Gruodžio 1 d., ketvirtadienį, 16 val. kviečiame į viešą paskaitą “Pabėgusios mamos: motinos, kurios palieka šeimas dvidešimt pirmo amžiaus švedų literatūroje”, kurią skaitys Upsalos universiteto Lyčių studijų profesorė Jenny Björklund.
Paskaita vyks VU TSPMI 402 auditorijoje (IV aukšte), Vokiečių g. 10, ji taip pat bus transliuojama gyvai, VU TSPMI Facebook paskyroje.
Renginį moderuos VU Filologijos fakulteto docentė Eglė Kačkutė. Renginio kalba – anglų.
Kodėl XXI a. švedų literatūroje tiek daug motinų palieka savo šeimas? Šis klausimas yra paskaitų ir seminarų ciklo, kurio metu nagrinėjama, kaip romanai apie šeimas paliekančias motinas gali būti suprantami kaip queer pasipriešinimas švediškiems tėvystės, šeimos ir reprodukcijos idealams, išeities taškas.
Paskaitoje bus klausiama, ką reiškia tai, kad šiuolaikinėje švedų literatūroje atsirado tiek daug motinų, kurios palieka šeimas? Ieškant atsakymo į šį klausimą paskaitoje svarstoma apie tai, kaip romanus apie šeimas paliekančias motinas galima suprasti kaip queer protestą prieš švedišką lygiateisės motinystės ir tėvystės, šeimos ir reprodukcijos idealą.
Jenny Björklund yra Upsalos universiteto (Švedija) lyčių studijų profesorė. Ji tyrinėja kultūrines ne/savanoriškos bevaikystės, reprodukcinių sprendimų priėmimo ir klimato kaitos reprezentacijas. Ji yra knygų Maternal Abandonment and Queer Resistance in Twenty-First-Century Swedish Literature (2021) ir Lesbianism in Swedish Literature: An Ambiguous Affair (2014) autorė. Ji yra paskelbusi straipsnių žurnaluose Social Science and Medicine, Women’s Studies, Scandinavian Studies, ir Contemporary Women’s Writing.
Paskaita yra VU lyčių tyrimų seminarų ciklo dalis. Seminarų ciklą rengia Filologijos fakulteto Apmąstant motinystę bei TSPMI Feministinės politikos ir socialinės kritikos tyrimų grupės.
Jenny Björklund laimėjo Vilniaus universiteto studijų tarptautinimo iniciatyvos finansavimą iniciatyvai Lyčių ir motinystės studijos bei tyrimai Baltijos jūros regione. Įgyvendinant šią iniciatyvą ir bendradarbiaujant su Horizon 2020 projektu MotherNet, Jenny Björklund ves seminarus Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto bakalauro ir magistro studijų programų studentams anglų ir švedų kalbomis, konsultuos Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto bakalauro ir magistrantūros studijų programų studentus baigiamųjų darbų rengimo klausimais. Daugiau apie šiuos seminarus: https://www.mothernet.eu/on-november-29th-december-2nd…/
Profesorės Jenny Björklund vizitas įgyvendinamas atliekant projektą “Developing a New Network of Researchers on Contemporary European Motherhood (MotherNet)”. Projektas finansuojamas pagal Europos Sąjungos Horizon 2020 tyrimų ir inovacijų programą (sutarties numeris 952366).