Katalikybė ir reprodukcija socialistinėje ir posocialistinėje Lenkijoje: Kai kurie argumentai prieš kontracepciją ne visada atitinka tikrovę

Katalikybė ir reprodukcija socialistinėje ir posocialistinėje Lenkijoje: Kai kurie argumentai prieš kontracepciją ne visada atitinka tikrovę

Balandžio 18 d., ketvirtadienį, 17 val. kviečiame į viešą nuotolinę paskaitą „Katalikybė ir reprodukcija socialistinėje ir posocialistinėje Lenkijoje: kai kurie argumentai prieš kontracepciją ne visada atitinka tikrovę”, kurią skaitys Varšuvos universiteto profesorė Agnieszka Kościańska.

Paskaita bus transliuojama gyvai, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Facebook paskyroje.

Jei norėtumėte paskaitą stebėti Zoom platformoje, registruokitės čia: https://forms.office.com/e/Nnt1BE8rJ3

Paskaitoje bus analizuojamos diskusijos, praktikos ir aktyvizmas, susiję su valstybės gimstamumo kontrole socialistinėje ir posocialistinėje katalikiškoje Lenkijoje. Pirmiausia paskaitoje bus nagrinėjamos diskusijos apie santuoką ir kontracepciją XX a. septintojo dešimtmečio diskusijos apie santuoką ir kontracepciją, vykusios progresyviame katalikiškame mėnraštyje „Więź“. Žurnalo autoriai atidžiai sekė tuometinius tarptautinius katalikų ginčus apie kontracepciją ir įrodinėjo, kad daugelis katalikų skaudžiai abejojo dėl gimstamumo kontrolės ir dėl to dažnai pasitraukdavo iš Bažnyčios. Antra, paskatoje bus parodyta Lenkijos reakcija į „Humanae Vitae“ enciklikos paskelbimą. Bus analizuojama kova tarp progresyviųjų ir konservatyviųjų katalikų, ypač vyskupo Karolio Wojtylos, kuris tvirtai palaikė encikliką. Trečiojoje pranešimo dalyje aptariami socialiniai „Humanae Vitae“ padariniai. Joje analizuojami turimi statistiniai duomenys apie religingumą Lenkijoje ir gimstamumo kontrolės metodų, kuriuos Bažnyčia oficialiai draudžia, naudojimą, taip pat – išsamūs interviu su Lenkijos katalikais, kuriuos atliko „Cathorep“ projekto grupė. Bus parodyta, kad kontracepcijos draudimas yra vienas iš veiksnių, lemiančių tai, jog religija Lenkijoje dažniausiai yra tik ritualo, o ne esminė gyvenimo dalis.

Renginį moderuos Vilniaus universiteto tyrėja dr. Ieva Balčiūnė. Paskaita vyks anglų kalba.

Agnieszka Kościańska yra Varšuvos universiteto Etnologijos ir kultūrinės antropologijos katedros profesorė. Ji 2021 m. ir 2022 m. buvo Oksfordo Globaliųjų ir regioninių (area) tyrimų mokyklos Leverhulme vizituojanti profesorė. Ji yra tarptautinio projekto „Gender Wars: East and South“, finansuojamo Menų ir humanitarinių tyrimų tarybos tyrėja. 2020-2023 m. A. Kościańska buvo projekto „Catholicising Reproduction, Reproducing Catholicism: Activist Practices and Intimate Negotiations in Poland, 1930-Present“, finansuojamo Lenkijos nacionalinio mokslo centro tyrėja.

Agnieszka Kościańska yra kelių knygų apie lytį, lytiškumą bei diskriminaciją autorė ir (bendra)sudarytoja: „Eik šalin: apie lenkiškąjį rasizmą“ (lenkų kalba, kartu su Michał Petryk, 2022, Wydawnictwo Krytyki Politycznej), „To See a Moose: The History of Polish Sex Education“ (Berghahn Books 2021, lenkų kalba 2017 m., Wydawnictwo Czarne), „Gender, Pleasure, and Violence: The Construction of Expert Knowledge of Sexuality in Poland“ (Indiana University Press 2021, lenkiškas leidimas 2014, University of Warsaw Press).

Paskaita yra VU lyčių tyrimų seminarų ciklo dalis. Seminarų ciklą rengia Filologijos fakulteto Apmąstant motinystę bei TSPMI Feministinės politikos ir Socialinės kritikos tyrimų grupės.