Kas iš tikrųjų yra tie politikos mokslai?

Nustebinsime Jus – paprasto atsakymo nėra. Bet būtent čia ir slepiasi studijų žavesys.

Politikos mokslai – plati ir įvairiapusė disciplina. Diskutuojant apie politiką, žmonių mintyse iškylančios idėjos gali būti labai skirtingos ir įvairios, kintančios nuo tradicinio atsakymo „aš nieko neišmanau apie politiką, žinau tik vieną – reikia eiti į rinkimus“ iki labiau apmąstyto „aš palaikau vieną arba kitą politiką/-ę dėl įvairių, mane įtikinančių priežasčių“.

Pagal pirminę specifiką ir tradicinį požiūrį į politikos mokslus, pastaruosius galime apibrėžti kaip politikos, valdymo bei viešosios politikos studijas nuo regioninio iki nacionalinio bei tarptautinio lygmens.

Tačiau, žvelgiant į šių dienų realijas ir aktualijas, gali kilti klausimas, kiek šis griežtas politikos mokslų apibrėžimas tinka šiai disciplinai šiandien?

Dabartiniame, sparčiai besikeičiančiame globaliame pasaulyje politikos mokslų sritis yra kur kas labiau stebinanti ir įkvepianti, susidurianti su žymiai daugiau iššūkių nei galima manyti. Užmirškite senąsias klasikines žinias apie politikos mokslus. Dabar, labiau nei bet kada, politika yra aktyvių pokyčių ir lyderystės įsikūnijimas: mums reikia ne tik teorinių, bet ir praktinių sprendimų. Būtent į tai yra orientuotos politikos mokslų studijos VU TSPMI.

Politikos mokslų sritis iš tiesų yra daug platesnė nei dažnai manoma. Ji apima visų sociologinių, kultūrinių, istorinių ir psichologinių mokslų bruožus, kurie sąveikaudami tarpusavyje daro įtaką žmonių veiklai, nuostatoms, vertybėms, o kartu valstybėms ir tarpvalstybiniams santykiams. Politikos mokslai yra apie gyvenimą visuomenėje ir jos stabilumą, tvarkos bei taikos siekį.

Politikos mokslų studijos padeda pasirengti kasdieniam „veiksmui“: siekdami pokyčių tokiais klausimais, kaip pavyzdžiui, klimato kaita, privalome išmanyti kaip daryti įtaką, keisti taisykles/įstatymus, suprasti, kaip veikia institucijos ir vyriausybės ne tik mūsų šalyje, bet ir visame pasaulyje. Politikos mokslai padeda geriau suprasti, kaip veikia visuomenės, kaip funkcionuoja tokios sritys, kaip užsienio politika, saugumas, tarptautiniai santykiai, viešoji ir tarptautinė teisė ar ekonomika. Apibendrinant – visa tai sudaro puikų fundamentalių žinių derinį, aprūpinantį universaliu žinių bagažu.

Ne tik universalus ir platus žinių bagažas yra tai, ką siūlo politikos mokslų studijos. Baigus politikos mokslus VU TSPMI, galima siekti įdomiausių, o kartais net ir pačių netikėčiausių karjeros krypčių: žurnalistikos, diplomatijos, komunikacijos, valstybės tarnybos, darbo institucijose, tarptautinės teisės srityse. Galėtume vardinti ir vadinti 😊

Gal kada nors svajojote dirbti Europos Parlamente Briuselyje ar Strasbūre? Pirmyn. Ar svarstėte galimybę stažuotis arba būti delegacijos dalimi Jungtinėse Tautose? Drąsiai. Studijuojant VU TSPMI Vilniuje, atsiveria daugybė patrauklių galimybių: palanki geografinė Lietuvos padėtis, esanti pačiame Europos centre, leidžianti apžvelgti visas žemyno valstybes, dalyvauti mainų programose. Be to, institutas įsikūręs senamiestyje – būsite vos už kelių žingsnių nuo visų pagrindinių valstybinių ir nevyriausybinių institucijų, ir taip keliais žingsniais arčiau pokyčių.