tad LKL Akademijos projektas buvo šauni proga tapti šiokia tokia krepšinio pasaulio dalimi, būti arčiau krepšininkų, kuriuo aš kažkada svajojau tapti. Džiaugiuosi, jog gavau puikią galimybę pažinti vienos profesionaliausių bei nuolat augančių Lietuvos sporto organizacijų kasdienybę. Projekte priklausiau komunikacijos grupei, teko prisidėti prie šventinių rungtynių Pasvalyje organizavimo, kurti šiam klubui komunikacinį planą. Nemenku iššūkiu tapo situacijos, kai su itin ribotais resursais reikėjo pasiekti rezultatą, sukurti ganėtinai inovatyvų bei žmones sudominsiantį produktą. Apskritai, manau svarbiausia, jog šiame projekte pamačiau ir suvokiau, kas yra atsakomybės bei kūrybiškumo reikalaujantis darbas. 

Šiuo metu studijuoji Rytų Europos ir Rusijos studijų magistro programoje. Kuo šios studijos skiriasi nuo bakalauro studijų? Kaip sekasi su studijomis, kurios vyksta tik anglų kalba?   

Itin ryškių skirtumų pastebėti neteko, užsiėmimai vyksta panašiu principu, kaip ir bakalauro programoje. Galiu pažymėti itin akivaizdų skirtumą, kurį galima ir nuspėti – skirtingai nei bakalauro studijose, kaip ir galima tikėtis, ši programa labiau koncentruota, gilinamasi į vieno regiono problematiką, tad daugiau dėmesio yra skiriama kurse aptarinėjamo krašto niuansams.  

Kalbant apie anglų kalbą, dėl to problemų nekyla, kadangi informacija perteikiama aiškiai, iš to net pasiimi tam tikros naudos, kadangi tai gera galimybė prisiminti kiek „apdulkėjusius“ kalbos įgūdžius.  

Šis gyvenimo tarpsnis man ypatingas ir tuo, jog šiemet pradėjau ir „ofisinį“ darbą, tad laiko planavimas, prisitaikymas prie intensyvios dienotvarkės tapo didžiausiu iššūkiu. Visgi, džiaugiuosi, jog studijos leidžia neužstrigti rutinoje ir paįvairina kasdienybę.  

Rytų Europos ir Rusijos studijų magistro programoje studijuoja daug studentų iš užsienio. Kaip manai, kodėl ši programa yra patraukli studentams iš kitų šalių?  

Mūsų šalis pastarąjį dešimtmetį užėmė gana aktyvaus veikėjo vaidmenį Rytų Europos realijose, o mūsų politiniai lyderiai nevengė viešinti regiono problemų savo veiksmais ar pasisakymais. Manyčiau, jog užsienio studentams fundamentalu šį kraštą  pažinti iš jo įvykių epicentro, būti arti juos dominančių nūdienos reiškinių. Esu įsitikinęs, jog itin patraukli perspektyva yra ir tai, jog šios studijų programos studentai turi galimybę kartu dirbti su akademikais, iš labai arti susipažinusiais su ganėtinai painiu mūsų regiono istoriniu kontekstu bei kultūriniu savitumu. 

Ką veiki ne studijų metu? Kokie yra tavo pomėgiai?  

Laisvalaikiu mėgstu stebėti krepšinio bei futbolo varžybas. Kai leidžia galimybės, mėgstu apsilankyti Kauno „Žalgirio“ ar Klaipėdos „Neptūno“ namų rungtynėse. Kova aikštelėje, tribūnų ošimas vis dar manyje pažadina tą vaikišką emociją ir džiaugsmą. Laisvalaikį man patinka leisti ganėtinai aktyviai. Grįžęs namo į Klaipėdą gana dažnai dviračiu nukeliauju prie jūros, taipogi šią vasarą pradėjau mokytis kaituoti bei „wake‘inti“, tad itin laukiu kada galėsiu vėl stoti ant lentos. Galiausiai, džiaugiuosi, jog mane gyvenime supa puikūs žmonės, tad labiausiai vertinu akimirkas, tiesiog praleistas su šeima ar draugais. 

Pabaigai, gal norėtum ko palinkėti VU TSPMI bendruomenei?  

Visai bendruomenei linkiu nebijoti svajoti ir sau kelti aukštų ambicijų.