Vytis Jurkonis: pasipriešinimas režimui Baltarusijoje įgauna vis daugiau pogrindžio požymių

Pirmadienį neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad Vakarai per Baltarusiją ruošiasi užpulti Rusiją. Baltarusija leidžia naudoti savo teritoriją išpuoliams prieš Ukrainą, bet formaliai šalys nekariauja, nors režimas ir bando teikti paramą Rusijai. Apie tai, kokia situacija šiuo metu Baltarusijoje ir ko galima tikėtis iš neteisėto A. Lukašenkos režimo, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Svarbi valanda“ – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TPSMI) lektorius Vytis Jurkonis.

Komentuodamas pirmadienio A. Lukašenkos pareiškimus, politologas į juos žiūri skeptiškai. Anot jo, neteisėto Baltarusijos prezidento pasisakymai jau seniai yra tapę pašaipų objektu ir primena bandymus atkreipti dėmesį.

„Kovoja ne Baltarusija, o Ukraina, karas vyksta Ukrainoje. Jeigu A. Lukašenka nori nukreipti dėmesį, nemanau, kad tai mus turėtų stebinti“, – konstatuoja V. Jurkonis.

Pagal apklausas, beveik 9 iš 10 baltarusių nepritaria karui Ukrainoje, be to, pranešama apie partizaninius judėjimus, nukreiptus prieš A. Lukašenkos režimą ir Rusiją.

Kalbėdamas apie dabartinę Baltarusijos opozicijos situaciją, politologas pabrėžia, kad pasipriešinimas režimui šiuo metu nėra toks stiprus, koks buvo 2020 metais, tačiau jo pobūdis keičiasi.

Anot eksperto, Baltarusijos politinė opozicija, demokratai taip pat įvairiomis priemonėmis bando išlaikyti Baltarusijos, kaip šalies, politinį subjektiškumą. Kaip pabrėžia Jurkonis, dabartinis A. Lukašenkos režimas dabar labiau primena Kremliaus priedėlį.

Ne visi baltarusių savanoriai į karą Ukrainoje vyksta kariauti

Šiuo metu nemažai baltarusių kariauja Ukrainoje, Kyjivo pusėje. Ekspertas primena, kad baltarusiai Ukrainoje jau nuo 2014-ųjų.

„Mes kalbame apie mažų mažiausiai šimtus kovotojų (…) jie yra labai įvairūs. Ten yra ir labai patyrusių kovotojų, kurie ne vienerius metus kovoja už Ukrainą, bet yra ir nemažai naujokų“, – dėsto politologas.

Anot analitiko, situacija baltarusių pulkuose yra sudėtinga, nes ne visi kovotojai yra nusiteikę rimtai kovoti.

„Deja, pasitaiko ir tokių, kurie atvažiuoja porai dienų, savaičių, pašmėžuoja kamerose ir grįžta atgal. Situacija nėra vienareikšmiška, tačiau didžioji dalis kovoja Ukrainos pusėje“, – pripažįsta V. Jurkonis.

Ekspertas primena, kad baltarusių kovotojų artimųjų namie neretai laukė pašiepimas ir patyčios ir tai, anot jo, parodo, kad neutrali, kare nedalyvaujanti Baltarusija neegzistuoja.

Galiausiai, pašnekovas priduria, kad pastarieji A. Lukašenkos pareiškimai ko gero buvo skirti įsiteikti Kremliui ir užsitikrinti didesnę paramą režimui.

Perspausdinta iš delfi.lt