Diskusija su Adam Michnik ir prof. Alvydu Jokubaičiu „Naujasis Lietuvos – Lenkijos partnerystės turinys: konstruktyvaus dialogo bei dienotvarkės link?“

Dalyvauja

Adam Michnik
Prof. Alvydas Jokubaitis

VU TSPMI kartu su Rytų Europos studijų centru kviečia į diskusiją „Naujasis Lietuvos – Lenkijos partnerystės turinys: konstruktyvaus dialogo bei dienotvarkės link?“. Renginys lietuvių ir lenkų kalbomis vyks pirmadienį, birželio 18 d., nuo 17.30 val. iki 19.00 val. VU TSPMI konferencijų salėje (Vokiečių g. 10, 402 aud.).

Diskusijos metu pagrindiniai diskusijos dalyviai Adam Michnik ir prof. Alvydas Jokubaitis kalbės apie pastarojo meto Lietuvos ir Lenkijos politikų gebėjimo bendrauti problemas, kurios peržengia dvišalių santykių dienotvarkės ribas.

Dviejų šalių  dialogo trūkumas įtraukia ir kitas regiono valstybes bei kelia nemažai klausimų mūsų transatlantiniams partneriams. Visa tai reikalauja permąstyti dvišalių santykių patirtį ir aptarti galimą strateginės partnerystės perkrovimą, potencialų intelektualų bei ekspertų indėlį į dialogo puoselėjimą bei naują regioninio bendradarbiavimo viziją.

Dabartinę priešpriešą galima vertinti kaip savotišką kovą tų, kurių vizijos peržengia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) paveldo ir atminties ribas bei teigia, kad nauja geopolitinė realybė reikalauja ir naujų mąstymo paradigmų bei tų, kurie vis dar gyvena tik LDK atminties ribose ir mato prasmę išlaikyti bei puoselėti šiuos saitus. Vis dėlto gilaus konflikto tarp įvardintų vizijų iš tikrųjų nėra.

Postmoderniais laikais valstybių sienų reikšmė kinta, pasaulis daugiau įvardinamas kaip gyvenimas globaliame kaime. Tiesa, net ir jame istorinę atmintį reikia puoselėti, o ją, net ir turėdami skirtingas interpretacijas, turime tik vieną. Tad tiek politikų, tiek ekspertų diskusijose prasmingiau būtų ieškoti ne kas mus skiria, o kas mus vienija. Ar prasminga vis dar kalbėti apie istorines interpretacijas, galbūt bendrą istorinę patirtį geriau išnaudoti šalių užsienio politikoje ir bendram veikimui regione? Kokią pridėtinę vertę Lietuvos ir Lenkijos partnerystė turi regionui, o gal ir visai Europai?

Pagrindiniai diskusijos kalbėtojai:

Adam Michnik – istorikas, eseistas, daugelio straipsnių ir knygų autorius , Gazeta Wyborcza (nepriklausomų dienraščių lyderis Lenkijoje) vyr. redaktorius. A. Michnik yra vienas žymiausių „Solidarumo“ veikėjų, apie šešerius metus kalintas už antikomunistinę veiklą. A. Michnik yra apdovanotas Roberto F. Kennedy žmogaus teisių apdovanojimu (1986 m.), ESBO Žurnalistikos ir demokratijos prizu (1996 m.), įvertintas Tarptautinės žiniasklaidos instituto (International Press Institute) Žiniasklaidos laisvės didvyrio titulu (2000 m.), o 2003-aisiais tapo Prancūzijos vyriausybės garbės legiono kavalieriumi.

Alvydas Jokubaitis – filosofas, politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų profesorius. Daugelio knygų bei straipsnių politikos ir moralės filosofijos temomis autorius. Vienas iš Lietuvos intelektualų ir visuomenės veikėjų kreipimosi gerinti santykius tarp Lietuvos ir Lenkijos tautų ir valstybių iniciatorius.