Moterų istorija feministinėse diskusijose Lenkijoje

Gegužės 19 d. 14 val. Kviečiame į Varšuvos universiteto profesorės, istorikės dr. Dobrochnos Kalwos nuotolinę paskaitą “Moterų istorija feministinėse diskusijose Lenkijoje”.
Politiniai judėjimai, laikydami istoriją kolektyvinės atminties ir politinės tapatybės pagrindu, sukūrė savo požiūrį į praeitį, tad istorija tampa vis svarbesnė. Pripažinusios(ę) politinę istorijos galią, Lenkijos feministės(ai) taip pat ėmė naudoti istorinius faktus ir naratyvus viešose diskusijose apie moteris, lygybę ar toleranciją. Savo paskaitoje Dobrocha Kalwa parodys, kaip ir kodėl per pastaruosius du dešimtmečius Lenkijoje naudojamos žinios apie moterų praeitį.
Paskaitos metu bus pristatytas minėtų diskusijų kontekstas, atskleisti pagrindiniai diskursai ir jų atstovai(ės): istoriografiniai, feministiniai, „herstoriniai”. Istorikės(ai) užsiimančios(tys) lyčių, o pastaraisiais metais ir queer tyrimais, atsiduria „tarp ir tarpe” šių diskursų ir tam tikra prasme atliepia išankstinius nusistatymus.
Tad kas yra istorikai, feminizmo tyrėjai(os) ir „her“storikai(ės)? Kokius naratyvus kuria? Kokių tikslų, epistemologinių ir politinių, siekiama? Galiausiai, bet ne mažiau svarbu, koks yra ir koks turėtų būti moterų ir lyčių temas tiriančių istorik(i)ų vaidmuo tiek istorijos, tiek atminties kūrimo procese?
Paskaita vyks anglų kalba, ją moderuos Ieva Balčiūnė, Lietuvos istorijos instituto ir VU Istorijos fakulteto doktorantė.
Dr. Dobrochna Kalwa yra Varšuvos universiteto istorijos fakulteto profesorė. Ji yra žurnalo „Aspasia. The International Yearbook of Central, Eastern, and Southeastern European Women’s and Gender History“ redakcinės komisijos, Lenkijos mokslų akademijos moterų istorijos komiteto ir Tarptautinės moterų istorijos tyrimų federacijos (IFRWH) narė. Daugybės knygų sudarytoja, autorė ir bendraautorė.
Dobrochnos Kalwos tyrimų laukas apima XIX -XX amžių Rytų ir Vidurio Europos lyčių istoriją, moterų migraciją šiuolaikinėje Europoje, sakytinės istorijos teorijos bei moterų judėjimų Lenkijoje kolektyvinės atminties problemas. Šiuo metu tyrėja rengia monografiją apie šiuolaikinės Lenkijos moterų darbininkių istoriją.
Paskaita yra VU lyčių tyrimų seminarų ciklo dalis.
Seminarų ciklą rengia Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Feministinės politikos ir socialinės kritikos bei Filologijos fakulteto Apmąstant motinystę tyrimų grupės.
Paskaita bus transliuojama VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Facebook paskyroje.
Jei norėtumėte paskaitą stebėti zoom platformoje, registruokitės čia: https://bit.ly/Registracija519