D. Grybauskaitės doktrina: Lietuvos užsienio politikos kaita 2009–2019

Kalba: Lietuvių

Puslapiai: 335

Aprašymas:

Lietuvos Respublikos Prezidentas yra vienas svarbiausių valstybės užsienio politikos formuotojų. Aktyvus, diplomatinius kanalus ir kitas institucines galias išnaudojantis mažos šalies vadovas gali pakeisti ne tik valstybės, bet ir regiono ar pasaulio tarptautinės politikos tendencijas. Knygoje „D. Grybauskaitės doktrina: Lietuvos užsienio politikos kaita 2009 – 2019 m.“ politologas profesorius Tomas Janeliūnas atsigręžia į dvi Dalios Grybauskaitės kadencijas – ar galima šį laikotarpį vadinti atskiru puslapiu Lietuvos užsienio politikos istorijoje?

Kokia buvo Dalios Grybauskaitės pykčio priežastis, dėl kurio ji nutraukė tiesioginį kontaktą su Lenkijos vadovais? Kodėl užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius atšaukė duotą nurodymą, kaip balsuoti Jungtinėms Tautoms sprendžiant Jeruzalės statuso klausimą?

Knygoje „D. Grybauskaitės doktrina“ T. Janeliūnas gilinasi į anksčiau niekur neskelbtas Lietuvos politikos užkulisių istorijas. Jo tikslas – atskleisti, kodėl viena geriausiai vertinamų šalies politikių priėmė vienokius ar kitokius užsienio politikos sprendimus. Kodėl Dalia Grybauskaitė elgėsi taip, kaip iki tol neišdrįso nė vienas šalies vadovas?

Besidomintys istorija žino, kad savo doktrinas turėjo daugybė pasaulio lyderių – nuo Leonido Brežnevo ik Ronaldo Reigano. Nusistovėjusiomis tarptautinės politikos tiesomis suabejojusi Dalia Grybauskaitė taip pat ėmė kurti savo žaidimo taisykles. Nevengdama rizikos ir atvirai reikšdama nuomonę, ji vadovavosi sava vertybių ir principų sistema. Žvelgdami į pastaruosius dešimt Lietuvos užsienio politikos metų, galime įvardyti tai kaip „Grybauskaitės doktriną“.

Tomas Janeliūnas buvo įsitikinęs, kad užsienio politikos madas diktuoja didieji žaidėjai ir didžiosios pasaulio politikos jėgos. Tačiau rinkdamas medžiagą šiai knygai, kalbėdamas su D. Grybauskaite ir kitais užsienio politikos formuotojais, mokslininkas suprato, kad ne mažiau svarbios ir asmenybės. Įstikinimais, savo nuomone, charakteriu besivadovaujantys žmonės, nebijantys priimti sunkius sprendimus, gali pakreipti valstybės politiką viena ar kita kryptimi. „D. Grybauskaitės doktrina“ – tai pasakojimas apie žmogaus santykį su institucine sistema. Kaip konkretus veikėjas gali transformuoti nusistovėjusias struktūras, o kada jos lieka nepajudinamos?

Cituoti kaip: Janeliūnas, T. (2019) D. Grybauskaitės doktrina: Lietuvos užsienio politikos kaita 2009-2019 m. Vilnius: Eugrimas.

Įsigyti leidinį galite čia.