Kviečiame teikti pranešimų santraukas tarptautinei konferencijai „Baltarusija 2020 m. ir ateityje: priklausomybė nuo kelio ar atsiskyrimas nuo praeities?“

Kviečiame teikti pranešimų santraukas tarptautinei konferencijai „Baltarusija 2020 m. ir ateityje: priklausomybė nuo kelio ar atsiskyrimas nuo praeities?“

2020 m. rugpjūčio 9 d. Baltarusijoje vykę šalies Prezidento rinkimai, pasirengimas jiems bei laikotarpis po rinkimų rezultatų paskelbimo pasižymėjo netikėto masto ir trukmės protestais. Šie politiniai įvykiai vėl įtraukė Baltarusijos režimo klausimus į Europos politikos ir akademinių tyrimų darbotvarkę. 26 metus trukęs A. Lukašenkos valdymas, šimtai tūkstančių protestuotojų ir itin žiaurus režimo atsakas paskatino tyrėjus ir praktikus atsigręžti į režimo stabilumo ir visuomenės mobilizacijos veiksnius bei išorės veikėjų poveikį režimo transformacijai posovietinėse valstybėse. Nors galutinis pastarojo laikotarpio įvykių Baltarusijoje rezultatas vis dar neaiškus, mokslininkai sutaria, kad santykiuose tarp valdžios institucijų ir Baltarusijos visuomenės, taip pat tarp Baltarusijos ir jos išorės partnerių (ypač Rusijos) grįžimas prie įprastų santykių nebeįmanomas.

Siekdamas sustiprinti mokslinius tyrimus ir akademinę diskusiją, susijusią su politiniais pokyčiais Baltarusijoje, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas kviečia tyrėjus teikti pranešimų santraukas tarptautinei mokslinei konferencijai apie politinius pokyčius po 2020 m. Baltarusijos prezidento rinkimų „Baltarusija 2020 m. ir ateityje: priklausomybė nuo kelio ar atsiskyrimas nuo praeities?“. Konferencija vyks 2021 m. spalio 6–8 d. Vilniuje arba, atsižvelgiant į tuometinę epidemiologinę situaciją, bus dalinai ar visiškai perkelta į interneto erdvę. Konferencijos tikslas – išanalizuoti 2020–2021 m. Baltarusijoje vykusius procesus, kurie sudrebino ilgiausiai Europoje gyvuojančio autoritarinio režimo pamatus.

Kvietimas skirtas tyrėjams, besidomintiems Baltarusija, jos vidaus ir užsienio politika ir dirbantiems regioninių studijų, lyginamosios politikos, tarptautinių santykių, ekonomikos, istorijos, sociologijos, antropologijos, kultūros studijų ir susijusių disciplinų akademinėse srityse. Organizatoriai kviečia teikti pranešimus toliau siūlomomis temomis:

Politinių neramumų 2020 m. priežastys. Šios temos tikslas – išanalizuoti protestų kilmę ir jų ilgalaikiškumą 2020 m. Kodėl Baltarusija, išgyvenusi protestus 2006 ir 2010 m. bei Vakarų sankcijas nuo 2004 m., susidūrė su protestų, prieštaravusių ilgalaikiams A. Lukašenkos bandymams stabilizuoti ir depolitizuoti šalies vidaus politiką, banga? Pranešimai gali apimti (tačiau neapsiriboja) besikeičiančių vidaus ir tarptautinių ekonominių sąlygų analizę, geopolitinės realybės regione transformaciją ir Baltarusijos visuomenės identitetą.

Masiniai (protesto) judėjimai. Pranešimai orientuoti į veiksnių, leidusių Baltarusijos protestuotojams mobilizuotis ir beprecedentį laikotarpį išlaikyti protestų gyvybingumą, analizę, nagrinėti socialinių tinklų vaidmenį, visuomenės nuoskaudas, naratyvų ir mikro-mobilizacijos mechanizmų reikšmę, naujai susiformavusios viduriniosios klasės iškilimą bei kitus svarbius kintamuosius.

Išorės veikėjų vaidmuo. Rusijos ilgalaikės paramos Baltarusijos režimui, santykių su Vakarais, bandymų diversifikuoti režimo priklausomybę po 2014 metų ir išorinių veiksnių poveikio padėties Baltarusijoje destabilizavimui analizė.

Režimo atsakas ir reakcijos. Ši tema skirta režimo reakcijos į protestus analizei. Pranešimai gali apimti režimo bandymų užkirsti kelią padidėjusiam Baltarusijos visuomenės politiniam aktyvumui pasekmių analizę. Konferencijos organizatoriai kelia klausimą, ar akivaizdus melas ir rinkimų klastojimas, precedento neturintis saugumo tarnybų smurtas bei dialogo atsisakymas galėtų būti traktuojami kaip „demokratizacijos per klaidą“ veiksniai.

Konferencijos organizatoriai taip pat laukia pranešimų kitomis temomis, susijusiomis su Baltarusijos raida po 2020 m.!

Pranešimų pateikimo terminas yra 2021 m. gegužės 3 d. Pasiūlymai turi būti pateikti anglų kalba, užpildant šią formą.

Visi pranešimai bus vertinami konferencijos programos komiteto, dalyvavimo patvirtinimai atrinktiems pranešėjams bus išsiųsti iki birželio 11 d. Pranešėjų registracija į konferenciją vyks iki liepos 1 d.

Dalyvavimas konferencijoje yra nemokamas. Prireikus, organizatoriai išduos kvietimus, reikiamus gauti vizai. Jūsų klausimų ir pasiūlymų laukiame el. paštu: belarusconference2021@tspmi.vu.lt .